afrika menekşesi - afrika menekşesi nasıl sulanır - afrika menekşesi sulama - afrika menekşesi bakımı - menekşe bakımı
afrika menekşesi

Menekşe bakımı ve çoğaltılması başlıklı yazımızda menekşeye dair ip uçları ve bakım tavsiyeleri vermiştik. Bu yazımızda Afrika menekşesi nasıl sulanır? Menekşe kaç günde bir sulanır? Menekşeyi toprak altından mı toprak üstünden mi sulamalıyım? gibi soruları yanıtlayacağız.

Menekşe Toprak Altından Mı Toprak Üstünden Mi Sulanır?

Birçok yetiştirici menekşeyi toprak altından ya da üzerinden sulamanın fazla fark yaratmadığını söylese de biz menekşeyi toprak altından sulamanın daha ideal olduğunu düşünüyoruz. Bunun ilk sebebi üstten sulama yaparken birtakım problemlerle karşılaşılması… İlk olarak üstten sulama esnasında suyun yapraklara değmesi olasılığı var, bu da hem yaprak sağlığı açısından hem de görsel açıdan problem oluşturabilir. İkinci olarak üstten sulama toprak yüzeyinde tuz birikimine yol açabilir, tuz birikimi de menekşenin sağlığını tehdit eden bazı hastalıklara sebep olabiliyor. Son olarak üstten sulama yapıldıkça toprak sıkışıyor ve bitkinin gövdesine baskı yapıyor. Bu nedenle alttan ve kararında sulama yapmak daha avantajlıdır diyebiliriz. Peki kaç günde bir sulama yapacağız ve nasıl su kullanacağız?

Menekşe Kaç Günde Bir Sulanır?

Afrika menekşesi anavatanı olan Afrika’da alışık olduğu gibi nemli ortamları sever. Ancak nemli ortam demek çiçeğin su içinde yüzmesi demek değildir. Bu şekilde olursa çiçeğiniz fazla sudan çürüyecektir. Menekşenin su ihtiyacı mevsimlere göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yazın bol su isterken, kışın az ve seyrek sulama gerekebilir. Bunu anlamanın en kolay yolu ortalama iki günde bir parmağınızla toprağa dokunarak toprak kuruysa sulama yapmanızdır. Nem hissediyorsanız sulamaya ihtiyaç yoktur.

Menekşe Sulamada Hangi Su Kullanılır?

Menekşelerin kökleri oldukça hassastır. Bu sebepten sulama yapacağınız suyun çeşidi önemlidir. Soğuk sular menekşe yapraklarında sarı lekeler oluştururken, çok  tuzlu su birtakım hastalıklara sebep olabilir. Sert su ise bitki kökünü çürütebilir. Menekşe hafif tuzlu suyu sevdiğinden şebeke suları menekşe sulama için idealdir.

Afrika Menekşesi Nasıl Sulanır?

Afrika menekşesi nasıl sulanır? sorusunun yanıtına gelecek olursak, alttan sulama yapacaksanız saksınızın altındaki kaba biraz su doldurup yeniden saksının altına yerleştirin. Suyu tamamen çektiyse biraz daha ilave yapın. 15-20 dakika bekleyin ve fazla kalan suyu boşaltın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin