12 nisan
12 nisan

Başkasında aranmaz,

Aynaya bakmadıkça görülmez,

Aşk’a sahip olmadıkça,

Vuslata erilmez…

İlk kez bu denli sessiz bir gidişe şahit oldum. Öyle bir gidiş ki geride kalanlar ne gidene olan muhabbetlerinden ne de ona olan ihtiyaçlarından haberdar. Öyle ki ilk serzenişleri “Öğretseydin, öğretseydin de öyle gitseydin.” oluyor. O varken dünya nasıl güllük gülistanlık ise şimdi de o kadar karanlık. Bir yerlerden ışığı çekip almışlar, güneşimizi kaybetmişiz.

Bahçıvanım… Bu kelimeye ne çok mana sığdırdığımı bir bilsen. Elim, kolum, kitabım, kalemim, sevdam, sevdiğim… Hepsini aldın da öyle gittin sanki. Bana ne bıraktın gönül sultanım. Bu yolda muvaffak olmanın sırrı durup seyreylemektir, dedin. Ben arif değilim ki bana arifin tarifini verdin. Şimdi bu acziyetimle ne yapmalı, ne yapmalı sana da yola da layık olmak için?

Tek vasfı bilmediğini bilmek olan bizleri bırakırken hiç mi acımadın? Bensiz ne yaparlar, demedin mi? Garibiz şimdi. Bir garip siyah hırkanın peşine düşmüşüz de, ne hırkayı ne de onu taşımayı biliriz. Dönsen ya, dönsen de öğretsen ya; “Adem” olmayı.

Adem, yokluk demekmiş. Belki bunu hatırlatıyorsun. Biz yoğuz da bizden öte olanı bul, diyorsun. Aramakla bulunur mu ki bahçıvanım. Yok olmak kolay mı ki?

Doğru. Bizim sevdamız beşere değil ki kaybedince yıkılalım. Nihayetinde seni ışıtan bizim gönül mimarımız değil mi; verdiği gibi alır, aldığı gibi de vermez mi? Öyle ise bize düşen sonsuz güvendir, eminliktir.

Şikayetimizin kusuruna bakma, bahçıvanım. Öğrenecek çok şeyimiz var.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
44
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Okumak, izlemek ve dinlemek hayatımdaki üç önemli kelime. İnandığım sürece her şeyi başaracağıma inanırım. İnşaAllah Xyazar.com'daki bu sürecimde, tecrübelerimi ve inandığım her doğruyu sizlere ulaştırabilirim. Soru, eleştiri ve önerileriniz için: kubraeski@xyazar.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin