belle filmi konusu ve film incelemesi - belle - belle film özeti - belle film analizi - belle film incelemesi - belle filmi konusu
belle filmi konusu ve film incelemesi

Dido Elizabeth Belle ünlü bir amiralin melez gayrimeşru çocuğudur. Annesi, Dido küçükken ölmüştür. Babası ise onu alır ve ailesinin yanına götürür. Ama amiral o dönemin soylu ve beyaz ailelerinden olduğu için amiralin ailesi Dido’ya karşı mesafelidirler. Dido, bu evde kuzeni büyük amcası yengesi ile yaşamaya başlar.

Ne var ki aile toplantılarında dahi Dido, ayrı bir yerde yemek yemektedir. Bir gün Dido’nun büyük amcası olan yargıcın yanına stajyer olarak yetenekli ve idealist bir avukat gelir. Bu avukat kölelerin, siyahilerin özgürlüğü için savaşmak istemektedir.

Tavsiye Yazı: Efsanevi İsim Martin Luther King

belle filmi konusu ve film incelemesi - belle - belle film özeti - belle film analizi - belle film incelemesi - belle filmi konusu
belle film analizi

O dönemde Zonk adlı bir gemi köleleri taşırken su ikmali için gemideki köleleri birbirlerine zincirli halde denize atar. Savunmaları ise gemiyi kurtarmak için yaptıklarıdır. Fakat kendisi de bir melez olan Dido, amcasının arşivinden farklı dosyalar bulur.

Bu dosyalarda Zonk gemisinin uğrayabileceği 8 istasyon olduğunu dolayısıyla gemi mürettebatının köleleri zorunda oldukları için değil bilinçli olarak denize attıklarını anlar. Bunu stajyer avukata verir ona yardım etmiş olur. Bu arada stajyer ile Dido aşık olur.

belle
belle

Dido, bu durumu yargıçla yani amcasıyla konuşur ve kölelerin haksız öldürme kararının verilmesiyle birçok özgürlük yolunun açılacağını söyler. Nitekim yargıç, mahkeme de köleleri haklı bulan kararı verir. Bu artık yeni bir dönemin başlangıcı olur.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
35

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin