audrey hepburn kimdir - audrey - audrey hepburn
audrey hepburn kimdir

Audrey Hepburn, zarafeti, inceliği, güzelliği, naifliği bir araya toplamış bir kadındır. Masumluğu, güzelliği, sadeliği ve tavırlarıyla bütün insanlığı kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Giyim tarzıyla, duruşuyla, konuşma tarzıyla olsun zarafeti, kendinde ve her yerde göstermeyi başarmış ender insanlardandır.

 

Audrey Hepburn, 4 Mayıs 1929 yılında Belçika’nın Ixelles, Brüksel Bölgesi kentinde hayata başlamıştır. 20 Ocak 1993 Tolochenaz, İsviçre’de ise 63 yaşında hayata veda etmiştir. Ama bu veda ediş boş bir veda ediş değildir. Audrey Hepburn bizlere çok şey kazandırmıştır. Hollywood yıldızı ve bir moda ikonudur.

audrey
audrey

Audrey Hepburn, 10 yaşındayken Nazi işgali altında olan Hollanda’ya göç etmek durumunda kalmıştır. Oldukça zor bir çocukluk geçirmiştir ve çocuk yaştan itibaren onun merakı hep sinema ve oyunculuk üzerine olmuştur. Audrey Hepburn, babasının ortadan kaybolmasını atlatamadı ve şu sözlerle kendi durumunu ifade etti: ”Babamın ortadan kaybolması yaşamımın en trajik olayıydı. Sanırım bunu hiç atlatamadım.” 

 

II. Dünya Savaşı sırasında ise gönüllü olarak hemşirelik yapmıştır. Savaşın bitiminden sonra oyuncu olabilmek için İngiltere’nin kapısını çalan Audrey, Londra’ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve sonra modellik yaptı. Baleden de umudunu kesti ve annesine bakmakla yükümlü olduğu için Londra müzikallerinde oynamaya başladı. İlk filmi “Young Wives Tale”da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. İlk filmde zarafeti ile herkesin dikkatini çekmeyi başararak hızlı bir yükselişe geçti. Hepburn, 1952’de rol aldığı “Roman Holiday” ile büyük başarı kazandı. Bir prenses rolünü canlandırdığı “Roman Holiday” Audrey Hepburn’ün ilk başrolüydü ve bu film sayesinde “En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü” kazandı. Bu onun için Hollywood’un kapılarının açılması demekti ‘’yeni kız’’ artık Hollywood’a giriş yapıyordu. Kısa sürede güzel yüzü ve etkileyici kişiliğiyle, Hollywood’un en tanınan isimleri arasına girmiş oldu. Pek çok başarılı filmde rol almaya başladı ve bu sırada aşk hayatı da şekilleniyordu.

sabrina - audrey hepburn
sabrina

Rol arkadaşı William Holden ile bir ilişki yaşadı en büyük hayallerinden birisi evlenip çocuk sahibi olmaktı fakat William Holden’ın çocuk sahibi olamayacağını öğrenince ondan ayrıldı.

audrey hepburn ve mel ferrer
audrey hepburn ve mel ferrer

1953 yılında ise Mel Ferrar’la tanıştı ve bir ilişkiye başladı. Audrey Hepburn, genç yaşında çalıştığı bu zorlu koşullar nedeniyle sağlığından oldu ve film çekimlerine ara vererek, sevgilisi Mel Ferrar ile İsviçre’deki dağ evine taşındılar. 1954 yılında ise Mel Ferrar’la evlendiler. Artık hayallerinin çoğu gerçekleşmişti fakat Audrey Hepburn 2 kez düşük yaptı ve hayatında en çok istediği şeylerden biri çocuk sahibi olmaktı. 1960 yılında ise çocuk sahibi oldu ve en çok istediği şeylerden biri gerçekleşmişti. Hız kesmeden Hollywood’a geri döndü. Bir yandan kariyerinde yükselirken bir yandan ise evliliği tepetaklak oluyordu. Mel Ferrar’ın kendi çıkarları yüzünden başarısız yapımlarda rol aldı. Çocuğu için kurtarmaya çalıştığı evliliği, kendi çabalarına rağmen 1967 yılında son buldu.

Audrey Hepburn Dr Andrea Dotti
Audrey Hepburn Dr Andrea Dotti

1968 yılında ise psikiyatrist Andrea Dotti‘yle tanıştı ve yeniden âşık olmuştu ama etrafındaki hiç kimse bu ilişkiyi onaylamasa da, Andrea Dotti ile 1969 yılında evlendiler. Bir yıl sonra çocuk sahibi oldular. Andrea, defalarca Audrey’i aldatmıştı. Buna dayanamayan Audrey, 1982 yılında Andrea’dan boşandı.

audrey hepburn
audrey hepburn

Yaşadığı ilişkilerden sonra artık incinen Audrey, evliliğe sıcak bakmıyordu, hep gerçek aşkı aramış en sonunda Robert Wolders ile tanışmış ve gerçek aşkını bulmuştu. Birbirlerini her daim anlamışlar ve yaşamlarının sonuna kadar hep birlikte olmuşlardı.

Audrey Hepburn, artık Hollywood’u geride bırakmıştı ve UNICEF iyi niyet elçisi olarak hayatının son beş yılını, diğer insanların yaşamını kurtarmak için uğraştı. Audrey, 20 Ocak 1993’te yuvam dediği İsviçre’de bağırsak kanserinden dolayı hayata gözlerini yumdu. Yıllar geçse de adı, kişiliği, güzelliği, gücü, duruşu unutulmamış bir insan olarak hafızalara kazındı. Onun sözleriyle yazımızı bitirelim: Hayatı hayat yapan en önemli şey “mutlu olmak ”tır. İşte bu, tüm sorunların en gizli anahtarıdır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
106

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin