anne frank evi - anne frank evi nerede - anne frank evi amsterdam - anne frank hakkında
anne frank evi

Anne Frank Evi 

Amsterdam’da yer alan Anne Frank Evi, bir diğer adıyla Anne Frank MüzesiAnne Frank’in ailesi ve dostları olan bir aileyle birlikte 2.Dünya Savaşı yıllarında iki yıl boyunca saklandıkları evdir. Miep Gies isimli bir kişinin desteğiyle burada saklanan aileler daha sonra yakalanmış olsalar da, yıllar sonra Anne Frank’in hatıra defterinin kitaplaştırılmasının ardından ev müze haline getirilerek ziyaretçilere kapıları açılmıştır.

Anne Frank Kimdir?  

Peki Anne Frank kimdir? Anne Frank, 1929 yılında Dünya Ekonomik Bunalımı‘nın içine doğmuş bir genç kızdır. Bu sebeple ailesi Hollanda’ya yerleşir fakat Yahudiler burada da Almanlar tarafından toplanılmaya başlar. Anne’nin ailesi ve dostları Van Pels ailesi hep birlikte bir evin arka tarafında yer alan gizli yerde saklanırlar. İki yıl boyunca burada saklanmalarının ardından bir gün polis tarafından yapılan bir baskın sırasında yakalanırlar.

Nazi Almanyası tarafından kurulan toplama kampına götürülürler. Geçen zamanla birlikte Anne’nin yanında sadece ablası Margot ve babası Otto kalmıştır. Kampta salgın haline gelen tifüs hastalığı Anne ve Margot’ı da vurur ve her ikisi de hayatlarını kaybeder. Otto Frank ise Kızıl Ordu sayesinde kurtulur. Daha sonra iki yıl boyunca onların saklanmasına yardımcı olan Miep Gies, Anne’nin Kitty isimli hatıra defterini kendisine ulaştırır. Otto Frank ise bu defterde yazılanları kitap haline getirerek Anne Frank’in Hatıra Defteri ismini verir.

Anne Frank Evi Hakkında 

anne frank müzesi
anne frank müzesi

Müzeye ilk girdiğiniz anda öncelikli olarak ofis bölümünü görüyorsunuz. Döner bir kitaplıktan geçtikten sonra ailenin saklandığı gizli alana ulaşıyorsunuz. Girişte sizi bir maket karışılıyor. Evin yetmiş yıl öncesi maket haline getirilmiş, üstelik mobilyalarıyla birlikte. Odaların hangi katlarda yer aldığı, kimin hangi odada kaldığı gibi bilgiler maket üzerine yer alıyor.

Alt katta Frank ailesinden kalan bir sürü ize rastlamak mümkün. Duvardaki çizgiler, Otto Frank’in çocuklarının boylarını ölçerken çizdiği izler. Ayrıca Anne Frank’in yapıştırdığı fotoğrafları da duvarlarda görebilirsiniz.

Üst katta ise diğer aile yaşamaktaymış. Dar ve dik merdivenlerin ardından ulaşılan üst katta tahta panjurlar dikkat çekiyor. Ayrıca müzede Anne Frank’in tuttuğu günlüğün orijinal hali de bulunmakta. Evde gösterilen sinevizyon gösterisinde ise Otto Frank, kızından ve günlüğünden bahsediyor. Ayrıca yine bu gösteri sayesinde evde saklanan insanlarla ve 2.Dünya Savaşı‘yla ilgili bilgiler de edinebilirsiniz.

Müzede fotoğraf çekimine ve video kaydına izin verilmiyor. Zaten alanlar çok dar olduğundan kalabalık ortamda fotoğraf çekmek zor olabilir, ancak dilerseniz Anne Frank Evi resmi internet sitesinde, evin üç boyutlu olarak gezilmesi olanağı sunuluyor. Gidecek olanlara önemli bir not: müzenin sırt çantalarıyla gezilmesine izin verilmiyor ve eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir vestiyer bulunmuyor. Bunun için hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Müzede bir kafe ve kitapçı da yer almaktadır. Satın almak isteyenler için, müzede yer alan kitapçıda Anne Frank’in günlüğü ile aynı görüntüde defterler satılıyor. Günlüğün birebir kopyasının yapılmış olması oldukça etkileyici.

Anne Frank
Anne Frank

Anne Frank Evi Giriş Ücreti 

Müze hafta içi her gün saat 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Cumartesi günleri 09:00 ile 21:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 09:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Anne Frank evi giriş ücreti kişi başı 9 Euro’dur. Ancak özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri müzenin önünde genellikle uzun kuyruklar oluşmaktadır. Bu kuyruğu beklemeden hızlı bir şekilde biletinizi alıp müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, müzenin resmi internet sitesinden biletinizi online olarak almanızda ve güncellenen fiyatları kontrol etmenizde yarar var.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
13

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin