hukuk okumak - hukuk fakülteleri - hukuk zor mu- hukuk dersleri - hukuk kitapları - hukukçu olmak - hukuk öğrencisi
hukuk okumak

1. Kütüphanelerle bütünleşmektir.

Kütüphane : Hukuk fakültesi öğrencilerinin yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirdiği yer. Masasına oturdu mu yapışılan, hukuk öğrencisinin odası.

2. Önemli yerlerin altını çizmek için “yeni nesil” markerlar keşfetmektir.

“Kitapta önemli yerlerin altını çiziyordum, sonra baktım ki tüm kitabı boyamışım :(“ “Beyler ben galiba yanlış bölüm seçtim, Güzel Sanatlar felan okusaydım, şu kitabın haline bakın hele” gibi cümleleri eğer bir hukuk fakültesi öğrencisinden duyuyorsanız çok da önemsemeyin. Çünkü hukuk okumak demek, kalın kalın kitapların her kelimesinin önemli olduğunu fark etmek ve önemli yerleri çizeyim derken tüm kitabı baştan sona boyamaktır. Tabii bu durumu fark eden öğrenciler, duruma el atarak soruna yukarıda görebildiğimiz gibi harika çözümler üretmişler ve işin kolayını bulmuşlardır.

3. Kocaman bir kitaplığı sadece ders kitaplarıyla doldurmaktır.

Anayasa Hukuku Genel Esaslar KitabıAnayasa Hukuku Dersleri KitabıMedeni Hukuk KitabıKişiler Hukuku KitabıAile Hukuku KitabıHukuka Giriş KitabıHukuk Metodolojisi KitabıHukuk Sosyolojisi KitabıHukuk Dili ve Hitabet Sanatı Kitabı, Genel Kamu Kitabı, 1 adet Medeni Kanun, 1 adet Anayasa, 1 Adet Borçlar Kanunu, 2 adet Medeni Pratik Kitabı, 1 adet Anayasa Pratik Kitabı” muhtemelen kitapların adını okumaya bile üşendiniz. Ancak bunlar sadece 1.Sınıf hukuk fakültesi öğrencisinin kitapları.

4. Her yere kitaplarla gitmek ve her an çalışmaya hazır olmaktır.

Hukuk fakültesi mensubu bir öğrencinin, kitaplarını, bayramlarda, seyranlarda, tatillerde, oralara buralara giderken hep yanında taşıması ve “Kitap taşıyabilme güncellemesi alan 1.2 yazılımlı kitap insana dönüşmesi”

5. “Büte gitmeyen yolda imkansız diye bir şey yoktur” diyebilmektir.

Evet, hukuk puanları yüksek ve hukuk fakültesi kazanmak zor. Ancak bu bölümü okuması da zor be kardeşim. Eğer sınava son gün kala çalışıp büte kalmak istemiyorsan, makineleşmek zorundasın.

6. Kahve için bardağın tercih edilmemesidir.

“Gençlerimizin hukuk okumalarını  şiddetle tavsiye ediyoruz” 
Kahve Üreticiler Birliği

7. Garip mi garip sınav sorularıyla karşılaşmaktır.

hukuk bölümü
hukuk bölümü

Bkz : Bir hukuk fakültesi gerçeği
        Aile hukuku pratiği
        Aile hukuku sınav sorusu

8. Mükemmel ötesi tavsiyeler almaktır.

hukuk puanları
hukuk puanları

9. Algılanamayacak derecede saçma sorulara maruz kalmaktır.

“Ya şimdi bizim bir ev var. Ben bu evi yaksam, sonuçta benim evim ya hani. Ceza felan almam dimi?”
 “Ya ben evliyim ama nişanlanmak da istiyorum, ne yapsam ki ben?”
“Şimdi  diyelim aklımı kaybettim ve tüm mahalleyi seri katil misali katlettim. Sonra aklım başıma geldi. Ceza alıyor muyum la hukukçu?” gibi sorular …..

10. Hafiften kafayı sıyırmaktır.

Hukuk dersleri bahsettiğimiz üzere oldukça zordur. Artık bunu kabul etmeyen varsa da yazıdan sonra kabul etmiştir. Umuyoruz ki hukuk okuyan arkadaşlarımız, derslerini büte kalmadan verirler ve en önemlisi sıyırmadan bölümlerini tamamlarlar. Tüm hukuk bölümü öğrencilerine başarılar diliyor, saygılarımızı sunuyoruz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Hukuk Okumak Zor Mu? Hukuk Fakülteleri Zor Mu?

Hukuk Fakültesi Bölümü 2017-2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Çiğnenen Bir Hukuk İlkesi: Masumiyet Karinesi

Uluslararası Hukuk Ders Notları – 1

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
90212

13 YORUMLAR

  1. Okurken gerçekten bazı yerlerde ciddi ciddi güldüm. Çok güzel ve gerçekten harika bir yazı olmuş tebrikler:) Hukuk okumak ancak bu kadar güzel ve espritüel anlatılabilirdi:))

    • Bu güzel yorumunuz teşekkür ederim saygıdeğer “hukuk öğrencisi” 🙂 Hukuk kategorisi yazılarımızı takipte kalın. Daha da güzel yazılarımız olacak.

    • Gül tabii ki altı üstü üniversite ve üniversitede bir bölüm. Yazı her ne kadar belli noktalarda gerçekleri abartılı şekilde yansıtsa da gözünüz korkmasın. Çalışanın yapamayacağı hiçbir şey yok 🙂

  2. Arkadaslar ben hukuk universitesine girmek heycaniyla oturuyordum yukardaki yazilmislari okuyup vallada hivesim kacdi. Ben aslinda guresciyim siz ne diyorsunuz spora devmmi yada hukukmu ???

    • Hevesin kaçmasın. Yukarıda anlatılanlar abartılarak yazdığım mizahi şeyler. Eğer hukuk okumak konusunda istekliysen tabii ki de hukuk okumalısın. Daha doğrusu kendini neye yatkın hissediyorsan o alana yoğunlaşmalı ve tercih yapmalısın. Çalışarak yapılmayacak şey yoktur diye inanıyorum. O yüzden tekrar söylüyorum biraz da eğlence amaçlı yazılan şeyler yazıda anlatttıklarım, her ne kadar orta dereceli gerçeklik payı olsa da 🙂

  3. Ya Bayildim gercekten bende Rabbim nasip ederse 2 ay sonra basliyorum bu bolume ama hukuk icin bu yazilari okuduktan sonra gozum korkmadida degil aslinda :(:) bide ustune ustluk ben yurdisinda okicam hukuk bolumunu

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin