para
para

Ayın sonunu getiremeyenler kulübümüze hoş geldiniz. Kulübümüzün kuruluşu yeni değil oldukça eski. Tam bir tarih veremiyoruz ama insanoğlunun sosyal ve ticari hayata atılmasıyla vücut bulmaya başladığımızı söylüyorlar… İnsanoğlunun tüketici ruhunun bir yansıması olarak doğduk ve paranın bulunmasıyla üye sayımız artış gösterdi. Kredi kartı icadından sonra katlana katlana bir süre sonra kontenjanımız dolmaya yüz tuttu.

Kulübümüzün yaptığı araştırmalara göre on insandan yedisi kulübümüze üye olma
potansiyeline sahip. Ne kadar da harika(!) değil mi?

Bu kulübün üyesi olma yolunda ilerleyen arkadaşları öncelikle saygıyla selamlıyorum.
Bugün bu köklü kulübümüzün üyelerinin tipik özelliklerinden bahsedeceğiz.

1- Bursu/krediyi/harçlığı birkaç gün içinde hunharca tüketirler.

 

‘Hayat dediğin bir gündür,işte o bugündür’ü hayat felsefesi yapan üyelerimiz atalarımızdan yadigar ayağını yorganına göre uzat atasözüne aykırı olarak dünyaya gelmişlerdir. Aldıkları paranın verdiği mutlulukla ve milyarder edasıyla hayaller kurmaya başlarlar. Hayal kurma işlemini para ele geçer geçmez gerçekleştirir sonra anında icraata geçerler. Kimisi o rehavetle beğendiği kazağın birkaç rengini sepete ekler kimisi de almak istediği tüm kitapları bir hevesle rafından alır, bir zafer gülüşüyle kasaya yönelir. Üyelerimizin uzun vadeleri hedefleri yoktur efendim, onların para biriktirme gibi bir hayalleri yoktur. (çünkü bilirler ki o para hiç birikmeyecek)

2- Sevmişse milyonlar akıtılır.

 

Sevdiği, hayalini kurduğu kalem, bir ayakkabı fiyatında olsa bile o kalem onun için alınması gereken kutsallar listesindedir. Sevmişse fiyat teferruattır. Ay sonunda ne olacağı bilinse bile o kalem büyük bir kararlılıkla alınır. Yokluk mu? hmm..Üyelerimiz için bu yolda çekilen yokluk kutsaldır.

3- Onlar için her şey ihtiyaçtır. Gittikleri her yerden alacak bir şey bulurlar.

 

Evet, üyelerimiz panosuna yapıştıracağı sticker’ın pembe mavi şeritli olmasını bile ihtiyaç kategorisine sokacak kadar çılgındır. Onlara sorsanız bunun için de haklı bir gerekçeleri vardır. Aldıkları her şeye ihtiyaç etiketi koymada kimse ellerine su dökemez. Asla fuzuli harcadıklarını kabul etmezler. Bu yüzden onlarla bu konuda tartışmaya girmenizi tavsiye etmiyoruz.

4- Kafa alışveriş arkadaşı olurlar.

 

Harcamayı seven bu kesim söz konusu alışveriş ise konuşmaya direk girer ve rehavetle konuşmalarınıza eşlik eder. Alışverişteyken  size kayda değer  fikirler verir  bu arada sizi mağazadan mağazaya sürüklerler. Günün sonunda pestilinizin çıkması muhtemeldir. Onlar mı? Onlar günlerce mağaza gezse de bir şeycik olmaz.

5– Çoğu zaman dışarda yemek yemeyi tercih ederler.

 

Şikemperver olarak bilinen üyelerimiz için ev veya yurt yemekleri sürekli surat ekşittikleri bir kavramdır. Damak zevklerine uygun bir yer bulana kadar ısrarla diretirler. Güzel farklı yerler keşfettiler mi tamam, onlardan mutlusu yok. Artık oranın daimi müşterisi olurlar. Sabah akşam orayı mesken edinirler. İşletmecinin yüzünü güldüren bu tipler en sevilen müşteri tipinde başı çeker.

6- Festival nereye onlar oraya!

 

Nerede festival nerede konser, bizim üyelerimiz doldurur her yeri. Okullar itinayla ekilir o an en önemli şey konserdir.Fiyata bakılmadan sertifika almak  için seminerlere kaydolmak da rutinler arasındadır.

7- Son hafta açlık oyunları başlasın!

 

Bir süre hesap kitap yapmadan akıtılan paralardan sonra ,son hafta adeta açlık oyunlarına döner. Büyük bir pişmanlık dönemi başlar. Ahlar, keşkeler havada uçuşur. Hayatta kalma çabasının ağır basmasıyla bozukluk devri başlar. Bu bozukluk devri sancılı bir süreçtir…Tüm güzel günlerin acısı bu günlerde çıkar resmen.

8- Odalarını boşaltsanız bir ev düzecek kadar eşya çıkar.

 

Bu kaçınılmaz sonuç bizleri çok şaşırtmaz. Odalarında züccaciyeden mutfağa kadar bir sürü alakasız şey görürsünüz. Siz şoka girersiniz bunu aşırı bulabilirsiniz ama bu onları mutlu eder. Üyelerimiz gerçekten enteresan tiplerdir.

Bunlar üyelerimizin en genel özellikleri. Eğer bu yedi özellikten beşi bende var diyorsanız buyurun kulübümüze bekleriz 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
22

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin