martı jonathan livingston
martı jonathan livingston

Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapmamız istenmeyecek, bazı şeyler yasaklanacak.

Her yaratılmışın kaçınılmaz muamelesidir, sınırlanmak. Peki kim, neden bizi sınırlar?

“Yaşama amacımızın mükemmeli bulma ve onu açığa çıkarma olduğunu anlamak için diğer yüzlercesi daha yaşandı. Şimdi de aynı kural geçerli, tabii ki diğer dünyayı bir öncesinde öğrendiklerimizle kurarız. Fakat hiçbir şey öğrenilmemişse, sonraki yaşam öncesinin aynısı olacaktır; aynı sınırlar ve kazanmak için yüklenilen aynı sıkıntılar…”

Çoğu zaman bizden önce kurulmuş olan düzen buna karar verir. Mesela devlet. Huzuru, iç huzuru, düzeni bozmamak adına şunu veya bunu sorgulama der veyahut ona dokunma.

“En doğru yasa bizi özgürlüğe götürecek olandır. Başka hiçbir şey değil.”

Bazen de gelenek ve görenekler… Senden önce birileri bazı şeylere karar vermiştir. Bu iyidir, şu kötüdür denmiştir. Toplum zamanla bunu benimsemiştir.

Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın. Başarmak için ne yaptığını bilmek gerek.”

Tabii ki bu her zaman böyle gitmez. Dediğimiz gibi yasalar, yasaklar nasıl kaçınılmazsa, sorgulayan kesimin olması da aynı şekilde kaçınılmazdır. Bu bir tür etki-tepki meselesidir.

Bu kitapta da (Martı) Jonathan Livingston’un bugüne değin süregelen, “Uçulacaksa yemek bulmak, ihtiyaçları karşılamak içindir.” düşüncesine karşı verdiği mücadeleyi okuyacaksınız. Taht kurmuş düzeni, yanlış düşünceleri yıkmak için verdiği mücadeleyi okuyunca, heyecanı yüzlerce fit yüksekteki oksijeni ciğerlerinizde hissedeceksiniz.

“Rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak, orada olmak demektir.”

Acaba başaracak mı başaramayacak mı diye soru savaşı verirken içinizde, başarma tutkusunun, yapabilme isteğinin nasıl bir mücadele gerektirdiğine şahit olacaksınız.

Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, bildiklerinin ötesine geçmeye çalış. O zaman uçmanın anlamını da daha iyi öğreneceksin.”

RICHARD BACH – Martı Jonathan Livingston

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
51
Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Edebiyatın her türlüsüne ilgiliyim. Öykü, şiir ve aforizma türünde yazı çalışmaları yapıyorum. Sıfır Yayınları'nın başlattığı Proje Kitap projesinde öykülerimle yer aldım. Kitap Hayali Hayati Kahraman adıyla raflarda şu an. Soru, görüş ve önerileriniz için: omerguneri@xyazar.com

10 YORUMLAR

  1. Güzel bir yorum olmuş, daha fazlasını okumak isterdim. Hayırlı olsun, aramıza hoşgeldiniz 🙂

    13
  2. Gayet başarılı bir yorum olmuş tebrik ediyorum seni ve seni çok yakım tanıdığım için , bu yorumun beni sevindirdi nedeni ise bu yorumunu kendin başarmış olman . İnşallah yolun her daim açık olur 🙂

  3. Çok güzel bir analiz olmuş gerçekten. Sonraki yazılarınızı da takip edeceğim. Her zaman kitaplarla ilgili mi yazacaksınız yoksa başka konulara da eğilecek misiniz?

    • Güzel yorumunuz için sonsuz teşekkürler. 🙏☺️
      Şimdilik kitaplar üzerine yazmayı düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda farklı yazılar da olur mu onu da zaman gösterecektir. ☺️☺️

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin