beyin senin hikayen - beyin senin hikayen kitabı - beyin senin hikayen david eagleman - beyin senin hikayen özet - beyin senin hikayen yorum - beyin senin hikayen inceleme - beyin senin hikayen analiz - kitap özeti - kitap incelemesi
beyin senin hikayen

Bu yazımızda insan beynini oldukça anlaşılır ve somut bir biçimde anlatan David Eagleman‘ın nörobilim alanında bilgilendirici eserlerinden biri olan Beyin Senin Hikayen adlı eserini inceleyeceğiz.

Beyin Senin Hikayen Kitabına Eleştirel Bakış Açısı

Nörobilim alanının unutulmaz isimlerinden biri olan David Eagleman, verdiği eserlerle de tüm okurlarına insan bedeninin en karmaşık yapısı olan beyni anlama fırsatı sunmuştur. Bir önceki kitabı olan Incognito’ya nazaran daha anlaşılır bir biçimde kaleme aldığı Beyin Senin Hikayen David Eagleman’ın en güç konuların üstünde basit bir şekilde durarak kolay bir anlatım benimsediği ve bu sayede pek çok ülkede çok satanlar arasında yer alan eseridir. Bilimsel terimler ve karışık ifadelerden uzak sade ve açık bir dille yazdığı Beyin Senin Hikayen kitabı, beynin yapısı ve işleyişine ilgisi olan pek çok insan için kaçırılmayacak bir fırsat niteliğinde.

Kitaptaki başlıkların genellikle merak edilen ve ilgi çekici sorular şeklinde olması kitabın okunma yüzdesinde ciddi bir artışa sebep olmuştur. Öte yandan ünlü yazarın farklı bir üslup tercih ederek yazdığı ve sadece teorik bilgilerden ibaret olmayan bu kitap, aynı zamanda deney ve gözlemlerden oluşması okura keyifli bir okuma deneyimi sunmaktadır. Ayrıca kitabın bazı bölümlerinde sorduğu sorularla okuru aktif tutmayı başarmıştır. Bu özelliği ile beynin çalışma fonksiyonlarına merakı ve ilgisi olan insanları bu alana bir adım daha yaklaştırmıştır.

Beyin Senin Hikayen Özet

Yoğun bir ilgi ile karşılaşan Incognito’nun yazarı nörobilimci David Eagleman’ın bir sonraki eseri olan Beyin Senin Hikayen, 2016’da yılında basılmış ve Türkçe’ye çevrilmiştir. 272 sayfadan oluşan bu yapıt, beyinin fonksiyonlarını ve çalışma şeklini kendine konu edinmiş ve genel olarak bedenimizin mükemmel parçalarından biri olan beyin üzerinde durmuştur.

beyin senin hikayen david eagleman
beyin senin hikayen david eagleman

Beyin Senin Hikayen özetinden bahsedecek olursak yazar, bu kitabıyla “Ben kimim? Gerçeklik nedir? Kontrol kimde? Nasıl karar veririm? Size ihtiyacım var mı? Kime dönüşeceğiz?” gibi soruların üzerinde durmakta. Sadece bunla da yetinmeyen Beyin Senin Hikayen kitabı, beynin vücudumuzu nasıl yönlendirdiği başta olmak üzere insanoğlunun karar verme yetisi vb. özelliklerinde beynin oynadığı role günlük bir dille kitabın ilerleyen kısımlarında yer veriyor.

Kitap son kısmında ise beyinle ilgili çoğu kişinin bilmediği, okurken ise hayretlere düşeceği basit ve etkileyici notlar yer vermekte. Günlük hayattan anekdotlarla da desteklenen bu kısım, kişilerin beynin yapabileceklerini daha net bir şekilde anlamasına yardımda bulunmakta.

Diğer kitap incelemeleri ve özetleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
4

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin