aiesec
aiesec

Bugünkü yazımızda sizlere AIESEC‘in ne anlama geldiğini, nasıl bir organizasyon olduğunu, kimlere hitap ettiğini, bu organizasyondan nasıl yararlanılması gerektiğini, içerisinde ne tür projeler barındırdığını, insana ne tür bir gelişim veya gelişimler kazandırdığını, yurt dışına daha önce çıkmak isteyip de fırsat bulamamış olan insanları yurt dışına göndererek onlara uygun bir maliyet ile eşsiz bir yurt dışı tecrübesi sunan AIESEC hakkında önemli bilgiler aktarmaya çalışacağım. Gelin hep beraber AIESEC tanıtım videomuzu izleyerek başlayalım.

AIESEC Nedir?

İlk olarak AIESEC, II. Dünya Savaşından sonra dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Avrupalı öğrenciler tarafından 1948 yılında kurulan gençlerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri ve geliştirebilecekleri uluslararası bir platform olarak kurulmuştur. Üyelerine hem gelişim hem de yurt dışı staj fırsatı sağlayan bu kurum dünyanın en büyük liderlik organizasyonudur. Fransızca açılımı “Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales” olan AIESEC, Türkiye’de “Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği” açılımı ile bilinmektedir. AIESEC Türkiye, AIESEC Dünyasında en iyi ve en köklü ülkelerden biri olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Türkiye’de darbe zamanlarında bile kapatılmayan 2 kurumdan biri olmuştur (1. Kızılay 2. AIESEC). 2015 yılı itibariyle dünyanın 127 ülkesinde faaliyet göstermekte ve yaklaşık 70.000 üyesi bulunmaktadır. Türkiye’de 1954 yılında faaliyete geçmiş, 13 şubesiyle (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İstanbul Asya, İzmir, Trabzon, Kocaeli, KKTC-Doğu Akdeniz ) faaliyet göstermektedir.

AIESEC’in Vizyonu

AIESEC, gerçekleştirdiği değişim programlarıyla toplumda pozitif etki yaratmayı amaçlayan, dünyanın öğrenciler tarafından yürütülen en büyük organizasyondur.
Vizyonumuz: Barış ve İnsan Kaynağı Potansiyelini En Verimli Şekilde Kullanmak

AIESEC’in 6 Temel Değeri

1-) Mükemmellik İçin Çalışmak

2-) Bütünsellik Göstermek

3-) Liderliği Harekete Geçirmek

4-) Sürdürülebilirliği Sağlamak

5-) Katılımdan Zevk Almak

6-) Farklılıkları Yaşamak

BİR ADIM ÖNE GEÇMEK İÇİN KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN

Bölümünüz ne olursa olsun AIESEC’te ilgi duyduğunuz alanlar ile ilgili fırsatlar bulabilirsiniz. Programların ve fırsatların çeşitliliği, yeteneklerinizi geliştirmenize ve liderlik potansiyelinizi açığa çıkartmaya yardımcı olacaktır. İlk adımı atıp ve kariyerinize bir adım önde başlayıp zorlu hayat rekabetinde bir adım önde olabilirsiniz. Bunun sonucunda, profesyonel öğrenme ağınızı genişletebilir, teorik bilgilerinizi pratiğe dökebilir ve yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca, tecrübe edinerek AIESEC serüveninizde hayattaki güçlü ve zayıf yanlarınızı öğrenecek, uluslararası bakış açısına sahip yüzlerce kişi ile tanışıp hayatınıza farklı bir anlam yükleyip bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Bunun sonucunda ise kariyer planlarınızı gözden geçirerek topluma pozitif etki edip küresel bakış açısına sahip kişileri tanıyabilirsiniz.

aiesec
aiesec

Programlar

Global Talent: Global üniversitelerde 4.sınıf ve yeni mezun olmuş gençlerin uzmanlaşmak istedikleri alanlara uygun olarak yurt dışında profesyonel bir tecrübe etmelerini amaçlayan uluslararası bir programdır. Teorik bilginin pratiğe döküldüğü Global Talent ile yeni mezun adaylar global firmalarda ya da küçük işletmelerde yetkinliklerine uygun olarak kazandıkları bu profesyonel tecrübenin yanında uluslararası bir çalışma ortamında bulunarak iş hayatında rakiplerinden bir adım öne geçerler.

Global Volunteer: Global Volunteer, sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlayan uluslararası en büyük program ile farklı bir ülkede gönüllü olarak 6-8 hafta süren projelere katılım göstererek kişisel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.Yurt dışında aileler ile yaşayıp farklı kültürlerden oluşan takımlarla çalışabilirsiniz. Bu süreçte konfor alanının dışına çıkarak güçlü ve zayıf yönlerinizi tecrübeler yaşayarak öğrenebilir katıldığınız projedeki bireylere kendi kültürünü tanıtarak toplumsal gerçekleri yaşayarak öğrenebilirsiniz.

Global Entrepreneur: Global Entrepreneur 3-4. sınıf öğrencilerine ve yeni mezunlara yurt dışında start-upların dünyasına katılarak uluslararası bir profesyonel tecrübe edinme fırsatı sunmaktadır.
Bir staj programı olmanın da ötesinde katılımcılarının liderlik özelliklerini geliştirmek üzere oluşturulmuş bu tecrübe ile 6-8 hafta boyunca pek çok ülkedeki Start-Up’larda çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

AIESEC‘e katılmak için en önemli gerekçelerden birisi de herhangi bir siyasi eğilimi veya siyasi parti ile bağlantısı bulunmamasıdır. Birleşmiş Milletler ve UNESCO’ya danışmanlık etmektedir. Ayrıca, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur ve hedefine en büyük gençlik organizasyonu olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Hayatınızdaki bu önemli değişikliğe aşağıda belirlenen linkteki AIESEC ofis adreslerine başvurarak başlayabilirsiniz: http://aiesec.org.tr/iletisim/

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
61
Antalya Bilim Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme (İngilizce) üzerinde çap yapıp Anadolu Üniversitesi'nde de Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü okumaktayım. İlgi alanımın yanı sıra tarih ve sosyoloji ile ilgili kitap okuyarak araştırma yapıyorum.Soru, eleştiri ve önerileriniz için: furkanokyay@xyazar.com

6 YORUMLAR

  1. Şahsen bir kariyer günü programlarına katıldım ve tek kelimeyle hayran kaldım. Gerçekten çok farklı ve müthiş bir organizasyon..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin