küçükköy ayvalık - ayvalık - küçükköy - tatil - tatil beldesi - yazlık - yaz tatili
küçükköy ayvalık

Ayvalık’ın Sarımsaklı bölgesinde eski ismi Yeniçarohori olan güzel köy, Küçükköy. Küçüklüğümden beri bu beldeyi tanıyorum ve köy eski durumundan pek de değişmedi. Rum evlerinin dikkat çekiciliği nedeniyle köye Alaçatı Projesi ile canlandırmak ve turistik yeni bir mekan kazandırmak ortada konuşulan dedikodular arasında.

Alaçatı Projesi derken denize girilecek kumsal olmamasına rağmen akşam yürüyüş mekanı olarak tercih edilebilecek bir atmosfer yaratmak, kafeler, restoranlar, el yapımı aksesuar tezgahları vb. Aslında bu köyde bu projenin daha duyulmasıyla çatısı bile bulunmayan harabe diye adlandırabileceğimiz yerlerin fiyatlarının trilyonlara yükselmesine neden oldu. Bu köyde proje gerçekleşince neler ortaya çıkar artısıyla eksisiyle bilmiyorum ama size tavsiyem bu doğal halini de Ayvalık tarafına yolunuz düşerse gelip görmeniz.

küçükköy müzesi - küçükköy - ayvalık - ayvalık küçükköy - müze
küçükköy müzesi

Köyün birçoğu Boşnak ve burada yaşayan insanların gelenek ve göreneklerini anlattığı, gelinlik geçmişinden, radyosuna, giyim tarzından, kap çanağına kadar, bir müze bulunuyor. Köy meydanında caminin hemen yanında yeni kültürler görmek isteyen insanlar için gezilesi bir yer. Müze tamamen köyde yaşayan insanların eski eşyalarıyla oluşturulmuş ve de ücretsiz.

küçükköy butik otelleri - otel - butik otel - küçükköy - ayvalık - tatil beldesi
küçükköy butik otelleri

Köyde butik oteller de bulunuyor. Kalabalıktan uzak bir tatil istiyorsanız tavsiye edilir.

En dikkatimi çeken yerlerden birisi de Kabak Evi oldu. Atölyenin ismi tam olarak bu, kabaklar kurutularak bazılarına başka doğal malzemelerle desen verilerek bazılarına ise tamamen boya fırçasıyla desenler çizilmiş. Dizaynlar otantik ev eşyalarından hoşlanan insanlar için bir harika. İrili ufaklı hepsi emeği birçok lamba vardı.

Köyde her sene gitmeme rağmen bu sene ilk defa gördüğüm kafeler açılmış normalde hep köy kahvesinde otururduk -kadınlar da oturuyor- fakat yeni açılan kafeler oldukça güzel. Kafeleri dışardan ne kadar beğensem de alışkanlıklarımdan vazgeçemedim.

Ayvalık Küçükköy - ayvalık - küçükköy - tatil - tatil beldesi - butik otel - müze - küçükköy kent merkezi
Ayvalık Küçükköy

Gündüzleri köyün kadınlarının kendi emekleriyle yaptıklarıyla çanta, takı, reçel, zeytinyağı gibi ürünler bulabileceğiniz tezgahlara rastlayabilirsiniz. Ürünler kaliteli ve orijinal görüntülere sahip açıkçası.

Küçükköy dönüşmeden de bir görün derim. Bakarsınız yıllar sonra birilerine buralar hep dutluktu dersiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin