aradığım filmi bulamıyorum - aradığım filmin adını hatırlamıyorum - film konusu yazarak film bulma - konusuna göre film ara
aradığım filmi bulamıyorum

“Aradığım Filmin Adını Hatırlamıyorum”

Aradığım Filmin Adını Hatırlamıyorum” diyenlerdenseniz, bu yazı tam size göre! Film konusu yazarak film bulma hakkındaki bu yazımızı okuduktan sonra artık dilinize ucuna gelen ancak ismini tam olarak söyleyemediğiniz filmleri bulabileceksiniz.

Muhtemelen hepimize olmuştur, “Hani Jason Statham oynuyordu, böyle felaket araba sürüyordu, çocukları koruyordu ama filmin ismi aklıma gelmiyor….” diye benzer ifadelerle söylenmişizdir. Ya filmin konusu ya da oyuncuların ismini hatırlayabilmiş ama filmin adını bir türlü aklımıza getirmek mümkün olmamıştır. Böyle bir durum yaşadığımızda üzülmemize ya da kafamızı takmamıza hiç gerek yok. Çünkü film konusu yazarak film bulmaFinlandiyalı şirket Valossa‘nın film bulma programı sayesinde artık mümkün!

Film Konusu Yazarak Film Bulma

Valossa‘nın yapay zeka tabanlı olarak geliştirdiği “What is my movie” tarayıcısı ve film bulma programı ile adını unuttuğunuz filmlere, hatırladığınız kadarıyla konusunu yazarak ulaşabilirsiniz.

film bulma programı - whatismymovie.com
film bulma programı – whatismymovie.com

Bulamadığımız filmler böylece artık her zaman bulabildiğimiz filmler arasına girmiş oluyor. “Aradığım Filmin Adını Hatırlamıyorum” cümlesi de tarihe karışmış oluyor.

Film Bulma Programı Nasıl Çalışıyor?

What is my movie” adı altında www.whatismymovie.com alan adında hizmet veren bu film bulma tarayıcısını, hem adını unuttuğunuz filmleri bulmak için hem de beğendiğiniz konulardaki filmleri listelemek için kullanabilirsiniz.

Oyuncu Adıyla Film Bulma

oyuncu adıyla film bulma
oyuncu adıyla film bulma

Tarayıcı birkaç farklı tabanda aramalar yapabilmektedir. Bunlardan bir tanesi filmde oynayan oyuncuları baz alarak yaptığı aramalardır. Görselde de gördüğünüz gibi tarayıcıya Angelina Jolie yazdığımda baştan aşağı tüm filmlerini sıralamaktadır. Ayrıca aradığınız oyuncunun yanına tarih de yazarsanız, oyuncunun/aktörün sadece yazdığınız tarihlerde vizyona çıkan filmlerini sıralayabilirsiniz.

Oyuncu adıyla film bulmaya çalışıyorsanız “Actor based matches” sekmesine tıklayarak daha kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yönetmen Adıyla Film Bulma

yönetmen adıyla film bulma
yönetmen adıyla film bulma

Tarayıcıda ünlü yönetmen Quentin Tarantino‘yu arattığımda da sonuçlar yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi çıktı. Yönetmen adıyla film bulmak isteyenler, “Director based matches” seçeneği ile yönetmenini hatırladıkları ama ismini unuttukları filmleri bulabilirler ya da hayranı oldukları yönetmenin tüm filmlerini liste olarak sıralayabilirler.

Aradığım Filmi Bulma

aradığım filmi bulma - adını unuttuğum filmi bulma - konusuna göre film bulma - film konusu yazarak film bulma
aradığım filmi bulma

Gelelim asıl konumuz olan “Aradığım filmin adını hatırlamıyorum” sorununa, film konusu yazarak film bulma yöntemi ile çözüm bulmaya. Görselde de görebildiğiniz gibi “Jason statham in car” yazdığımda, oyuncunun arabada geçen veya arabayla ilişkili tüm filmleri listelendi. Yani eğer ucundan kıyısından bir filmin konusunu hatırlıyorsanız, artık o filmin ismini de www.whatismymovie.com ile bulabileceksiniz demektir.

Aradığım filmi bulma hususunda bu tarayıcı açıkçası çok işime yaradı. Sizlerin de işine yarayacağını düşünüyorum. Ayrıca eğer film konusu yazarak film bulmak istiyorsanız, tarayıcı da “General matches” sekmesini seçmeniz, daha kesin sonuçlara ulaşmanız adına iyi olacaktır.

Konusuna Göre Film Ara

konusuna göre film ara - konusuna göre film listele
konusuna göre film ara

Sadece belirli bir konudaki tüm filmleri listelemek istiyorsanız, yapmanız gereken tarayıcıya görselde de görüldüğü gibi konuyu direkt olarak yazmanızdır. Örneğin ben “romantic comedy” yazarak sadece bu alandaki filmleri listelemek istedim ve sonuç görselde gördüğünüz şekilde karşıma çıktı. Konusuna göre film aramak isteyenler için de bu tarayıcının birebir olduğunu söyleyebilirim.

Yazımızın sonlarına doğru gelirken Finlandiyalı bir firma olan Valossa‘nın geliştirdiği bu tarayıcının daha deneme aşamasında olduğunu söyleyelim. Örneğin şu anda genel olarak İngilizce filmleri kapsıyor ve İngilizce aramalarda daha doğru sonuçlar veriyor. Ancak ilerleyen yıllarda Dünya’nın en iyi film arama motoru olarak karşımıza çıkacağına eminim. Çünkü projenin fikirsel temeli gayet sağlam oluşturulmuş ve ihtiyaçlara cevap veren bir tarayıcı olarak insanların hizmetine sunulmuş.

Tabii www.whatismymovie.com, her ne kadar konusuna göre film aramak isteyenlere ve “Aradığım Filmin Adını Hatırlamıyorum” diyenlere hitap edip bulamadığımız filmler konusunda bize oldukça iyi bir performansla bizlere yardımcı oluyor olsa da şu anda Google‘ın eline su dökemez.

film konusu yazarak film bulma - aradığım filmi bulamıyorum - aradığım filmin adını hatırlamıyorum
film konusu yazarak film bulma

Google bildiğimiz gibi Dünya’nın bir numaralı arama motorudur. Kullandığı meşhur algoritması SEO ile mükemmel bir bütünlük içerisinde hareket etmekte ve daima kesin, kaliteli sonuçlara kullanıcılarına ulaştırmaktadır. Filmler konusunda Google’ın sonuçları ise diğer herhangi bir aramaya göre farklıdır. Örneğin oyuncu adı yazdığınızda neredeyse tüm filmleri yan yana sıralamaktadır. Ya da aradığınız filmin adını unuttuğunuzda, sadece konusundan çat pat bir şeyler yazdığınızda karşınıza sinema, film bloglarını çıkartmakta ya da o konudaki anahtar kelimelere göre arama yaparak forum sitelerini karşınıza çıkartmaktadır. Bu durum da arama yapan kişiyi %98 oranında doğru sonuçlara ulaştırmaktadır.

Ancak deneme aşamasında olan ve tam olarak “Aradığım filmin adını hatırlamıyorum” diyenler için tasarlanmış www.whatismymovie.com, ilerleyen yıllarda sadece filmlere ve sinemalara yani beyaz perdeye odaklandığı için bu alanda Google’ı geçebilecek potansiyele sahiptir.

Google ile film arama motorumuzun karşılaştırmasını yaptığımıza göre, sonraki yazılarda görüşmek üzere diyelim…

Bu arada haftanın film önerileri burada: Haftanın Film Önerileri: Film Severler İçin 10 Film

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
12

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin