balıklı göl - balıklı göl şanlıurfa - balıklı göl gezi rehberi - balıklı göl nerede - balıklı göl hakkında bilgi
balıklı göl

Balıklı Göl

Halil-ür Rahman Gölü olarak da bilinen Balıklı Göl, İbrahim peygamberin ateşe atılmak istendiğinde düştüğü yer olarak bilinmektedir. Bu nedenle bölge İslamiyette büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca Şanlıurfa’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Hz. İbrahim’in ateşe atılma hikayesinden dolayı şehri ziyaret edenler tarafından en çok rağbet gören yerdir. Peki Balıklı Göl nerede? Balıklı Göl Nasıl gidilir? Balıklı Göl hakkında daha fazlası için yazımıza buyurun…

Balıklı Göl Nerede 

Balıklı Göl nerede sorusunun cevabına gelecek olursak; Şanlıurfa’nın güneybatısında, Eyyübiye ilçesinde yer aldığını söyleyebiliriz.  Şehir merkezinde konumlanmış olduğundan ulaşım oldukça kolaydır.

balıklı göl nerede - balıklı göl - balıklı göl şanlıurfa - balıklı göl hakkında - balıklı göl gezi rehberi
balıklı göl nerede

Balıklı Göl Nasıl Gidilir

Peki Balıklı Göl Nasıl Gidilir? Balıklı Göl’e ulaşım nasıldır? İstanbul’ a 1290 km, Ankara’ ya 843 km, İzmir’e 1253 km, Bursa’ya ise 1166 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kendi aracınızı değil de diğer ulaşım araçlarını kullanacaksanız, otobüs, uçak veya tren tercih edebilirsiniz. Ayrıca Şanlıurfa’nın her yerinden Balıklı Göl’e ulaşım bulunmaktadır.

Balıklı Göl Hakkında

Gölün uzunluğu 150 metre, genişliği 30 metre, derinliği ise 3-5 metre civarındadır. Gölün içerisinde bulunan sazan balıkları yenilmez çünkü Balıklı Göl hakkında söylenen rivayetler balıklara saygı duymayı gerektirir.

Rivayete göre bu topraklarda bir gün bir kahin, o zaman bölgenin kralı olan Nemrut’a gelerek bazı bilgiler verir. Bu bilgiler ışığında o yıl doğacak bir çocuğun putperestliği kaldırarak kendisini öldüreceğini söyler. Aldığı bu bilgilerin ardından Nemrut, o yıl dünyaya gelecek bütün erkek çocukların öldürülmesi emrini verir. Nemrut’un askerlerinden biri, hamile olan karısını bir mağaraya gizleyerek doğacak çocuğunun öldürülmesini engellemek ister.

balıklı göl hikayesi - balıklı göl - balıklı göl şanlıurfa - balıklı göl rivayeti
balıklı göl hikayesi

Hamile kadın çocuğunu dünyaya getirir ve bu erkek çocuk İbrahim peygamberdir. Doğumdan sonra annesi, Hz. İbrahim’i mağarada tek başına bırakır. Yine bir rivayete göre Hz. İbrahim karnı acıktığı için parmağını emer ve parmağından süt gelir. Bir ceylan tarafından emzirilerek beslendiği de söylentiler arasındadır.

Büyüdükten sonra babasının yanında yaşamaya başlar. O dönem bölgede hakim olan inanış putperestliktir fakat Hz.İbrahim tek tanrıya inanır. Bu inanışı halka da benimsetmeye çalışır ancak zalimliğiyle bilinen Nemrut’un korkusundan kimse birşey yapamaz. Hz. İbrahim’e inanan tek kişi Nemrut’un kızı Zeliha’dır.

Bir gün Hz.İbrahim sarayda putların bulunduğu bölüme girerek tüm putları parçalar. İşi bittikten sonra da baltayı en büyük putun üzerine asar. Bu işi yapabilecek, akla ilk gelen kişi İbrahim olduğundan Nemrut onu yargılar.

O ise: “Gördüğünüz üzere balta büyük putun üzerinde. Balta kimdeyse bu onun işidir.” der. Nemrut ise sinirlenerek “Bir taş parçası bunu nasıl yapar?” diye bağırır. Hz. İbrahim amacına ulaşmıştır ve der ki: “İşte ben de bunu anlatmak istiyorum. Kendi ellerinizle yaptığınız taş parçalarına tapıyor ve sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsunuz. Bu gerçekten tanrı ise neden diğer putları kırmasın?” Bu cümleleri duyan herkes İbrahim’e saldırır.

Bu gelişmenin ardından Nemrut, İbrahim’in yakılmasını emreder. Çevreden odun toplanır ve odunlar şu an Balıklı Göl’ün bulunduğu yere getirilir.  Urfa Kalesi’ne mancınık yapılır. Bu aşamada Zeliha babasını ikna etmek için yalvarır fakat Nemrut kararından vazgeçmez. Bir halat yardımıyla Hz. İbrahim ateşe atılır ve o anda ateş göle, odunlar da balıklara dönüşür. Allah’ın emriyle gerçekleşen bu olay Hz. İbrahim’in yanmaktan kurtulmasına vesile olur.

şanlıurfa balıklı göl
şanlıurfa balıklı göl

Balıklı Göl’ün hemen yanında daha küçük bir göl daha bulunmaktadır. Bu gölün oluşumunun da yine bir rivayete dayandığı söylenmektedir. Ayn-Zeliha ismi verilen bu göl Zeliha’nın İbrahim için döktüğü gözyaşlarından oluşmuştur. Bir diğer rivayet ise, İbrahim’in ardından Zeliha’nın da kendini ateşe attığı ve bu küçük gölün oluştuğu yönündedir.

Balıklı Göl’ün yan tarafında Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da yer almaktadır. Balıklı Göl, mağara ve Ayn-Zeliha Gölü yan yana konumlanmış olduğu için gittiğinizde üçünü de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Balıklı Göl’deyken başınızı yukarı kaldırdığınızda Hz.İbrahim’in mancınıktan fırlatıldığı yeri de görebilirsiniz.

Balıklı Göl’ün Hikayesi

Balıklı Göl Şanlıurfa Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
6

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin