ölüm
ölüm

Bilim insanları arasında uzun süredir yaygın olan bir soru var: ”Ölümün hızı ne kadar?” Bu soru, Stanford Üniversitesi’nin bilim insanları sayesinde uzun uğraşlar sonucu cevap bulabildi. Ölüm tehdidi biçiminde isimlendirilen tetiklemenin bir hücre içerisinde yayılma hızı, yapılan deney ile ölçülmüş oldu. Sorunun cevabı ise bu oldu: Ölüm, hücrelerde tam olarak saatte 2 milimetre kadar ilerlemekte.

Kurbağa Yumurtaları Kullanıldı

Bilim insanları, yapmış oldukları deneylerde kurbağa yumurtalarını kullandılar. Bu durumun nedeni de bu deneyi, daha kolay şekilde gözlemleyebilecekleri bir büyüklükteki hücrede uygulamak istemeleri idi (Yumurtalar, bilindiği üzere en büyük hücrelerdir ve bu tür deneylerde kullanılmak amacıyla sıklıkla tercih edilirler).

Ölümün Hızının Keşfedilmesi Bizlere Ne Yarar Sağlayacak?

Ölümün hızı artık biliniyor. Bu sayede, hücre içerisinde olan ölüme sebep olan mekanizmanın tam olarak nasıl harekete geçiyor olduğu ve ölümü neyin tetikliyor olduğu da gün yüzüne çıkartıldı.

Bu keşif sayesinde ölümün hızı ve hangi aşamada iken hücrelerin öldüğü kesin olarak biliniyor. Bu, gerçekten de inanılmaz bir keşif. Çünkü kanserli hücrelerin ne zaman ölecek olduklarını ve hangi aşamada öldüklerini bilmek harika tedavi yöntemlerinin yolunu açacaktır. Ayrıca hücre ölümleri, bildiğiniz gibi Alzheimer hastalarının da büyük sorunlarından birisidir. Bu keşif sayesinde Alzheimer hastaları için bir tedavi yöntemi bulunabilir.

hücre ölümünün hızı
hücre ölümünün hızı

Deneyi yapan Xianrui Cheng ve James Ferrell, hücre ölümünün, stadyum içindeki Meksika dalgasına benzer biçimde gayet senkronize olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu dalgalanmaya neden olan şeyin de ölen hücrelerin sinirlere tetikleme yollaması olduğu ve tetiklemenin apoptozdan (vücudun artık gereksiz durumda olan parçalardan kurtulma mekanizması) kaynaklandığı tam anlamıyla keşfedildi. Apoptoz mekanizması, direkt olarak gereksiz olan hücrelerin ölüm esnasında devreye girmekte. Bu şekilde de kanser ve virüslere karşı savunma yapan vücut, virüs içeren hücrelerden böyle kurtulmakta.

Kanser Tedavisine Yararlı Olabilir

hücre ölümü
hücre ölümü

Bilim insanlarının yaptığı bu deney ve elde edilen bilgiler sayesinde gelecekte, apoptoz sürecinin kanser tedavisine yararlı olabileceği konuşulmakta. Bilim insanları şimdi apoptoz mekanizması ve tetiklemenin tam olarak nasıl ortaya çıktığı ile ilgili çalışmalarına yoğunlaşacak.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
15

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin