ayvalık gezilecek yerler
ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler bakımından önümüze pek çok seçenek sunan bir Ege ilçesi. Balıkesir’e bağlı olan ve Balıkesir‘in Ege Bölgesi’nde kalmış bölümünde olan ilçe, en gözde turizm bölgelerinden biri. Cunda Adası ile, Şeytan Sofrası ile adını sık sık duyduğumuz bu güzel ilçe, bizleri mimarisiyle ve tarihiyle kendine çekiyor. Bu yazımızda Ayvalık’ta gezilecek yerler konusunu işleyeceğiz. İyi okumalar ve iyi tatiller diliyoruz!

1- Cunda Adası

cunda adası - ayvalık gezilecek yerler
cunda adası – ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık’ın çevresinde olan 22 adet adadan sadece bir tanesinde yerleşim yeri bulunmakta. O da ünlü ada Cunda Adası. Adaya ulaşmak için Ayvalık’tan kalkmakta olan tekneleri kullanabilmektesiniz. Ayrıca ülkemizin ilk boğaz köprüsünden geçerek de kara yolu ile adaya ulaşabilirsiniz. Cunda’da çarşıda doya doya gezebilir, Aşıklar Tepe’sinde unutulmaz anlar geçirebilir ve Taksiyarhis Kilisesi’nde tarihi bulabilirsiniz.

2- Ayazma Kilisesi

ayazma kilisesi - balıkesir ayvalık gezilecek yerler
ayazma kilisesi – balıkesir ayvalık gezilecek yerler

‘Kutsal Su’ anlamına gelen Faneromeni Kilisesi olarak da bilinir. Hikayeye göre küçük bir kız çocuğu geceleri rüyasında Meryem Ana’yı görmektedir. Rüyada Meryem Ana hep aynı noktada durup orada bulunan kaynaktan su içermiş, kıza da bu suyu işaret edermiş. Rüya kent meclisinde anlatılır ve rüyada görülen o yere gidilir. Kazı sonucunda topraktan su fışkırır. Sonrasında burası müze haline getirmek amacıyla kamulaştırılmıştır.

3- Şeytan Sofrası

şeytan sofrası - ayvalık gezilecek yerler tavsiye
şeytan sofrası – ayvalık gezilecek yerler tavsiye

Ayvalık gezilecek yerler‘ denilince ilk akla gelen yerlerden birisi. Burası volkanik bir yapılanma sonucunda ortaya çıkan bir tepe. İsmini ise adını buradan aldığına inanılmakta olan Şeytan’ın ayak izinden almakta. Burada bir ayak izi bulunmakta ve pek çok insan bu izin şeytana ait olduğuna inanmakta. Ayak izi demir bir kafes içerisinde korunuyor. Şeytan Sofrası’nda şeytanın ayak izini görebilir, hediyelik eşyalar alabilir, eşsiz manzara karşısında lezzetli Ayvalık tostunu yiyebilir ve sıcak bir çay yudumlayabilirsiniz.

4- Çınarlı Camii

çınarlı cami - ayvalık'ta gezilecek yerler
çınarlı cami – ayvalık’ta gezilecek yerler

İsmini, çevresinde bulunan çınar ağaçlarından alan bu camii ilk olarak kilise şeklinde inşa edilmiştir. Daha sonrasında ise Cumhuriyet Dönemi’nde camiye çevrilmiştir. Bu güzel camii, Ayvalık merkezde yer almakta.

5- Sarımsaklı Plajı

sarımsaklı plajı - ayvalık gezilecek yerler
sarımsaklı plajı – ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler bakımından sonu olmayan bir ilçe olduğu gibi plajları bakımından da harika bir yer. Sarımsaklı Plajı, tam 7 kilometre uzunluğunda ve 100 metre eninde. Deniz suyu fazlasıyla soğuk fakat deniz harika bir şekilde berrak. Hem plajın temizliği, hem de denizin berraklığı ile en sevilen ve beğenilen plajlardan birisi. Plaj çevresinde pek çok restaurant ve otel de bulunuyor. Son olarak Ayvalık’ta Alaçatı Projesi: Küçükköy hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin