recai demirsöz
recai demirsöz

Bugün, Anadolu’nun bir köyünde yaşayan ve eğitimi olmamasına rağmen sanatı içinde taşıyan bir ressamı tanıyacaksınız: Recai Demirsöz. Gelin hep birlikte onun hayatına, sanatına ve yaşam felsefesine tanık olalım. İyi okumalar!

Kendisi Karabük’ün Safranbolu ilçesinde ‘Üçbölük‘ adında bir köyde yaşıyor. Kaymakamlığın tahsis etmiş olduğu eski, kullanılmayan bir ilkokulu, galeri ve atölye olarak kullanmaya başlıyor. Yaşadığı bölgeden bulduğu eski kültüre ait birbirinden farklı objeleri, oluşturduğu atölyede sergileyerek burayı adeta bir müzeye çeviriyor.

Tarihe, kültürlere ve sanata aşık olan Recai Demirsöz, müzik ile de ilgileniyor. Sazını kendisi yapıyor ve el emeği sazlarını çok da güzel çalıyor. Ayrıca edebiyat ile de ilgilenen Demirsöz, yazılarını çeşitli bloglarda, internet sitelerinde yayınlıyor.

Demirsöz, kendisini her anlamda sanata adamış biri. Doğduğundan beri bu köyde yaşamını sürdüren ressam, hiçbir şekilde bir resim eğitimi almamış. Kendi kendisini geliştirerek ve sadece kendisinden güç alarak eşi benzeri olmayan başarılı resimlere imzasını atıyor.

Ressamın bazı eserleri ve kulaklara küpe olması gereken bazı sözlerini sizin için listeledik:

1- 

üçbölük - tablo - resim - painting - yağlıboya
üçbölük

”Artık günümüzde sanatın ve tarihin fazla mesaisi okunmasa da, insanlığı insan yapan, kitaplar okunmazken, kitap evleri ve sanat galerileri hızla kapanmakta… Geriye ise Hangi Gelecek kaygısı var. Acı, ama gerçek…”

2- 

recai demirsöz tablo - recai demirsöz - resim - tablo -yağlıboya - sürrealizm - sürreal
recai demirsöz tablo

”Örneğin çocuğumuzun adını ‘Barış’ koyabiliriz veya mahallemizin adına ‘Barış mahallesi’ diyebiliriz ama barışın insanlığa o kadar yakın olduğu bir süreç asla görülmemiştir. Çünkü devleştirilmiş silah fabrikaları harıl harıl çalışırken, herhalde bu fabrikalarda üretilen silahlar paslanmaya terk edilmez!”

3- 

recai demirsöz çizimleri
recai demirsöz çizimleri

”Küreselleşme adı üzerinde yaşadığımız gezegen yok oluyor, doğası ve her şeyi ile birlikte… Bunun yanında insanlardaki bencilleşme artık tavan yapmış konumda… Kan ve gözyaşı ise hızla yoluna devam ediyor!”

4- 

recai demirsöz tablosu
recai demirsöz tablosu

”Artık köylerimiz ne eski köy, ne de insanların artık birbirleriyle sıkı bağ oluşturdukları yer. Her insan kendi kabuğunda yaşamayı tercih ederken, zamanın insanlar üzerinde bıraktığı acımasız izler her geçen gün biraz daha büyümektedir.”

5- 

recai demirsöz çizim
recai demirsöz çizim

” ‘Kayıp olan, zaman değil bizleriz.’ Bizleriz derken, sen ve ben, o veya ötekiler! Bunun en iyi göstergesi gömütlükler (mezarlıklar) ‘dir. Yaşamdan geriye ne kalıyor ki, üretilenlerin dışında…”

Ressam Recai Demirsöz, bizlere, sanat için bir eğitime ve daha iyi yaşam koşullarına ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor. Sanat, büyük kentlerin ve pahalı sergilerin içinde değil. Sanat, insanın içinde. Sanat, insan neredeyse orada.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
24

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin