benim gözümden dünya - albert einstein - kitap - kitap özeti - kitaplar - kitap inceleme - kitap eleştirisi - kitap analizi
benim gözümden dünya

Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein

Bilim dünyasında olağanüstü devrimler yapan Albert Einstein’ı hepimiz, müthiş zeki biri olarak tanıdık. Benim Gözümden Dünya’da ise Einstein, kendisinin de sıradan bir insan olduğunu en birincil ağızdan ispatlıyor.

Dünya’ya ve İnsanlığa Evrensel Yaklaşım

Dünya’nın gelmiş geçmiş en akıllı isimlerinden biri olarak kabul edilen, döneminde pek çok bilimsel teoriyi çökertmiş ve bununla da kalmayıp tüm bilim dünyasını yepyeni bir seviyeye taşıyan ünlü fizikçi ve bilim adamı Albert Einstein’ın hayatla ilgili görüşlerini öğrendiğimiz bu kitap, bir bilim adamının dünyaya ne kadar kucaklayıcı bakabileceğinin en açık göstergesi. Benim Gözümden Dünya’da insanlığa çok daha iyi ve akılcı bir dünya tasviri yaratmayı planlayan Einstein, bu amacına da olabilecek en evrensel şekilde yaklaşmakta.

Bilim insanlarının normal insanlardan farklı olduğu düşünüldüğü bu dünyada belki de bir çocuğu andıran samimiyeti ve pratik zekasıyla bütün alışılagelmiş tasvirleri yıkan Einstein, bu özelliğini kitabına da taşımakta. Einstein kitapları arasında en bilindik olanı olarak bilinen Beyin Senin Hikayen’de de rahatlıkla görebildiğimiz gibi ideal dünya ve insanlık tasvirini gayet sıradan ve akla yatkın bir şekilde yapan Einstein, önemli olanın zeka değil insanlık olduğunu dünyadaki herkese bu kitabıyla ilan ediyor.

Benim Gözümden Dünya Özet

Albert Einstein’ın hayat hakkındaki görüşlerini öğrenmemize imkan veren Benim Gözümden Dünya adlı eser ise genel hatlarıyla dört ana kısma ayrılıyor. Einstein’ın hayatını tamamen özetleyen bu dört kısımdan ilki kendisinin dünya hakkındaki görüşlerini barındırırken, ikinci kısım ise politik fikirlerini açıkladığı bölüm. Üçüncü kısımda vatandaşı olduğu, bir ara ise vatandaşlığını reddettiği Almanya’nın Nazi dönemindeki karakteristik özelliklerini anlatan Einstein, kitabının kapanışını ise Musevilik hakkındaki görüşleriyle yapıyor.

Kitaptaki bölümleri sırasıyla okuduğunuzda öncelikle gözünüze çarpan ilk konu Einstein’ın dünya ve insanlık hakkındaki görüş ve felsefeleri. Bu kısımda önemli olanın milliyetler değil insanlık kimliği olduğunu belirten ünlü bilim insanı, Dünya’daki tüm insanların eşit olduğunu da üstüne basa basa belirtmekte.

benim gözümden dünya -albert einstein
benim gözümden dünya -albert einstein

Benim Gözümden Dünya’daki ikinci bölümde ise Einstein’ın dönemindeki siyasal olayları yorumladığı ve tüm dünyadaki evrensel politikaların nasıl şekillenmesi gerektiği üzerinde durduğunu görüyoruz. Nitekim buradan sonra Hitler Almanya’sına geçen ünlü fizikçi, burada da bu dönemde yapılan hataları ve hataların tekrar edilmemesi için alınması gereken önlemleri okuyucularına aktarmakta.

Kitap, Einstein’ın en çok zorlandığı konulardan biri olan Museviliği üzerine düşünceleriyle son buluyor. Nazi Almanya’sında Musevi bir vatandaş olarak hayatta kalmaya çalışan Einstein, bu bölümde de kendisiyle aynı dini paylaşanlara fikir danışmanlığı yaparak kitabını sonlandırmakta.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
22

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin