kocaeli üniversitesi - kocaeli üniversitesi rehberi
kocaeli üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi Rehberi

Bu yazımızda Kocaeli Üniversitesi hakkında merak edilen çoğu soruya cevap verecek ve “Neden Kocaeli Üniversitesi?” Sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Bu rehber, özellikle tercih döneminde olan arkadaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Tercih dönemindeki birisi Kocaeli Üniversitesi hakkında hangi soruları sorar? Hangi konuları merak eder? Nasıl cevaplar ister?” Soruları üzerine düşünerek yazımızı hazırlamaya ve en net, en doğru cevapları sizlere sunmaya çalıştık.

Şimdi buyurun ilk sorumuz olan Kocaeli Üniversitesi nerede? Sorumuzla yazımıza başlamış olalım.

Kocaeli Üniversitesi Nerede?

Üniversite, bünyesinde birçok fakülteyi, yüksekokulu, meslek yüksek okulunu ve enstitüyü barındırmaktadır. Ancak biz, her bir yerleşkenin adresini tek tek vermek yerine, üniversitenin ana kampüsü olan Umuttepe Yerleşkesinin adresini ve koordinatlarını sizlerle paylaşacağız.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi, Kocaeli Kent Ormanının doğusunda, Kocaeli-Çayırova Yolunun hizasında bulunmaktadır. Üniversitenin uluslararası koordinatları şu şekildedir: 40.765545, 29.939706

Kocaeli Üniversitesini haritada görebilmek için Kocaeli Üniversitesi Harita Bilgileri alt başlığına göz atabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Nasıl Gidilir?

Kocaeli Üniversitesine İstanbul’dan gitmek isteyenler İstanbul/Kartal otobüs duraklarından kalkan Hat 200 otobüslerine binebilirler.

200 hattına sahip otobüslere binildiğinde Kocaeli/Halkevi durağında inilmesi gerekmektedir. Halkevi durağında inildikten sonra, durağın hemen karşısındaki üst geçitten karşıya geçip 33 ve 53 numaralı otobüslere binilip Umuttepe Yerleşkesine ulaşılabilmektedir.

Yine İzmit merkezden Kocaeli Üniversitesine gitmek için 33 ve 53 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca üniversiteye servisle gitmek isteyenler “Kocaeli Üniversitesine Servis Var Mı?” ve “Kocaeli Üniversitesi Servis Ücretleri Ne Kadar?” alt başlıklarına göz atabilirler.

Kocaeli Üniversitesi Hangi İlçede?

Kocaeli üniversitesi İzmit ilçesine bağlıdır. Aynı şekilde Kocaeli Üniversitesi Hastahanesi de İzmit ilçesine bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Ne Zaman Kuruldu?

Kocaeli Üniversitesi ne zaman kuruldu? Sorusu da çoğu kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Üniversitenin kısa bir tarihinden bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz: Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), 1976 yılında “Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi” ismi altında kurulmuştur. 1982 yılında akademilere son verilerek “Kocaeli Mühendislik Fakültesi” adı altında üniversite, Yıldız Teknik Üniversitesinin bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır. 3 Temmuz 1992 yılında ise çıkartılan 3837 sayılı kanunla birlikte “Kocaeli Üniversitesi” adı altında faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. 1992 yılından itibaren üniversite, ayrı bir tüzel kişiliğe sahip olmuştur.

Kocaeli Üniversitesi Özel Mi?

Kocaeli Üniversitesi özel mi? Sorusuyla birçok forumda karşılaştım. Bunun üzerine bu soruya da bir cevap verilmesi gerekir diye düşündüm. Kocaeli Üniversitesi özel bir üniversite değildir. Bir devlet üniversitesidir.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Kimdir?

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü’dür. Hülagü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur.

Kocaeli Üniversitesi Bölümleri Hangileridir?

Kocaeli Üniversitesi bölümlerinin tamamını tek bir ekranda görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Geçme Notu Kaç?

Kocaeli Üniversitesinde geçme notu 65’tir. 65 notunu alamazsanız tek şansınız o dersi koşullu olarak vermektir. Koşullu olarak veremezseniz, bir sonraki sene dersi alttan alabilirsiniz.

Koşullu olarak ders verme de şu şekilde işlemektedir: Eğer genel not ortalamanız (yıllıklarda her yıl ayrı ayrı, dönemliklerde her dönem ayrı ayrı ele alınır) 2.00 üzerindeyse ve koşullu olarak vermeye çalıştığınız dersten 50-64 arası bir not aldıysanız o dersi koşullu olarak geçebiliyorsunuz.

Kocaeli Üniversitesi Yaz Okulu Kalktı Mı?

Kocaeli Üniversitesinde maalesef ki yaz okulu kaldırılmıştır. Üniversite senatosunun aldığı karar üzerine yaz okullarının kalkmasına ilişkin madde, 6 Kasım 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Kocaeli Üniversitesine Servis Var Mı?

Evet, Kocaeli Üniversitesine özel şirketlerin işlettiği servislerle birlikte ulaşım sağlanabilmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Servis Ücretleri Ne Kadar?

Servis ücretleri 2016 yılında 300 TL ile başlamıştır. Ancak 2017 yılı itibariyle servis şirketlerinin birleşmesi ve bir nevi tekel oluşturmasıyla birlikte ücretler 370 TL’ye çıkartılmıştır. 2018-2019 yılında da ücretlerin 450 TL olması beklenmektedir.

Eğer evinizden gidip gelmeyi çok istemiyorsanız veya zorunlu bir durumunuz yoksa servis kullanmanızı önermiyorum. 2 yıldır üniversiteye servisle gidip gelen birisi olarak İstanbul’da zorunlu olarak kalmam gerekmese kesinlikle ya eve ya da yurda çıkardım.

Servis ile Kocaeli Üniversitesine aracın hızına ve topladığı öğrenci sayısına bağlı olarak ya 1 saatte ya da 1.5 saatte ulaşılabilmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Yemek Fiyatları Ne Kadar?

Kocaeli Üniversitesi yemek fiyatları 2016 yılında 1.5 TL iken 2017 yılında 2.00 TL‘ye çıkartılmıştır. 2018 yılı itibariyle yemek ücretleri 2.5 TL’ye çıkartılmıştır.

Yemek ücretlerinin hızlı bir şekilde artması, öğrenciler tarafından protesto edilmiştir ancak bence yine de ücretler gayet uygun. Çünkü 2.5 TL’ye dışarıda 3 çeşit yemek + salata + tatlı + ekmek + su bulabilmek neredeyse imkansız.

Kocaeli Üniversitesi Seçmeli Dersler Yeterli Mi?

Kocaeli Üniversitesi seçmeli dersleri maalesef ki yeterli değil. Sadece okuduğum bölüm olan hukuk bölümü veya hukuk fakültesi için bunu söylemiyorum. Birçok fakültede de seçmeli derslerin yetersiz olduğu her zaman söyleniyor. Tabii bunu İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ile karşılaştırınca söyleyebiliyoruz.

Neden Kocaeli Üniversitesi?

Neden Kocaeli Üniversitesi? Diye soracak olursak cevabım, İstanbul’a yakın olması, bazı bölümlerinin Türkiye çapında da değer görmesi, Umuttepe kampüsünün güzel bir alana (yeşilliklerin olması vs.) sahip olması şeklinde olacaktır.

Kocaeli Üniversitesi ÜSD Hakkında Bilgi

Kocaeli Üniversitesi ÜSD (Üniversite Seçmeli Ders), teorik olarak oldukça mantıklı bir olaydır. Bölümünüz dışında başka bölümlerde açılan ÜSD‘ler ile kendinizi geliştirme fırsatına sahip oluyorsunuz. Mesela hukuk okurken Rus Dili ve Edebiyatı gibi bir dersi alabiliyorsunuz ya da daha farklı bölümlerden de ÜSD kapsamında ders görebiliyorsunuz.

Ancak olay her ne kadar teoride güzel olsa da pratikte durum hiç de bu şekilde değildir. Kocaeli Üniversitesinde geçme notu 65 olduğu için çoğu öğrenci, “hangi dersi alırsam hem kolay geçer hem de ortalamamı yükseltebilirim” düşüncesiyle ÜSD seçmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Harita Bilgileri

Kocaeli Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Kocaeli Üniversitesi 2017-2018 taban puanları ve başarı sıralamalarını görmek için buraya tıklayınız.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Bilgileri

Telefon: +90 262 303 12 42
Faks: +90 262 303 12 43
Mail: sksd@kocaeli.edu.tr

Kocaeli Üniversitesi Tanıtım Videosu

Kocaeli Üniversitesi Rehberimizi burada sonlandırıyoruz. Herhangi bir sorunuz olursa yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. Şimdilik görüşmek üzere 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
4

1 YORUM

  1. Kocaeli Üniversitesini yazmayı düşünüyorum ve İstanbul Ferhatpaşada oturmaktayım. Benimde İstanbulda kalma zorunluluğum var. Kayışdağı-Ferhatpaşadan bu okula gitmemi önerir misiniz? İstanbul içinde yazabileceğim diğer okulların 3/4 ü Avrupa yakasında zaten.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin