astronomik saat kulesi - astronomik saat kulesi prag - astronomik saat kulesi gezi rehberi
astronomik saat kulesi

Astronomik Saat Kulesi

Prag’ın simgesi haline gelmiş Astronomik Saat Kulesibirçok yerde Orloj ismiyle de bilinmektedir. Old Town Meydanı’nda yani eski şehir meydanında bulunan saat, Eski Belediye Sarayı’nın üzerinde yer almaktadır. 15.yüzyılda Hanus isimli bir kişi tarafından yapıldığı bilinmektedir. Prag gezilecek yerler denildiğinde birçok kişinin tavsiye edeceği ilk yerlerden birisi burasıdır.

astronomik saat kulesi prag
astronomik saat kulesi prag

Astronomik Saat Kulesi Prag

Astronomik Saat Kulesi özellikle şehre gelen turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Saat başlarında turistler saatin etrafına gelerek bir kalabalık oluşturur. Bu kalabalığın nedeni ise her saat başında saat kulesinde yapılan gösteri.

70 metre yüksekliğindeki saatte farklı figürler kullanılmıştır. Üzerindeki 12 saat dilimini 12 burcun sembolleri temsil etmektedir. Her saat başı yapılan gösterilerde saatin üzerindeki semboller hareket etmeye başlar ve ortaya bir animasyon çıkar. Tüm bu gösteri sırasında ortaya çıkan farklı figürlerin birçok anlamı vardır. Saatin her iki yanında bulunan dört heykelden iskelet şeklinde olanın bir elinde çan, diğer elinde ise kum saati vardır. Bu çanın çalınmasıyla birlikte kum saati de aynı anda çevrilir. Bu hareketlerle her canlının ölümlü olduğu ve zamanın yaklaşmakta olduğu anlatılmak istenmiştir.

Heykellerden Yahudi olanın elinde bulunan para/altın kesesini göstererek başını iki yana sallaması, ölümü reddettiğini anlatır. Gösterinin bu parçası aç gözlülüğü yansıtır. Heykellerden bir diğeri ise elindeki aynaya bakarak başını sağa sola sallar, bu figür kibrin temsilcisidir. Dördüncü heykel ise elinde bulunan mandolini gösterir ve o da diğer heykeller gibi başını sağa sola sallayarak ölümü reddeder. Bu sırada saatin üst kısmında açılmış olan pencereden on iki havari geçer, son olarak saatin en üstünde yer alan horoz öter ve gösteri sona erer.

astronomik saat kulesi nerede
astronomik saat kulesi nerede

Gösteri her gün saat 09:00’dan 21:00’a kadar saat başlarında 1’er dakika olmak üzere gerçekleşir. Saatin üzerinde yer alan mavi renkli kısımlar gökyüzünü temsil ederken, kahverengi kısımlar ise yeryüzünün temsilcisidir. Yine saatin üzerinde bulunan üç halka; Avrupa, Çek ve Babil’i gösterir.

Tüm bu ince işçiliğiyle saat kulesini yapan kişinin Hanus isimli bir profesör olduğu söylenmektedir. Rivayete göre, Astronomik Saat Kulesi yapıldıktan sonra aynı eseri başka bir yere yapmaması için Hanus kör edilmiştir. Yine rivayete göre Hanus kör edildikten sonra intikam almak için saat kulesini bozarak zarar verir. Bu olaydan sonra saat tamir edilse de, bir daha bozulmadan önceki gibi çalışamaz.

Astronomik Saat Kulesi’nde yapılacak tek etkinlik gösteriyi izlemek değildir. Kuleye çıkarak Old Town Meydanı’nı izleyebilirsiniz. Ayrıca Eski Belediye Sarayı’nın içini de ziyaret edebilirsiniz. Eski Belediye Sarayı, her gün 10:00 ve 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kulenin giriş ücreti ise, tam bilet 110 Çek Korunası, indirimli bilet 70 Çek Korunası şeklindedir.

Astronomik Saat Kulesi Nerede?

Saat Kulesi, Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde yer almaktadır. Prag, ülkenin başkenti olmanın yanı sıra en büyük şehridir. Vlatna Nehri üzerinden geçmektedir. Birçok tarihi güzelliği olduğu için gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir.

prag astronomil saat kulesi
prag astronomil saat kulesi

Prag temel olarak iki meydandan oluşmuştur.  Astronomik Saat de bu iki meydandan bir tanesi olan ve Old Town Meydanı’nda bulunmaktadır. Şehir genel olarak küçük sayılabileceği için her yere ulaşım kolaydır, tüm şehri yürüyerek gezmek mümkündür. Şehrin küçük olmasından dolayı saat kulesinin de oldukça merkezi ve ulaşımı kolay bir yerde olduğu söylenebilir. Her mevsim kulede yapılan gösteriyi izlemek için kulenin altında yoğun bir kalabalık toplanır.

Eğer yolunuz Prag’a düşerse Astronomik Saat Kulesi’nin yanı sıra Charles Köprüsü (Karl Köprüsü), Prag Kalesi, Prag Yahudi Mahallesi, Vaclav Meydanı, Aziz Vitus Katedrali, Lennon Duvarı, St. George’s Basilica, Tyn Kilisesi, Dancing House (Dans Eden Ev) gibi bölgeleri de ziyaret edebilirsiniz. Gitmişken Prag’ın meşhur tatlısı Trdelnik’i tatmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Astronomik Saat Kulesi Prag Hakkında Bilgi

Astronomik Saat Kulesi Prag Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin