yaşlı amca
yaşlı amca

Alternatif müzik, ülkemizde ne yazık ki hak ettiği ilgiyi yeni yeni görmeye başlamış durumda. Birbirinden güzel ve orijinal şarkılar ortaya koyan, yeni bir alt kültürü içinde barındıran alternatif müzik grupları arasında Yüz Yüzeyken Konuşuruz ve Adamlar gibi son dönem popülerliğe ulaşmış gruplar bulunuyor. Tabii bu grupların dışında adını henüz duymadığınız pek çok grup var. Bu yazımızda sizlere o grupları tanıtacağız ve harika şarkılarından birer örnek vereceğiz. Şimdiden iyi dinlemeler!

1- Yaşlı Amca

2013 senesinde kurulan Yaşlı Amca grubu zaman geçtikçe kitlesini artırıyor ve karşımıza harika parçalar çıkarıyor. ”Giderdi Hoşuma” adlı parça ile asıl çıkışını yapan grup, bu parçadan sonra ”Ve Ben”, ”İstanbul Beyefendisi” gibi parçalarla ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

Yaşlı Amca – Giderdi Hoşuma

”Ne giyerse giderdi hoşuma
Öyle tatlı bela ki başıma…”

2- Sattas

Sattas grubu uzun süredir, 2004 senesinden beri, müzik evreninin içerisinde. Reggae tarzında yaptıkları orijinal şarkılar ile güzel bir hayran kitlesine sahip oldular.

Sattas – Bir Ben Miyim

”Ne olursun ağlama , dardayım.
Ne olursun yapma , uzaktayım…”

3- Sakin

1999 senesinde kurulan grup Türkiye’de indie rock tarzının baş temsilcilerinden biriydi. Büyük başarılara imza attılar, hatta pek çok ödül de aldılar. 2011 senesinde ise grup dağıldı fakat geride bizlere muhteşem, derinlik içeren şarkılar bıraktı. Grubun Kurtlu Kuyu adlı şarkısında anlatılmak istenileni anlar iseniz gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

Sakin – Kurtlu Kuyu

”günaydın memur bey
simsiyah bi çukur tıkıldığım sıkıldığım
kemiklerimi saydırdığım…”

4- Öfkeli Kalabalık

Grup 2013 senesinde bir solo projesi olarak ortaya çıktı. Birbirinden orijinal şarkıları ile güzel bir hayran kitlesi yakaladılar ve hala o kitle büyümekte.

Öfkeli Kalabalık – Umumi

”Düşman sandım dost edindim,
Onla bunla eş edildim vay!”

5- İkiye On Kala

Grup, 2014 senesinde kuruldu. Takipçileri arasında samimiyeti ve sıcaklığı ile bilinen grubun tüm şarkılarında kendimizden bir parça buluyoruz.

İkiye On Kala – Mutluyum ama Birazdan Geçer

”Öpsene beni tam da bu gece,
İnancım kalmamışken hiçbir şeye.”

6- Bağzıları

2016 senesinde kurulan grup, kendisine özgün tarzıyla hayran kitlesini gün geçtikçe artırıyor.

Bağzıları – Akışına Bıraktım Akmadı

”Zaten bende çoktandır uykulu gibi bir hal var.
Yıllarca uyusam bu evde neden diye sormaz kimse.”

7- Flört

2000 senesinde kurulmuş olan grubun adını çoğunuz elbette duymuşsunuzdur. Fakat ne yazık ki Flört grubu da hak ettiği ilgiyi tam olarak göremeyen gruplardan biri.

Flört – Rasta Baba

”Rasta babayı kopartmışlar,
On adam, evini basmışlar.
Biz orda değildik, olayı görmedik,
Orda olsaydık müdahale ederdik.”

8- Büyük Ev Ablukada

2008 senesinde müzik hayatına başlayan grup birbirinden ilginç ve orijinal şarkılar ortaya çıkararak hayran kitlesini artırdı. Özellikle son dönemde oldukça ilgi görmesinin sebeplerinden biri, oyuncu Bartu Küçükçağlayan‘ın da grupta olması.

Büyük Ev Ablukada – Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri

”Yolda burada bi yerde,
Aklı rakıda ciğerde.
Cuma günü içmez ama
Daha ilerde illallah.”

9- Evdeki Saat

Grup, 2014 senesinde müzik evrenine adımını attı. Kendilerine özgün bir tarzı olan grubun geleceğinin parlak olduğu ise kesin.

Evdeki Saat – Saykotropikal Cihannüma

”Kimse beni görmüyor, kimse beni duymuyor.
Demek ki insan hayattayken de ölebiliyor.”

10- Yandığı Kadar

2010 senesinde ortaya çıkan grup, her şarkısında çok özel ve sıcak bir hava taşımakta. Bunun sebebini henüz bulamasak da grup, bu özelliği ile ‘unutulmayacaklar’ arasına girdi bile.

Yandığı Kadar – Bana Gelmez

”Bana gelmez, beni bozar, beni yakarsın ya…”

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
35

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin