pazarlamacı olmak

İçindekiler

Değerli dostlarım ;

“Dünya çok küçüldü”, bu cümleyi etrafımızdaki neredeyse herkesten duyarız. Bu cümlenin böylesine yaygın bir şekilde sarf edilmesinin temelinde “bilgiye anında ulaşma” unsuru yatmaktadır. Pekiyi “insanlar açısından en önemlisi nedir?” Diye bir soru soracak olursak, vereceğimiz cevaplardan bazıları şu şekilde olacaktır: Bilgiye ulaşmakla birlikte herhangi bir nesneyi satın alma, bilgiyi satın alma, yazılımı satın alma vb.

Bu anlattıklarımız muhakkak bir pazarlama stratejisi ile önümüze gelir. Biz de bugün bilgiye hızlı erişimin oluşturduğu zemin sayesinde satın aldığımız her şeyin arka planında aslında bir pazarlamacısının olduğunu vurgulayacak ve 10 adımda nasıl bir pazarlamacı olunabileceğini anlatacağız.

1- Kendimize güvenen, öz güveni olan bireyler olmamız gerekir. Belirtmek istediğim durum aslında, “yapmak istediğimiz şeyleri çekinmeden yapma gayretine” işaret etmektedir.

öz güven
öz güven

2- Yapmak istediğimiz iş hakkında bilgimizin olması gerekmektedir. Öğrenmek için 6 ay yeterlidir.

bilgi
bilgi

3- Müşterilerinizle siyaset ve futbol tartışmasına girmeden konuşmanız gerekmektedir.

tartışma
tartışma

4- Müşterilerinizle beraber yemeğe çıkın. Yemekler birbirinize yakınlaşmanızı sağlar. Unutmayın işiniz hakkında bilmediğiniz tüm farklılıkları müşterilerinizden öğrenirsiniz.

yemek yemek
yemek yemek

5- Müşterilerinize önerileriniz olsun daha karlı çıkacağı tüm alternatifleri gösterin.

alternatif
alternatif

6- Müşterilerinizle olan konuşmalarınızda “işi daha iyi biliyorum” tavrına girmeden bütün konuşmaları kontrolünüz altında tutmalısınız.

ego
ego

7- Giyiniş şekliniz önemlidir. İster spor giyinin ister klasik, her durumda kaliteli kıyafetler tercih etmeli ve giydiğiniz kıyafetlerin renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Muhataplarınız kaliteyi giydiğiniz kıyafetten hissetmelidir.

iş kıyafeti
iş kıyafeti

8- Muhataplarınızın size kesinlikle güvenmeleri gerekir. Onun için yapamayacağınız hiçbir şey için söz vermeyin ve sattığınız ürünler için tam, net, kesin, doğru bilgiler verin. İlk başlarda belki çok kazanamazsınız ancak yıllar sizi kazançlı çıkaracaktır.

güven
güven

9- Yaptığınız işi sevmiyorsanız o işi yapmayın ve sevdiğiniz işleri yapma gayretinde olun!

iş hayatı
iş hayatı

10- Son olarak, denemekten asla vazgeçmeyin ve çok çalışın. Klasik bir soru olan “zeki olanlar mı başarılı olur yoksa çok çalışanlar mı” sorusuna verilecek cevap kesinlikle, hiç şüphesiz çok çalışanlar olacaktır. Deneyin, çalışın ve tekrar deneyin, daha çok çalışın!

çok çalışmak
çok çalışmak

Umarım bu yazımız, sizler için faydalı olmuştur. Takipte kalın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
7

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin