şeyh şamil basayev - şamil basayev - rus çeçen - çeçenistan - rusya bozgunu - şeyh şamil
şeyh şamil basayev

14 Ocak 1965 günü Çeçenistan’ın Vedeno bölgesinde dünyaya gelen Şamil Selmanovic Basayev’in Çeçen halkına simge olacağı kimsenin aklına gelmezdi. İlkokul ve liseyi yine bu bölgede okuyan Basayev o dönemlerde de arkadaşları arasında mert ve dürüst bir adam olarak bilinirdi. Üniversite hayatına Moskova’da devam eden Şamil Basayev; Moskova Üniversitesi makina mühendisliği bölümünde öğrenim görüyordu.Hayatın cilvesi derler yıllar yıllar sonra terörist lideri ilan edileceği ülkenin üniversitesinde öğrenciydi ve belkide bu durum düşmanını çok iyi tanıyıp sosyal yaşantılarını en yakından incelemesine sebep oldu. Okul ortamının onu bunalttığı, kendine daha çok vakit ayırdığı için devamsızlık problemlerinden dolayı ikinci sınıfta okuldan ayrılma noktasına geldi ancak hatrı sayılır insanların Basayev’e etkisiyle öğrenimine devam etti ve 1987 yılında mezun oldu. Hayatın onun önüne çok zorlu virajlar sunacağı dönemler bu dönemlerdi.

1991 yılına gelindiğinde Rusya’nın politik cepheleri yoğun bir şekilde çalkalanıyordu, devrimci ve özgürlükçü bir kişiliğe sahip olan Basayev Rusya’nın durumunu yakından takip edenler arasındaydı. 1991  yılının ortasında Komunist Rusya yıkıldı ve yerine Rusya Federasyonu kuruldu. Aynı yıl içinde Çeçen direnişinin ellerinde bayrak tutan iki adamı Şamil Basayev ve Cevher Dudayev Çeçenistan’a geldiler. Cevher Dudayev generallik görevinden istifa edip Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Devletinin bağımsızlığını ilan etti. Bu bağımsızlığa Basayev de destek verdi. Olayların zincirlemesine ortaya çıkmasını bekleyen Basayev gelişmesi yüksek ihtimal olan savaş için Abhazya’ya geçerek Kafkas Halkları Konfederasyonuna katıldı. Belirli bir zaman sonra Dudayev’in görevlendirdiği ekiple birlikte Azerbaycan’a geçerek Ermenilere karşı savaştı. Bu savaş ve sonrasında gözlemleri sonucunda müslümanlar arasına nifak tohumları ekildiğini gördü. Ardından ülkesi Çeçenistan’a döndü.

O sıralar tek düşündüğü şey bağımsızlık mücadelesini dünyaya duyurmaktı. Bunun için plan yaptı Cevher Dudayev’in onaylamasının ardından plan uygulamaya konuldu. Basayev 4 arkadaşı ile birlikte Dori havaalanına doğru yola koyuldu görevliye rüşvet verip ellerindeki silahlarla dolu çantayı kontrolden geçirmeden uçağa ulaştırmayı başardılar. Plan tıkır tıkır işledi ve uçak havalandıktan belli bir süre sonra Basayev ve arkadaşları uçağı ele geçirdi. Uçakla beraber Ankara Esenboğa havalanına inen Basayev kendisinin ve arkadaşlarının güvenli bir şekilde Çeçenistan’a dönmesinin kabul edilmesi üzerine yolcuları serbest bıraktı. Planı kusursuz bir şekilde işleyen Basayev’in keyfi yerindeydi çünkü bağımsızlık mücadelesi ve Basayev’in ismi artık insanların dilindeydi. Bütün mücadele hakkın doğrunun mücadelesi insanlar tarafından bilinmeliydi, bugüne kadar gerçekleştirilen bütün direnişlerin belki de ortak amacı insanların yapılan haksızlığı görüp bu haksızlığa onlarla birlikte destek çıkmalarını sağlamaktır. Basayev’in söylemi her zaman şu şekilde oldu ‘‘Yardım olmadan da savaşırız ama yardım edenlerden Allah razı olsun.”                            

şamil basayev
şamil basayev

Çeçen davası bu olaydan sonra bütün haber bültenlerine konu oldu ve istenilen sonuç elde edildi. Bu olaydan sonra Basayev yeni bir göreve doğru yol aldı. Gürcü işgali altındaki Abhazya’ya geçerek Kafkas Halkları Konfederasyonunun genel komutanı oldu. Bu savaşta gösterdiği kahramanlık her zaman en ön saflardan mücadele etmesi ile Abhaz halkının sevgisini ve selamını kazandı. Bir insanın kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda muhteşem şeyler yaptığına hepimiz tanık olmuşuzdur ancak bir insanın kendi menfaati ve çıkarı olmadan bir başka insan için bir başka insanlar için canını ortaya koyması ve bunu yaparken de pişmanlık duymaması çok büyük saygı gerektirir. Basayev’in hayatında bunun örnekleri oldukça fazla. 

basayev
basayev

Abhaz-Gürcü savaşında Basayev bazı Türk mücahitlerle tanışmıştır ve omuz omuza mücadele vermişlerdir. Hayatının ilerleyen evresinde de başka Türklerle daha tanışacak ve ailesini emanet edecek kadar güvenecektir. Abhazya savaşı bittikten sonra Şamil Basayev ‘Halkın Kahramanı’ madalyası ile onurlandırıldı.Belirli bir süre sonra Abhazya Savunma Bakanlığına getirildi. Bir ay sonra Abhaz bir kadınla evlendi. Basayev masa başı görev için uygun değildi bunu kendisi de biliyordu. O hep en ön saflarda savaştı ve yine en ön saflarda olmalıydı 1 yıl kadar görevde kaldı ve istifa etti sonrasında Çeçenistan’a döndü.

Şamil Basayev 1994 yılına gelindiğinde tamamı kendi ekibinden olan mücahitlerle Afganistan’a gitti. Burada Afgan komutanlarla görüşmeler yapan Basayev mücahitlerini sıkı bir eğitimden geçirdi. Bu sıralarda kendi ülkesinde Rusya’nın desteklediği muhalif topluluklar yoğun eylem hazırlıkları içindeydi. Bunun haberini alan Basayev ekibi ile beraber Çeçenistan’a döndü. Burada Rus destekli muhalif hareketi kısa sürede bastırıldı. Bunun sonrasında belirli bir süreç içerisinde gitgide köpüren Rusya savaşmanın onuruna ve etiğine ihanet edip alçakça bir saldırı yaptı. Şamil Basayev’in Vedeno’daki evi Rus savaş uçaklarınca bombalandı. Karısı ve çocuklarının da içinde bulunduğu 11 kişi katledildi. Birçok şey yazabiliriz bir çok şey söyleyebiliriz meydanlara çıkıp bas bas bağırabiliriz ama bu yapılanı hiç bir kelime ile izah edemeyiz. Basayev bu saldırının kendisinde açtığı yarayı hiçbir zaman düşmanlarına göstermedi onları keyiflendirmek istemedi. Bu alçakça saldırı onun cihat davasını etkilemedi. O bu saldırıyı acizlik belirtisi olarak gördü ve mücadeleye çok daha hırslı bir şekilde devam etti. Bir davası vardı ve o davaya intikam da eklendi.       

şeyh şamil
şeyh şamil

Rusya’nın çok saldırgan bir tutum aldığı bu saldırıdan belliydi ve o saldırgan tutum devam etti. Basayev ve arkadaşları bu tutumun durması için bir eylem planladı plana göre;63 seçkin mücahit ile Rusya’ya gidilecek ve Kremlin ele geçirilecekti. Çok uçuk bir plandı ama mücahitler korkmadı. 14 Haziran 1995 plan için yolculuk başladı.Bütün kontrol noktalarından rüşvetle geçtiler. Rusya’nın Nogay bölgesinin Budenovsk kentine gelince paralarının bittiğini gördüler ve planı değiştirip Budenovsk hastahanesini ele geçirme kararı aldılar. Çok kısa sürede bulundukları kontrol noktasını etkisiz hale getiren Basayev ve mücahitlerin hastahaneyi ve polis karakolunu etkisiz hale getirmesi de çok uzun sürmedi. Artık hastahanedeki 5000 e yakın Rus sivil; mücahitlerin elindeydi. Buna esaret demiyorum çünkü mücahitlerden esir muamelesi görmediler. Basayev Rusların aksine hiçbir sivile kötü muamele gösterilmesine izin vermedi ki içerdeki sivillerden belli bir kesim sonrasında Müslüman olma yoluna gitti. Rusya özel birliklerinin saldırı girişimleri sonuçsuz kaldı ve dönemin başbakanı Basayev ile masaya oturmaya karar verdi. Günlerce süren pazarlıklar sonucunda Çeçenistan’daki operasyonel faaliyetlere son verip, bütün Rus ordusunu geri çekmeyi kabul etti. Şehit olan mücahitler için soğuk cenaze kamyonları ve Rus vekillerin içinde bulunduğu otobüsle Basayev geri dönüş yoluna çıktı. Sınırı geçer geçmez bütün sivilleri serbest bıraktı. Sınıra gelindiğinde bazı siviller müslüman olmayı tercih edip Basayev’in davasına katıldı ve cihat uğruna ilerleyen zamanlarda şehit düştüler.             

Yıl 1996 gösterdiğinde Dudayev’in emri ile Basayev Çeçenistan İçkerya Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığına getirildi. Görevi sırasında yönettiği 11.000 kişilik orduyla Grozni operasyonunu yöneten Basayev bu görevi başarı ile yöneterek Amerika’lı muhabirlerin  ilgisini çekti ve Çeçen direnişinin dünyaya yayılımı açısından önemli bir adım daha attı.

Cevher Dudayev 21 Nisan 1996’da aracına bomba yerleştirilmesi sonucu şehit oldu. Gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimine aday olan Şamil Basayev seçimleri kaybetmesine rağmen seçimi kazanan Aslan Aliyeviç Mashadov’u ilk tebrik eden kişi oldu. Basayev bence bu hareketiyle makam tutkusu olmadığını tek istediği şeyin ülkenin bekası için birlik olunması gerektiğini kanıtlamış oldu.  Mashadov’un cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Basayev başbakanlığa atandı. Basayev şahsına münhasır bir insandı ve bazı görevler onun için yeterli gelmiyordu. O daha çok sahada olmayı düşünen bir insandı kendi inançları ve insanlarına bakış açısıyla onun için önemli olan şey Allah’ın rızasını kazanmaktı. Başbakanlık görevinden belirli bir süre sonra istifa edip Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresine katıldı. Başkanlık görevini üstlendi hedeflediği aktifliğe orada kavuştu. Kongrenin sonucunu herkes çok merak ediyordu ve sonuç bildirgesinin son cümlesi gurur duyulmayacak gibi değildi; “Allah yolunda yine onun rızası gözetilerek birleşilecek ve bütün Kafkasyalılar için birleşik Kafkasya evi aydınlığında işgalci Rusya’nın sahte neon ışıklarının karanlığa gömüldüğüne şahit olana kadar mücadele edilecektir.” Bu bildirgenin son cümlesini insanlar nasıl yorumlar bilemem ama benim tüylerimi diken diken eden bir dik başlılık ve asla boyun eğmeyen bir bakış açısı seziliyor. Bu yol onların yoluydu bu yolda başladılar bu yolda bitirdiler yokuşlu hayatlarını.

Rusya da bu gelişmeler karşısında pasif kalmadı Vladimir Putin’in başkanlığını yaptığı FSP Çeçenistan’a girişin senaryolarını kurmaya başlamıştı ve nihayet Rus tankları Çeçen sınırındaki köyleri tank atışlarıyla imha etmeye başladı ve Dağıstan bölgesini işgal etti. Basayev bunun üzerine çok ciddi söylemler gerçekleştirip bütün dünyanın dikkatini çekti. Plan basitti Dağıstan’a girip işgali püskürtmek. Olaylar beklendiği gibi olmadı Ruslar kaçak dövüşüp Basayev’e yardım edecek halk liderlerine rüşvetler vermeye başladı ve Çeçen birliğinin kuvvetini sindirmeye çalıştı. Basayev ve mücahitler bütün zorluklara rağmen 1600 civarında Rus askerini etkisiz hale getirip geri çekilmek zorunda kaldılar. Bu sıralarda Rusya’da hareketli zamanlar yaşanıyordu FSP başkanı Putin başbakanlık görevine getirildi. Bir süre sonra Putin basın açıklaması düzenleyip Basayev ve adamlarının Rusya’nın topraklarında terör eylemleri planladığını öne sürerek Çeçenistan’a savaş ilan etti. Bu ilan Uluslararası Savaş Hukukuna aykırı idi çünkü Basayev Çeçenistan adına resmi bir görevde aktif değildi ayrıca Basayev’in planladığı söylenen eylemler Basayev tarafından şiddetle yalanlandı. Rusya bahane üretmek konusunda acemice davrandığı gibi bu bahanelerin arkasında gururla duruyordu. Kendisiyle yoğun bir şekilde çelişen Rusya savaş ilanından 21 gün önce zaten Çeçen topraklarını bombalamaya başlamıştı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu… Nereden tutsam elimde kalıyor derler ya aynen öyle bu olanları silip atsan da ortada şöyle bir gerçek var; Rusya ve Çeçenistan arasındaki ateşkes antlaşması hiçbir kuvvetli ülke tarafından dikkate alınmadı barışın kuvvetini ve bağımsızlığı savunan bütün ülkeler bana dokunmayan yılan bin yaşasın havasına girdiler.

Savaş başladı ve Rusya korkunç yüzünü gösterip asker, sivil demeden insan kıyımına başladı. Sovyetler döneminden kalan kimyasal silahları bile kullanmaktan çekinmedi Ruslar. Bunun üzerine Basayev, Mashadov tarafından Genelkurmay başkanlığına atandı ve Doğu cephesi komutanlığa geçti. 100.000 kişilik ordusuyla zaten küçük olan Çeçenistan topraklarında ilerleyen Rus ordusu başkent kapısına dayanmıştı. Ellerinde geldiğince direnen Şamil Basayev, Hattab ve mücahitler yine de yeterli olmuyordu; çünkü Ruslar adil bir dövüş gerçekleştirmiyorlardı geriye çekilme kararı verdiler ve geri çekilirken bir mayın tarlası karşılarına çıktı. Tarlaya ilk giren kişi Şamil Basayev oldu geri kalan birlikler tek sıra halinde Basayev’i takip etti. Basayev o mayın tarlasında bir mayına bastı ve Basayev bu olaydan sonra ayağının belirli bir kısmını kaybetti.

Bu sıralarda Rusya da politik cepheler çok hareketliydi. Devlet başkanı Boris Yeltsin baskılar sonucu istifa etmiş ve yeni yapılan seçimleri günümüzde de aktif bir şekilde devam eden Vladimir Putin kazanmıştır. Putin ilk hamle olarak Çeçenistan’a karşı olan savaşın yönetimini FSP kuruluşuna devretti ve FSP adına Çeçenistan sınırları içinde bir yerleşke kurdu ancak uzun süredir inzivada olan Şamil Basayev’in onlara sürprizi vardı kanlı bir operasyonla FSP yerleşkesi yerle bir oldu. Bunun üzerine ciddi anlamda sinirlenen Putin, Çeçenistan’ı kapalı kutu konumuna getirmek istedi ve Çeçenistan’ı ‘basına kapalı bölge’ ilan etti. Tüm basın mensuplarının geçiş kartlarını iptal etti. Bu durum günümüzde de devam etmektedir ne yazık ki.

Putin direnişin bu aşamalarında iyice gözü kara bir tavra bürünmüştür ki Çeçenlerin Rusyayı barışa zorlamak için yaptığı eylemlerde Rus Çeçen farketmeksizin operasyonları ölümlerle sonuçlandırmıştır. Eylemlerdeki rus esirlerde operasyonlarda kullanılan zehirli gazlar sonucu ölmüşlerdir bu durum bile Rusya’nın Çeçenler karşısında ne kadar büyük bir aciziyete düştüğünü kanıtlar niteliktedir kendi halkını öldürmek nasıl savunulabilir tarih bunu da yazdı. Basayev Rusya’nın kendini terörist ilan etmesine ve kendi halkını bile ayırmaksızın yaptığı kanlı müdahalelere ilişkin efsane olacak bir video yayınladı videoda söylediği sözler şu şekildeydi; “Rusya’nın neler yaptığını neden görmüyorsunuz? 1 milyon nüfusumuzun 260, 000’i katledildi ve dahası onlar on binlerce çocuk katletti. Bir o kadarını da sakat bıraktı kimyasal silahlar bile kullandılar. Hani nerede medeni dünya? Artık uygun gördüğümüz gibi savaşacağız, bizden durmamızı isteyen dünyaya gülüyor ve diyoruz ki bugüne kadar bizim için sizi dinlememizi gerektirecek ne yaptınız?’ Şamil Basayev bu tarihe geçen açıklamadan sonra direnişin kuvvetini artırmayı ve direnişi bütün Kafkasya halkına yaymayı amaç edinip ve var güç ile mücadele etmeyi hedefledi. Bu hedef doğrultusunda ”Ya Özgürlük Ya da Ölüm” sloganıyla Kafkasya halklarını direnişe davet etti.

9 Mayıs 2004’de Rusya’nın Çeçenistan’da kurduğu sözde devlet düzeninin lideri Ahmet Kadirov için Basayev ölüm ilanı vermişti. Öldüren kişiye 50.000 $ ödül koymuştu bütün bu ilana ve ödüle rağmen Basayev ,Kadirov’u öldürme işini kendi üstlendi. Cevherkale’de gerçekleşen eğlence sırasında bombalı saldırı ile birçok Rus kuklası general ve Kadirov öldürüldüler.

Tarihler 21 Haziran 2004’ü gösterdiği sırada 180 kişilik ordu ile Nazran’a doğru yol aldı Basayev ve 3 gün sürecek olan meşhur ‘Becham Şehir Operasyonları’ başlamış oldu. Bu operasyonlar sırasında 200’den fazla Rus güvenlik gücü öldürüldü ve onlarca askeri kamyonet kullanılmaz hale getirildi. Bu operasyonların bitiminde Basayev; “Putin’e ve İçişleri Bakanına bu silahları bizim için özenle koruduklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Size olan borcumuzu Çeçenistan’da fazla fazla ödeyeceğiz. Şuan tek sorunumuz bu silahları taşıyacak gerekli kamyonumuz yok. Ya zafer ya ölüm” şeklinde Rusya Devlet Başkanını küçümseyen tarzda söylemler barındıran bir video çekti.

Basayev operasyonlar sonucunda esir düşen mücahitleri kurtarmak ve Rusya’yı barışa zorlamak için yeni bir plan yaptı. Plana göre Kuzey Osetya’daki Rus askeri üssü ele geçirilecekti ancak plan işe yaramadı. Planı önceden öğrenen Rus birimleri kanlı bir plan hazırladı. Mücahitleri kontrol noktalarından baskıyla Beslan kasabasındaki okul bölgesine ittiler. Mecburen okulu ele geçiren mücahitler çocuklara zarar vermeyecekleri mesajını vermek için 60’a yakın çocuğu serbest bıraktı. Putin’in bizzat yönettiği operasyon ile zehirli kimyasallar kullanılmış ve 400’e  yakın insan ölmüştür ancak Rusya bunu dünyaya böyle yansıtmadı. Bunu terör eylemi gibi gösterip Basayev’in başına 10.000.000 $ ödül koydu.Tüm dünya bir anda Çeçenleri terörist ilan etti. Basayev olaydan sonra bir video açıklaması ile bütün olayların Rusya’nın oyunu olduğu anlatmaya çalıştı ancak yine de terörist damgası yemekten kurtulamadı. Bugün bile şahsım olarak online oyunlarda kullanıcı adımı Basayev yaptığım zaman Rus oyunculardan “Terörist misin?” şeklinde tepkiler alıyorum. İnsanlar bir noktaya kitlenmişse onları fikirlerinden döndüremiyorsunuz.

Beslan operasyonlarından sonra FSB’nin Basayev’in yanına kadar adam sokabildiği anlaşıyordu ki bu olaylardan sonra Basayev 2 defa zehirlendi. Gıda yolu ile zehirleme konusunda başarılı olamayan Ruslar, Basayev ve ekibine gidecek olan çoraplara zehir sürme yoluna gitti. Dikkatli mücahitler gelen çoraplardan işkillenip hepsini bir kümese attılar ertesi gün geldiklerinde bütün kümes hayvanlarını telef olmuş halde buldular. Rusların suikast girişimleri ne kadar kontrolden çıktıklarının kanıtıydı adeta.

Bir efsane direnişin son demleri yaşanıyordu, takvimin tozlu yaprakları 2005 yılına geldiğinde yaprak dökümü başladı. Ruslar Çeçenistan’ın meşru lideri Aslan Mashadov’un ailesini ele geçirip işkencelerle öldürdü. Mashadov ise hala kan dursun barış olsun düşüncesinde Putin ile görüşmeye çalışıyordu. Putin ilk başlarda ısrarla görüşme isteğini reddetse de sonradan kabul etti. Mashadov ve iki özel koruması Putin ile görüşmek için buluşma noktasına geldiklerinde Rusların hain saldırısı sonucu şehit oldular. Saygıyı ve mertliği Ruslardan beklememeleri gerektiğini biliyorlardı ancak iki devlet liderinin görüşmesinde bu durumun yaşanacağı akıllarına bile gelmedi ve tarih bunu da yazdı.

Ruslar akıl almayacak yöntemlere devam etti. Basayev ve bazı Çeçen komutanların ailelerini kaçırıp teslim olmalarını istedi. Basayev bir video ile cevap verdi; “Onları öldürün, hatta isterseniz yakın. Zaten elbet bir gün şehit olacaklardı. Biz size teslim olmadık ve hiçbir zaman olmayacağız” bu açıklama ile onurlu ve dik başlı duruşunu sürdüren Basayev; Rusları bile kendine hayran bırakmıştır.

Basayev detaylı bir plan hazırladı ve bunu uygulamaya koymak için 10 Temmuz 2006 pazarı pazartesiye bağlayan gece adamlarıyla aracına bindi ve yola koyuldu. İçerden birinin önceden bilgi sızdırması sonucunda Basayev’in aracına Ruslar tarafından yüklü miktarda patlayıcı yerleştirilmişti ve araç seyir halindeyken patladı.Ruslar uzun bir süre Basayev’in bulunduğu araca yaklaşamadı. Onlar üzerinde bıraktığı etki basit değildi. Bir insana keşke bu yoldan gitmeseydin öteki yolu seçseydin daha çok para kazanır daha rahat ederdin diyebilirsin. Bu yorumun aynısını Şamil Basayev’e de yapabilirsin ama onun inandığı dava onun başını yoluna koyduğu cihat ülküsü parayı, rahatlığı ve o rahatlığın ona vereceği bütün maneviyatı değersiz kılıyor. Ağızda muhteşem bir tat, davranışlarda mütevazilikten gelen hafif bir utanma, elleri ve ayakları lezginka ritmindeyken Şamil’in. Aklında; başı dik yaşanmış, gurur duyulacak bir hayat vardı. ALLAH ŞEHADETİNİ KABUL ETSİN.

Şeyh Şamil – Lezginka

Takipte kalın 😉

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
11
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Gezmeyi, okumayı, sorgulamayı ve tartışmayı çok seviyorum. İnanmadığım düşünce ve görüşleri savunabilmeyi, inandığım düşünce ve görüşleri de eleştirebilmeyi amaç edindim. Xyazar.com'da yazar olarak görev alıyorum. Soru, öneri ve eleştirileriniz için osmankaan@xyazar.com

25 YORUMLAR

  1. Öncelikle ilk yazın olduğu için tebrik ediyorum kardeşim. Şamil Basayev gibi bir DEV’i anlatabilmek her yiğidin harcı değil. Kalemine sağlık.

  2. “Şamil Basayev seçimleri kaybetmesine rağmen seçimi kazanan Aslan Aliyeviç Mashadov’u ilk tebrik eden kişi oldu. Basayev bence bu hareketiyle makam tutkusu olmadığını tek istediği şeyin ülkenin bekası için birlik olunması gerektiğini kanıtlamış oldu.” İnsan imreniyor doğrusu. Tam olarak “olması gereken” bu hareket inşaAllah bizimkilere de örnek olur.. Ve gerçekten “Allah yolunda yine onun rızası gözetilerek birleşilecek ve bütün Kafkasyalılar için birleşik Kafkasya evi aydınlığında işgalci Rusya’nın sahte neon ışıklarının karanlığa gömüldüğüne şahit olana kadar mücadele edilecektir.” sözü insanı ürperten cinsten. Tebrik ederim, oldukça bilgilendirici, harika bir yazı olmuş Osman Kaan Bey…

    • Çok teşekkür ederim değerli görüşleriniz için,dediğiniz gibi umarım o birliktelik duygusu bir gün ülkemiz tarafından da benimsenir.

  3. Açıkçası bir hafta boyunca buradan ne çıkacak merakındaydım, ama yazıyı okudukça verdiğiniz emeği gördüm ve tebrik ediyorum. Kapsamlı ve soru işareti bırakmayacak cinsten net bir yazı olmuş. Biraz biyografi, biraz akademik biraz düşünce yazısı olduğundan beğeniyle okutturuyor kendini..İlk yazınız hayırlı olsun 🙂

  4. Rus zulmüne karşı yıllarca Kafkas dağlarında mücadele vermiş Şamil Basayev’in botları bile, Che Guevara’nın tüm hayatından fazla aksiyon zuhura getirmiştir!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin