asgardia
asgardia

Asgardia, insanlığın uzayda inşa ettiği ilk ülke olmak için halen çalışmalarını sürdürüyor. Topluluk şu an hala Birleşmiş Milletler tarafından tanınmaya ve BM’ye üye olmaya çalışıyor. NASA geçtiğimiz Kasım ayında Virginia’daki Flight Facility’den bir Orbital ATK Antares fırlatmıştı. Bu araç yaklaşık bir süt kutusu boyutlarındaki Asgardia-I uydusunu taşıyordu.

Dikdörtgen prizma şeklinde ve bir süt kutusu ebatlarında olan uydu, uzayda kapladığı alana “Asgardia Uzay Krallığı” adını vermiş. Uzaya ilk uydularını gönderen Asgardia yönetimi bunun ardından iddialı bir açıklamada bulundu: “Bu uyduyu göndererek uzayı biz sahiplendik.”

asgardia uydusu
asgardia uydusu

Bu yıl Dünya çapında en çok tartışılan konulardan biri Asgardia olmuştu. Gerek uzmanların, gerek dünya liderlerinin bu konudaki endişesi uzayda bir ülke kurmaktan çok bu ülkenin dünyadaki varlığını tanımak üzerineydi. Asgardia’nın tanınması hakkında hukuksal ve uluslararası ilişkiler boyutunda ciddi tartışmalar ortaya çıktı. Tartışmaların uzayda ülke kurmak üzerine değil yasal prosedürler üzerine yapılması, uzay ülkesi konusunda teknolojik olarak yeterli olunduğunu ortaya koydu.

Asgardia Uzay Ülkesi, Rus kökenli bir milyarder (Doktor Igor Aşurbeyli) ve uzay mühendisi tarafından kuruldu. İlk uydusu yörüngeye yerleşen Asgardia, şimdilik Viyana merkezli olan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor. Topluluğun uzun vadede hedefleri arasında Dünya’ya yakınlaşan meteorlardan maden çıkartmak ve gezegeni diğer dış tehditlerden korumak var. İnanmakta zorlanabilirsiniz, fakat bunlar topluluğun bizzat yaptığı beyandan satır başları.

asgardia city
asgardia city

University of Mcgill Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsü’nün Müdürü ve aynı zamanda Asgardia’nın kurucu ortaklarından biri olan Ram Jakhu: “Asgardia, insanlığın uzaydaki yerini almaya çalışan trans-etnik, ulusal, trans-dini, ahlaki ve barışçı bir varlığı olan bir uzay ulusu olacak” dedi.

Geçtiğimiz yıl boyunca 300.000’den fazla insan bu uzay ülkesinin bir “vatandaşı” olmak için başvuruda bulundu. Başvurular çevrim içi bir sistemde değerlendirildi. Başvuruda bulunanlar arasında birçok Türk vardı. Şimdi 43 binden fazla Türk Asgardia vatandaşı var. Asgardia vatandaşı olmanın en büyük ayrıcalığı, vatandaşların Asgardia-I’e saklanması için veri gönderebilmesi…Yapılan açıklamalara göre bu şekilde veriler, dünya kurallarından ve sinir bozucu hükümetlerden “olabildiğince” uzakta olacak.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin