bebeklerde ek gıdaya geçiş
bebeklerde ek gıdaya geçiş

Yaşamın ilk altı ayında bebekler yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. 6. aydan sonra bebeğin artan besin ihtiyacını karşılamak ve gelişimini desteklemek için ek gıdaya geçilmesi önerilmektedir. Tamamlayıcı beslenmeye başlanması için bebeğin fizyolojik ve psikolojik bakımdan gelişmiş olması gerekmektedir.

Yaşamın ikinci altı ayında ek gıdaya geçilmesi önemlidir. 4. Aydan önce başlanan ek besinler allerjik hastalık riskini arttırabilir. Aynı zamanda kabızlık ve ishal riskini arttırmaktadır. 6. aydan önce ek gıdaya geçişin çocuğun gelişimi açısından bir üstünlüğü bulunmamaktadır.

Genellikle 6. Ayda çocuklara ilk önerilen ek besin, allerjenitesi az olan pirinç ya da pirinç unu olmaktadır. Pirinç ya da pirinç unu gluten içermemekle birlikte, proteini düşük ve gaz yapmayan bir besindir.

Ek gıdayla tanışma döneminde çocuğa özel zaman dilimlerinin oluşturulmasına gerek yoktur. Özel olarak çocuğun yemek saatlerinin olması yerine aileyle birlikte, ailenin öğünlerinden birinde ek gıdaya başlanabilir. Bunun için çocuğun çok aç ya da çok tok olmaması önerilmektedir. Tamamlayıcı besinlere 1 hafta ya da 5 günlük aralıklarla devam edilmelidir. Çocuk ek gıdayı ilk kez alacaksa önce 3-4 tatlı kaşığı ile başlanmalı daha sonra yavaş yavaş arttırılmalıdır. 0-1 yaş aralığındaki çocuklarda 6. aydan sonra süt veya devam formülası ile birlikte yoğurt, meyve ve sebzeden yapılan ezme, püre, çorba (havuc, kabak, patates tercih edilebilir) pirinç, buğday unu, ekmek, mercimek, nohut, yumurta, kıyma tercih edilebilir. 1 yaşına kadar çocuklara inek sütü verilmemelidir. İnek sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği anemisi riski daha fazla görülmektedir. Bunun yanında az pişmiş yumurta, pastörize işlem görmemiş sütten yapılmış peynir, hazır besinler, çay, kahve, kola, gazozlu içecekler, fındık, ceviz, badem, bal gibi yiyeceklerden de kaçınmak gerekmektedir.

6 ve 7. aylarda besinler iyi ezilmiş, püre kıvamında çocuğa verilmelidir. 7-9. aylarda pütürlü, 9-12. aylarda ise ufak parçalar halinde verilebilir.

Şeker ve tuz bebek beslenmesinde tercih edilmez. Şeker çocuğun dişlerine zarar verirken aynı zamanda şişmanlamaya da neden olur. Tuz, bebeğin su ihtiyacını arttırır ve böbreklere zarar verebilir.

Tüm bunların yanında çocukların besinlere olduğu kadar sevgiye de ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Sağlıkla kalın…

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
214

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin