banksy sokak sanatçısı

Banksy, kimliğini gizli tutan, duvar resimleri ile ünlü olan bir sanatçıdır. Kimliğini gizli tutan sanatçı, eserlerinde ‘Banksy’ imzasını kullanmakta. Bu sanatçıyı oldukça farklı kılan şey ise çarpıcı ve mesaj veren duvar resimleri yapmasıdır. Yaklaşık 14 yıldır İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede eserler bıraktı. Eserlerinden yola çıkarak savaş karşıtı, çevreci ve hayvan hakları savunucusu olduğunu gördüğümüz Banksy, kimliğini gizleyerek düşüncelerini ve savunduğu görüşleri sokaklara, duvarlara aktarmakta. İşte Banksy’nin düşündüren ve oldukça çarpıcı olan duvar resimleri:

banksy
banksy

Sanatçı, bu eserinde günümüz insanının telefon ve sosyal medya bağımlılığından yola çıkarak ilişkilerin bile artık yozlaşmış durumda olduğunu yüzümüze vuruyor.

Banksy Sorry
Banksy Sorry

”Üzgünüz. Sipariş ettiğiniz yaşam tarzı şu an stoklarımızda bulunmuyor.” anlamına gelen bu duvar yazısında sanatçı, yeni eşyalar, yeni evler ve yeni ürünler alarak hayalini kurduğu yaşam stiline ulaşabileceğini sanan tüketim toplumuna bir eleştiride bulunuyor.

banksy font
banksy font

Banksy bu eserinde birbirinin kopyası olan ve bir mesaj içermeyen, aynı yazı stilini kullanarak ortaya eser çıkaran graffiti sanatçılarını ‘Bu yazı tipinden nefret ediyorum’ diyerek eleştiriyor.

banksy kızılderili
banksy kızılderili

Sanatçı bu eserinde sokakta yer alan ‘No Trespassing’ (İzinsiz girilmez) yazılı bir tabelanın altına resmettiği Kızılderili figürü ile yıllar boyunca güçlü devletlerin, diğer ülkeleri ve halkları sömürmesine büyük bir eleştiri getiriyor.

banksy glastonbury
banksy glastonbury

Sanatçı Banksy, bu duvar resminde polisin uyguladığı yanlış muameleleri eleştiriyor.

banksy manzara
banksy manzara

Bu eserde ise devletin, özel hayatın gizliliğini ihmal etmesini görüyor ve aklımıza George Orwell’ın 1984 adlı kitabını getiriyoruz.

banksy cancelled
banksy cancelled

Sanatçı bu eserinde, günümüzde hayal kurmanın bile engellenmeye çalışılmasını, belirli olan sisteme ayak uydurmak zorunda bırakılışımızı anlatıyor.

banksy güvenlik
banksy güvenlik

Burada sanatçı Banksy’nin yine özel hayatın gizliliği hususuna gönderme yaptığını görmekteyiz.

banksy geleceksiz
banksy geleceksiz

Artık çocukların gelecekleri hakkında endişelenmeye mi başladınız? Banksy de öyle…

banksy direniş
banksy direniş

Zamanında Gezi Parkı olaylarında da karşılaştığımız bu resim, direnişçi bireyleri farklı bir yaklaşım ile anlatmakta.

Duvarları süsleyen bu resimler hem mesaj veriyor hem de bizleri düşünmeye sevk ediyor. Banksy muhteşem bir iş yapmakta ve tüm dünya çapında da hayranları bulunmakta. Bizleri, korkusuzca, düşünmeye zorladığı için Banksy’e teşekkür etmeliyiz…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
441

2 YORUMLAR

    • ‘Banksy’ imzasini kullanmakta sanatci. Oradan anlasiliyor. Bazi duvar yazilarinda imzasini göremiyoruz ama tarzından hemen anlaşılıyor banksy’nin olduğu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin