altyazılı filmler ingilizce öğretir mi
altyazılı filmler ingilizce öğretir mi

İngilizce Altyazılı Film İzlemek

Film sektörünün gelişimiyle beraber pek çok film vizyona girmeye başlamıştır. Kimileri vizyona girer girmez gidip sinemada izlemeyi tercih ederken, kimileri ise evinde pijamalarını giyerek izlemeyi tercih etmektedir. Nerede izlenirse izlensin altyazılı filmler birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Seslerin orijinaline uygun olması, İngilizce öğrenmeye katkısı bakımından tercih edilen altyazılı filmler, hemen hemen herkesin tercihi olmaya başlamıştır.

Yazı Tavsiyesi: Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

Peki, Altyazılı Filmler ile İngilizce Öğrenebilir miyiz?

Büyük bir çoğunluğun tercih ettiği altyazılı filmler ve diziler sayesinde birçok insan İngilizce’sini büyük ölçüde geliştirebilmektedir. İngilizce öğrenmedeki temel esas olan kulak dolgunluğu için ciddi derecede faydalı olabilmektedir. Saatlerce izlenen altyazılı bir filmin ardından beynimiz bir süre İngilizce düşünüp, İngilizce çalışmaya başlar. Hem aksanın gelişmesinde, hem de daha akıcı konuşmada büyük ölçüde fayda sağlar. Başlarda boşaymış gibi gelen bu eylem bir süre sonra büyük oranda fark yaratacaktır. Başlarda altyazıya bağlı kalınarak anlaşılan konuşmalar, zamanla konuşulanları altyazıya daha az bağımlı kalarak anlamanızı sağlayacaktır.

Türkçe altyazı ile izlenen filmler sayesinde günlük konuşma diline olan yatkınlığınız artacaktır. Farklı türlerde filmlerin izlenmesi ile farklı alanlardaki kelime dağarcığı da artacaktır. Örneğin polisiye bir dizi ya da filmi izleyen bir kişi bu konuyla alakalı terimlere ve kelimelere daha aşina olacaktır. Bu sebeple filmleri altyazıyla izlemek hem kelime dağarcığını hem de İngilizce konuşurken akıcılığı geliştirecektir.

Altyapı Olmadan Sadece Altyazılı Film ile İngilizce Öğrenilir mi?

Herhangi bir altyapı olmadan, sadece altyazılı bir film izleyerek bir dil öğrenmek oldukça zordur. İkinci bir dili öğrenmek ana dili öğrenmekten oldukça farklıdır, aynı zamanda oldukça karışıktır. Öncelikle öğrenilecek dil ile ilgili belli bir altyapı oluşturulmalı ardından altyazılı filmler izlenerek bu altyapı daha da geliştirilmelidir. Aksi takdirde çok fayda görüleceği söylenemez.

Hangi Tür Filmler İngilizceyi Geliştirir?

İzlemekten en çok zevk aldığınız tür, İngilizce‘nizin gelişmesinde en çok yararlı olacak türdür. Özellikle hoşlandığınız film serileri, film türleri ve bunları altyazılı izlemek konuyu anlamak için kendinizi zorlamanıza sebep olacağından, dilinizi geliştirmenizde önemli ölçüde fayda sağlar.

Yazı Tavsiyesi: İngilizce Öğrenmenizi Kolaylaştıracak 9 İpucu

Altyazılı Filmler İzlenirken Yapılan Hatalar

Filmi altyazı ile izlemek, dinlemeyi bir nebze de olsa geri plana atacaktır. Bunun sebebi insan beyninin birden fazla işi aynı anda yapamamasıdır. Türkçe altyazılı bir film izlenirken öncelikle dinlenmeli ve söylenilenin anlaşılıp anlaşılmadığına bakılmalıdır. Anlaşılmayan bir nokta var ise altyazıya bakılmalıdır. Aksi takdirde altyazı, İngilizce öğrenmemiz açısından yarardan çok zarar verecektir.

Yazı Tavsiyesi: “Aradığım Filmin Adını Hatırlamıyorum” Diyenler Buraya!

İngilizce Altyazı

İngilizce altyazı, Türkçe altyazıya oranla dinleme işlevinizin daha da yüksek olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple Türkçe altyazıya oranla daha çok dinleyeceğiniz için, önceliğiniz dinlediğinizi anlamaya çalışmak olacaktır. Aynı zamanda dinlediğiniz cümleyi ekranda görüyor olmanız yeni öğrendiğiniz kelimenin aklınızda daha da kolay kalmasını sağlayacağı için daha faydalı olacaktır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin