travelers
travelers

Bu zamana kadar birçok zaman yolculuğu filmi ve dizisi çekildi. Kimileri çok sevildi kimileri ise mantık hataları bulunduğu ve iyi kurgulanmamış senaryolarla çekildiği için tutulmadı. Mesela Back To The Future (Geleceğe Dönüş) filmi bir dönemi kasıp kavurmuş ve 3 film olarak beyazperdede kalıcı izler bırakmıştı. Bunun yanında Donnie Darko (2001), Predestination (2014) ve Interstellar (2014) filmleri de gerçekten kaliteli zaman yolculuğu temalı filmlerdi ve izlemeyenler için gerçekten önerilebilecek filmlerdir.

Bunun yanında (isim vermek istememekle birlikte) bazı zaman yolculuğu filmleri ve dizileri vasat derecesinde kötüydü. Kurgusu sizi içine çekemeyen ve ilk baştan sizi boğan, konuyu anlaşılmaz kılan zaman yolculuğu yapımları çoktan bu film türünün kara listesine alınmış durumda. İşte açıkçası bugün incelenen dizi olan Travelers ikisinin ortasındaydı. Zaman yolculuğu konusu çok geniş ve yıllardır sevilen bir alan olduğu için böyle bir kategorileşme oluştuğunu düşünüyorum açıkçası. O nedenle bu şekilde bir giriş yapmak istedim. Şimdi de biraz da dizimizin konusundan bahsedelim. Bu arada konuyu anlatırken ufaktan spoiler verdiğim için izlemeyenler okumamayı tercih edebilirsiniz ve sadece fragmanı izleyip karakterleri inceleyebilirsiniz.

Travelers dizisinin konusu ise şöyle; Dünya bildiğimiz Dünya olmaktan çıkmış, Helios adı verilen bir göktaşının dünya yüzeyine çarpması sonucunda ciddi bir kayıp yaşanmış, bunu yıllar boyunca süren savaşlar ve kıtlıklar takip etmiştir. Ve insan sayısı bu olaylar sonucunda epeyce azalmış hatta yok olma derecesine gelmiştir. Hunger Games (Açlık Oyunları) serisini bilenlere aşina gelecek bir mıntıka, bölge sistemi oluşmuş ve insanlar Director (Yönetici) denilen kişi aracılığıyla yönetilmeye başlamıştır. Tabi bu arada bilim ve teknoloji muazzam bir gelişim yaşamış ve zaman yolculuğu ve bilinç transferi yapılabilecek seviyeye gelmiştir. Ve Yönetici gelecekten insanları olacak olan büyük felaket ve savaşları önlemeleri için günümüze göndermektedir. Ölüm zamanı bilinen kişilerin vücuduna tam ölüm gerçekleşirken gelecekten bir gezginin (traveler) bilincini yerleştirmekte ve artık o bedende bu gezginin bilinci yaşamaktadır. Genelde bu transfer sürecinde Yönetici belli bir grup insanı yollamakta ve bunları da ekip olmaları için göndermektedir (Kimisinin geldiği beden bir öğretmen olabileceği gibi kimisinde 60 yaşında emekli bir çiftçi de olabilmektedir.) Ve gelen ekip 5 kişiden oluşmaktadır. Bunlar bir ekip lideri, bir tarihçi, bir doktor, bir taktisyen ve sonuncu da bir bilgi işlem uzmanı (mühendis) olarak gelmektedir. Gelen bu ekip bir yandan yöneticinin verdiği görevleri yapmaya çalışırken bir yandan da geldikleri konağın yaşantısını sürdürmeye deneyeceklerdir. Tabi sonrasında farklı olaylar gelişecek ve dizi size çok farklı duygular yaşatacaktır.

Bu kısından itibaren spoiler olmadığını belirtebilirim. 5 kişiden oluşan ekipteki karakterlerimizden bahsetmek gerekirse ilk olarak takımın lideri FBI özel ajanı Grant MacLaren (Eric McCormack) . kendisi tam anlamıyla bir görev adamı. Yöneticiye güveni sonsuz ve yapılası gerekenleri ne pahasına olursa olsun göze almış bir lider.

eric mccormack
Grant MacLaren (Eric McCormack)

İkinci olarak Philip Pearson (Reilly Dolman) var ve kendisi grubun tarihçisi. Philip the Historian; olacak ölümleri ve önemli olayları dakika saniyesine kadar bilen bir karakter ve gerçekten hem rolü hem de oyunculuğuyla dizide en beğendiğim karakterdi.

travelers dizi
Philip Pearson (Reilly Dolman)

Sonraki gezginimiz grubun doktoru Marcy Warton (MacKenzie Porter). Aslında zihinsel rahatsızlıkları bulunan ve sosyal hizmetler tarafından bakımı süren bir hastayken (cümle kurmakta bile zorlanırken) yeni gelen bilincin doktor olması ortalığı epey karıştıracak.

travelers yabanci dizi
Marcy Warton (MacKenzie Porter)

Grubun bir diğer üyesi taktisyen olan Carly Shannon (Nesta Cooper). Kendisi operasyonları planlayan ve gruptaki en sert yapıya sahip kişi diyebiliriz. Karakter biraz agresif ve hırçın ama senaristlerin onu da güzelce kurguya yerleştirdiklerini düşünüyorum.

carly shannon
carly shannon (Nesta Cooper)

Ve son olarak yerine sığamayan Trevor Holden (Jared Abrahamson). takımın bilgi işlem uzmanı ya da kısaca mühendisi diyebiliriz. Gerçekten keyifli ama bir o kadar da aklı başında bir karakter. Trevor da severek izlediğim bir karakterdi.

trevor holden (Jared Abrahamson)
trevor holden (Jared Abrahamson)

Bundan sonra kendi yorumlarımı aktarmayı düşünüyorum. Şimdi dizimiz genel hatlarıyla böyle bir konuya ve oyuncu kadrosuna sahip ve keyifli bir dizi. Ben severek ve kısa zamanda izledim. Bir kere iş bir Netflix-Showcase ortak işi ve genel manada baktığımızda Netflix son dönemlerde kaliteli yapımlarıyla öne çıkmakta. Bu da bence bu kaliteli yapımlardan biriydi. İnsana sonraki bölümü merak ettiren bitişlerle, sürükleyici ve sizi bağlayan ilerleyişiyle gerçekten etkileyiciydi. Ama beni en çok etkileyen kısmı oyuncu kadrosunun genel anlamıyla genç olması ve açıkçası çok tanınan simalar olmamalarına rağmen insanı kendilerine bağlayan karakter yapılarına sahip olmasıydı. Ve izlediğim zaman boyunca oyuncular kendini rollerine iyi adapte etmişlerdi.

Ama tabi ki kendimce beğenmediğim bazı yönleri de vardı. İlk olarak bazı mantık hataları olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında dizi sizi içine biraz yavaş alıyor ve ilk birkaç bölümde “n’oluyoruz abi? ” modunda izliyorsunuz. Bir de FBI özel ajanı Grant MacLaren rolündeki Eric McCormack sanki sürekli  “ben neden buradayım ki yaa”  tarzında bir yüz ifadesine sahipti. Tamam ekip lideri sorumlulukları ağır evet ama bu kadar kasvetli olması benim pek hoşuma gitmedi. Ve tabi dizi bolca klişe barındırıyordu ama zaten zaman yolculuğu alanında yapılan bir yapımda klişelerden kaçmak zor olurdu.

Sonuç olarak ben Travelers dizisini hem genel anlamda hemde zaman yolculuğu kategorisinde izlemeye değer bir dizi olarak görüyorum ve izlerken gerçekten keyif aldığımı da belirtmek isterim. Yazım biraz spoiler içeriyor biliyorum fakat spoiler bulunan kısmı okumazsanız sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Diziyi izledikten sonra tekrar okursanız o zaman aslında bir öneri yazısından çok inceleme yazısı yazmaya çalıştığımı fark edeceğinizi sanıyorum. İzlemek isteyenlere iyi seyirler dilerim. Sonraki dizi ve film inceleme yazısına kadar hoşça kalın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
751

13 YORUMLAR

  • en güzel yanı trevorun yapyaşlı bir bedenden genç bir beden verilmesi 😀 hayatı yaşamaya başladı tekrardan 😀

   7
   2
 1. aslında Yıldızlararası filmi yani interstellar zaman yolculuğundan ziyade bilim kurgu kapsamında değerlendirilebilir. çünkü oradaki zaman kavramı, alt başlıkta oluşturulan bir konsepten ibaretti. zamanda yolculuk değildi hatırladığım kadarıyla. ancak etki açısından değerlendirildiğinde görüşlerinize ben de katılıyorum. Yukarıda saydığınız tüm filmleri izledim ve etkilenmemek mümkün değildi her birinden. travelers’ın inceliği bilinç aktarımının çok profesyonel olarak izleyiciye aktarılması fikrimce. sonu kötü bitti… devam ederler umarım. 3. Sezon çıkacak mı bir bilginiz var mı?

  6
  1
  • Aslına bakarsak evet dediğiniz gibi Yıldızlararası’ndaki bilim kurgu altyapısı içerisinde bir zaman mekan değişimi ve bunun etkileriydi. Bunun yanında bilinç transferi konusunu beğeniyorsanız yine Netflix’in Altered Carbon dizisini de tavsiye edebilirim. Bildiğim kadarıyla 1. sezon biter bitmez 2. sezon onay almıştı 3. sezon için hala bir onay durumu yok. Ama bence yine onay alacaktır ve ilk iki sezonda olduğu gibi Ekim ayında yayınlanacaktır. yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

 2. Evet bu hafta onuncu kez karşıma çıktığına göre sanırım diziye başlamak farz oldu 🙂 sen de çok merak uyandırıcı bir şekilde anlatmışsın tebrikler Burak

  • Keyif aldığımız şeyleri paylaşmak onları daha da keyifli hale getirir diye düşünüyorum. Teşekkür ederim 🙂

 3. Kardeşim yazı çok kaliteli olmuş. Kalemine sağlık. Severek izlediğim ve bitirdiğim dizilerden bir tanesiydi Travelers. Karakterlere tek tek değinerek genel anlamda konuyu açıklaman çok güzel olmuş. Sonraki yazılarını da merakla bekliyor olacağım 👍🏻👍🏻

  • İlk inceleme fırsatı bulduğum dizi olarak Travelers benim için ince detaylarıyla etkili olmuştu. O nedenle bence karakterlere tek tek değinmek bu detayları sunmanın en güzel yoluydu. Güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin