baş ağrısı - baş ağrısı nedir - baş ağrısı nasıl oluşur - migren - hastalık - tedavi - sağlık
baş ağrısı

Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Oluşur?

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız baş ağrısı rahatsızlığı herkesin yaşadığı kimine göre basit kimine göre şiddetli bir şekilde gerçekleşen bir ağrı türüdür. Baş ağrıları başın her hangi bir noktasında olabileceği gibi birden fazla nokta da oluşabilir. Baş ağrısı; başımızda yer alan kan damarları içindeki kanın damar çeperlerine fazla basınç yapmasından meydana gelir. Ağrı sebebine göre birkaç dakika sürebilen baş ağrıları günlerce de sürebilir. Bu nedenle baş ağrısı oluştuğunda anlık tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Baş ağrısı iki farklı kategoride sınıflandırılır. Bunlardan birincil baş ağrısıyken diğeri de ikincil baş ağrısı olarak sınıflandırılmıştır. Birincil baş ağrısı hastalıklardan ve vücutta oluşan fonksiyon bozukluklarından dolayı meydana gelirken diğeri de ciddi hastalıkların göstergesi olarak oluşur.

Birincil baş ağrısı oluşmasının temel sebebi dolaşım sistemi içinde yer alan mineral, vitamin, hormon gibi faktörlerin ilgili yerlere yeterli miktarda ulaşmaması veya bu faktörlerin kan içerisinde olması gereken miktardan fazla olması gibi sebeplerden oluşur. Örnek olarak yeterli miktarda su içmediğinizde dolaşım sistemi içerisinde yeterli iletim oluşmaz ve bu durum baş ağrısına sebep olur. Birincil baş ağrısı hormonal dengesizliklerden de oluşur. Örnek olarak karaciğer salgılaması gereken hormonları yeterinden fazla salgıladığında bu hormonların oluşturacağı tepkimeler normalden fazla olur ve vücut bu durumu size baş ağrısı ile bildirir. İkincil baş ağrısı grubu ise kanser, migren, beyin kanseri ve beyin tümörü gibi hastalıkların etkisi olarak görülür. Bu hastalıklar uzun süreli baş ağrıları oluşturduğu için ikincil baş ağrısı grubu olarak isimlendirilmiştir.

Bağ Ağrısı Tedavisi

Eğer gün içinde yaşadığınız baş ağrısı birincil baş ağrısı grubuna dahil ise yapılması gereken doktorların önerdiği etkili bir ağrı kesici ilaç almak ve yeteli sıvı alımı yaparak vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca beslenmenizde dikkat ederek vücut içi mineral ve vitamin dengesinin korunmasını sağlamalı baş ağrısı yaşamamalısınız. Diğer hastalıklardan kaynaklı olarak yaşayacağınız baş ağrıları için verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalı, fazladan bir ağrı kesici içmemelisiniz. Eğer baş ağrınız gün içinde tekerrür ediyorsa doktora giderek tahlil yaptırmalı baş ağrısına sebep olan etkeni belirleyerek ona göre ilaç kullanmalısınız. Her baş ağrısı aynı sebepten oluşmadığı için dikkat etmeli ve doktora danışarak ilaç kullanmalısınız.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısı oluştuğunda derin derin nefes almalı, nane, fesleğen, gibi ferahlatıcı bitkiler koklamalısınız. Gün içinde omega 3 almalı, vücut dolaşım sisteminin dengeli ve sağlıklı olmasını sağlamalısınız. Sürekli su içerek vücudun susuz kalmasını önlemeli, güneş altında fazla dolaşmamalı, gerildiğinizi hissettiğinizde kendinize masaj yaparak rahatlamalısınız.

İlginizi çekebilecek bir yazı: Migren Nedir? Migren Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin