batman hasankeyf
batman hasankeyf

Hasankeyf 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir coğrafi bölgemizdir. Hasankeyf de burada bulunan önemli tarihi yerlerden bir tanesidir. Bölgeye yapılacak bir baraj sebebiyle Hasankeyf’te bulunan tarihi eserlerin sular altında kalacağı yönündeki haberler, bölgenin adının daha çok duyulmasını sağlamış olsa da, önemli tarihi eserlerin tamamen yok olma riski hala devam etmektedir.

batmanın mirası hasankeyf
batmanın mirası hasankeyf

Hasankeyf Hakkında

Dicle Nehri tarafından ikiye bölünen ilçe, Mezopotamya bölgesinde yer almaktadır. Konumundan dolayı o dönemlerde ticari faaliyetler burada yapıldığı için ekonomik anlamda önemli bir yer olma özelliği göstermekteydi.

Hısn-ı Keyfa ismiyle de bilinen Hasankeyf’in tam olarak ne zaman kurulduğu bilinememektedir ancak çevredeki mağaralar, bu bölgenin çok uzun zamandır yerleşime açık olduğuna işaret etmektedir.

Romalılar’ın elinde olan bölge Müslümanların eline geçene kadar, Romalılar tarafından bölgeye başta büyük bir kale olmak üzere birçok yapı inşa edilmiştir. 17. yüzyılda İslam ordularının burayı ele geçirmesinin ardından, bölgeye Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mercaniler ve Artukoğulları sırasıyla egemen olmuştur.

Hasankeyf’in en parlak dönemi ise Artukoğulları dönemine denk gelmektedir. 1101 yılında Artukoğulları’nın egemenliği altına giren Hasankeyf’te Artukoğlu Sökmen birçok önemli tarihi eserler yaptırmıştır. Kısa vadede göçebelik hayatı sona ermiş ve yerleşik sisteme geçmişlerdir. Ayrıca yine Artukoğulları döneminde sanat, kültür, ilim ve ekonomik anlamda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bölgede kurulan darphane, ekonomik gelişmelerin ilerlediğinin bir işaretidir.

Artukoğulları’nın ardından Eyyubiler, Akkoyunlulular ve İran Sefavileri Hasankeyf’te hakimiyet sürmüştür. 1515 yılında ise bölge Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

hasankeyf
hasankeyf

Hasankeyf gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Burada görülmesi gereken başlıca yerlerden bahsedecek olursak:

Artuklu Köprüsü: Kesin yapılış tarihine işaret eden herhangi bir kitabe bulunmadığından, bu konuyla ilgili net bir bilgi yoktur. Ancak Artuklulular döneminde, eski bir Bizans köprüsünün üzerine yapıldığı düşünülmektedir.

Köprünün dış cepheleri ve kemerleri kesme taştan yapılmıştır. Taşların büyükleri görenleri hayrete bırakmaktadır. Ayrıca köprünün kemer açıklığı sebebiyle, Ortaçağ döneminde yapılmış olan en büyük köprülerden biri olduğu kabul edilmektedir.

Ulu Cami: Eyyubiler döneminden kalan cami, kalenin en yüksek noktasına inşa edilmiştir. Caminin minaresinde, eyvanda ve minberde bulunan yazıtlar sırasıyla 1327, 1394 ve 1396 tarihlerini vermektedir.

İmam Abdullah Zaviyesi: İmam Abdullah, Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyarın oğludur. Peygamber soyundan gelmiş olduğu için zaviyesi gerek bölge halkı gerekse ziyaretçiler tarafından büyük bir saygı ve ilgi görmektedir. Zaman zaman hasar görse de birçok kez onarılmış ve tahrip olması engellenmeye çalışılmıştır. İmam Abdullah Zaviyesi, her yıl haziran ayının ilk haftasında anılmaktadır. Bir hafta boyunca köylüler tarafından türbe çevresinde adaklar adanıp dilekler dilenmektedir.

Zeynel Bey Kümbeti: Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey için yapılmış bir anıt mezardır. Mezar odası daire planlıyken, içten sekizgen plan yapılmıştır. Kubbe şeklindeki tavanın üzeri bir külahla kapatılmıştı. Yapının üzerindeki süslemeler ve kitabe oldukça dikkat çekmektedir.

Büyük Saray: Neredeyse tamamen harap olmuş olan yapının en kuzey kısmı ayakta kalmıştır. Dışarıdan iki katlı gibi görünse de, yapılan araştırmalar sonucunda üç katlı olabileceği kanısına varılmıştır. Cephelere göre farklı mimari özelliklerine rastlanan saray höyüğünün güney tarafındaki kısımlarına mezarlıklar yapılmıştır.

Ayrıca, El-Rızk Cami, Küçük Saray, Sultan Süleyman Cami, Kale Kapısı, Kızlar Cami ve Darphane gezilecek yerler arasındadır.

batman
batman

Hasankeyf Nerede

Peki Hasankeyf nerede ve nasıl gidilir?

Hasankeyf, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Batman ilinde yer almakta olup Batman il merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunmaktadır. Özel araçla gidecek olanlar için, Gaziantep’e yaklaşık 455 km, Şanlıurfa’ya 297 km, Diyarbakır’a ise 150 km uzaklıktadır. Ayrıca HasankeyfMardin arası yaklaşık olarak 110 km, Midyat’a olan uzaklığı ise 45 km’dir.

Özel araç dışında, şehirlerarası otobüse firmaları ve hava yolu aracılığıyla da Hasankeyf’e ulaşmak mümkün. Batman Havaalanı ile arasındaki mesafe yaklaşık 45 km olup, yolculuk yaklaşık 1 saat civarında sürmektedir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
13

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin