bağırsak iltihabı - bağırsak iltihabı nedir - bağırsak iltihabı nasıl oluşur - bağırsak iltihabı tedavisi - bağırsak iltihabı belirtileri
bağırsak iltihabı

Bağırsak İltihabı Nedir? Nasıl Oluşur?

Bağırsak iltihabı; bağırsaklarda yer alan ince zarların hastalıklardan veya sindirim sistemi bozukluklarından etkilenerek zar özelliğini kaybetmesi ve bozulması sonucunda oluşur. Bağırsak zarları, vücuda giren kimyasal maddeler ve virüsler nedeniyle de bozulabilir. Bu durumda bağırsaklarımızda yaşayan canlılar zarın yapısının özelliğini yitirmesi ile bağırsak içinde birer iltihap alanları oluşturarak bağırsak iltihabı adını verdiğimiz rahatsızlığı oluşturur.

Bağırsak canlıları yaşam alanı olarak bağırsakta yaşasalar da zarın yapısının bozulması ile yeni yaşam alanı oluşturarak zar içerisinde yaşamaya başlarlar. Bu durum hem bağırsak zarının görevini yerine getirmesini önler hem de bağırsak içinde sindirim işleminin durmasına neden olarak bağırsak rahatsızlıkları oluşmasına neden olur. Bu nedenle çok riskli bir rahatsızlık olan bağırsak iltihabı bazı belirtiler ile kendini gösterdiğinde hemen doktora gidilmeli ve tedavisine başlanmalıdır.

Bağırsak İltihabı Belirtileri

Bağırsak iltihabı oluşmaya başladığında şu belirtiler ile kendisini gösterir;

  • Bağırsak içinde sansı oluşur ve bağırsak sancıları uzun süreli olarak kendisini hissettirir.
  • Dışkınızda bağırsakta oluşan kanama etkisi ile kan lekeleri görülebilir. Dışkının rengi çok koyu kül rengi şeklinde meydana gelebilir.
  • Dışkınız oldukça katı bir halde meydana gelir ve sindirilemeyen besinlerin dışkı içerisinde yer alması bağırsak iltihabı belirtisidir.
  • Bağırsak iltihabı çok aşırı iştahsızlık yaratır. Bu nedenle kişilerde hızlı kilo kaybı oluşur.
  • Kişilerde aşırı hazımsızlık ve karında şişme meydana gelir. Ayrıca bağırsak krampları da artarak şiddetlenir.
  • Bağırsak içinde iltihaplarına artmasına bağlı olarak tuvalete çıkamama, sindirim yapılamadığı için mide içi asidik oran artmasına bağlı sürekli mide ekşimeleri ve mide ağrıları oluşmaya başlar.

Bağırsak İltihabı Teşhisi

Bağırsakta iltihap oluşması durumunda doktora gitmeniz ve kan tahlili ile birlikte dışkı tahlili yaptırmanız gereklidir. İltihap oluşturan etkenlere bağlı olarak kanınızda bazı değerler çok yüksek çıkacaktır.

Ayrıca dışkı tahlili sonucunda da farklı veriler elde edilecek ve teşhisiniz net bir şekilde yapılacaktır. Bazı durumlarda bağırsak sindirim enzimlerinin salgılanamaması bağırsak iltihabı şekline düşünüldüğünden mutlaka tahlil yaptırmalısınız.

Bağırsak İltihabının Tedavisi

Bağırsak iltihabı teşhisi konan hasta için hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi önerilebilir. İlaç tedavisi genelde başarılı sonuçlar verir. Ancak hastalık çok ilerlemiş ise ve hastanın hayati fonksiyonlarını yerine getirme konusunda sıkıntıları varsa cerrahi operasyonlar ile tedavi yapılabilir.

Cerrahi operasyonlar eskiden açık şekilde yapılırken günümüzde lazer operasyonlar şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca kişilere sindirim enzimi enjektesi yapılarak da bağırsak iltihabı tedavisi yapılmaktadır.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin