antalya gezi rehberi
antalya gezi rehberi

Antalya Türkiye’de ilk akla gelen deniz-kum-güneş temalı yer gibi gelse de kültürel mekanlardan tek tatil haftasında gezilemeyecek bir cennet ve sanırım bu nedenle de turistlerin en uğrak noktası durumunda. Alanya Manavgat arasında bir otelde kalarak Antalya’ya geldiğinizde arabasız çok zorluk çekilebileceğini ve ulaşım ücretlerinin de pahalı olduğunu fark ettim; anlayacağınız tavsiyem Antalya’yı enine boyuna keşfetmek istiyorsanız arabanızla seyahat etmeniz ya da araba kiralamanız olacaktır.

MANAVGAT

antalya gezilecek yerler
antalya gezilecek yerler

Akşamüstü uğradığım Manavgat Antalya’nın diğer bölgelerinden farklı olarak pek bir gece hayatına sahip değil daha çok nehir etrafında akşam yürüyüş yapılabilecek bir mekan küçük de bir çarşısı bulunuyor birçok ünlü mağazanın bulunduğu fakat Manavgat’a gündüz gelirseniz bir doğa harikası olan Manavgat Şelalesi’ne küçük bir ücret karşılığında uğrayabilirsiniz (Tam:5 TL – Öğrenci:2,5 TL). Şelaleyi öğlen sıcağında ziyaret etmemeniz gerektiği verebileceğim tek tavsiye olur; açıkçası Antalya’da öğle vakti dışarı çıkmak özellikle de güneşlenmek tatilinizde hastane molası vermenize neden olabilir. Manavgat’ta akşam yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de -yabancı turistlerin daha çok tercih ettiği- nehir üstündeki küçük eğlence tekneleri bu tekneler sayesinde hem nehirde küçük bir gezi yapıp hem de müziklerle eğlenebilirsiniz.

SİDE- ANTİK KENT

side antik kent
side antik kent

Antalya’ya geldiğinizde gezilesi görülesi en güzel yerlerden biri olan Side antik tiyatro -ücretli ve tadilatta- antik kalıntılar -her yerdeler ve ücretsiz görebilirsiniz- bulunuyor. Sahildeki tercih edeceğiniz kafede güzel vakit geçirebilir, genellikle çok yoğun olan çarşısından alışveriş yapabilirsiniz. Gece hayatında da etkin ve tercih edilebilecek bir mekan Side. Antik kent gece ayrı gündüz ayrı güzellikte siz iyisi mi bir gününüzü Side’ye ayırın.

DİM MAĞARASI / ÇAYI

Antalya’da birkaç tane daha damlataşlardan oluşan mağara bulabilirsiniz fakat mağaradan çıktıktan sonra çayın yanına inebileceğiniz nadide mağara; Dim Mağarası mağaranın içine giriş ücretli ve özel işletme olduğu için açıkçası diğerleri kadar uygun değil (otopark ücreti olarak 2 TL ve onun dışında giriş ücreti 15 TL) bir de küçük çocukla girilmesini pek tavsiye etmediğim bir yer çünkü bir tarafa doğru 50 m bir tarafa doğru 450 m uzanan merdivenlerde dolaşıyorsunuz.

Mağaraya öğlen sıcağında giren biri olarak bu doğal serinlik hayranlık uyandırıcı oldu. Çıkışında mağara hakkındaki düşünceleri yazabileceğiniz bir anı defteri konulması güzel bir fikir olmuş. Mağaraya doğru çıkmadan önce yanınıza su almanızı ve orda bulunan tek markette bu uçuk fiyatlarla karşılaşmamanızı tavsiye ederim. Mağaradan çıktıktan sonra kestirme olan baraj yolundan dim çayına inmenizi şiddetle öneriyorum.

Çayın etrafı tamamen restoranlarla dolu lüksünden aile mekanına her bütçeye uygun restoranlar bulunuyor; restoranların içinde çaya girebileceğiniz iskeleler bulunuyorken “bu soğuk çaya ayaklarımı anca sokuyorum burda yüzmek mümkün değil“ derseniz havuzlar ve havuz kaydırakları da bulunuyor. Özellikle çayın üstünde çardakları bulunan  restoranları tercih ederek ayaklarınız çayda serinlerken çayınızı yudumlama zevkini öneririm.

dim mağarası
dim mağarası

ALANYA KALESİ

antalya kalesi
antalya kalesi

Kaleye farkında olmadan çıkılası en güzel zamanda çıkmıştım; gün batımı. Kaleye çıkarken manzara yine kaleden izleyeceğiniz manzara kadar büyüleyici Alanya iskele sahili, Kızıl Kuleyi ve kısacası Alanya ayaklarınızın altında kalacak. Büyük bir problem kalenin etrafındaki yapılaşma sokakları daraltmış yolda arabayla ilerlemeyi ve araba parkı gibi sorunlar oluşmuş. Kaleye çıkıp gün batımı ve Alanya’yı izlemeniz ruhunuzu güzel gözleme mekanları ise karnınızı doyurmaya yetecektir.

DÜDEN ŞELALESİ

düden şelalesi antalya
düden şelalesi antalya

Vakit nedeniyle Kurşunlu Şelalesiyle arasında kaldığım ve tercih etmemin tek nedeni boyutunun daha büyük olması olan doğa güzelliği. Giriş ücreti Tam: 4 TL Öğrenci: 2 TL olan, sürekli filmlerde ve belgesellerde harika şelale görüntüleri tam olarak bu mekanda bulabilirsiniz Manavgat şelalesinden farklı olarak yukardan dökülen bir şelale görüntüsüne sahip yeşilliklerin arasına gizlenmiş bir cennet denilebilir. İçerde diğer mekanlara kıyasla hediyelik eşyalar gayet uygun fakat dondurma çok pahalı açıkçası.

Antalya’da şelaleler mağaralar gezilmeye değecek miktarda ücretlerde olsa da ören yerleri pek pahalı bu da benim gibi beş kişilik bir aileyi zorlar nitelikte, ulaşım maliyeti -ister arabayla ister toplu taşımayla- yüksekken kahverengi tabelalara (kültürel mekan) sapmadan önce internetten fiyatının korkulacak derecede olup olmayacağına bakma durumunda olmak kötü bir durumdu. Esnaflara da tavsiyem su fiyatları daha akılcı olmalı mesela 3 TL yarım litre su için sizce de biraz fazla değil mi?

Zamandı, ekonomik durum derken Antalya’yı keyfini çıkara çıkara üç dört senede keşfetmenizi öneririm.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin