günde kaç kilo verilir
günde kaç kilo verilir

Hayatın hızlı yaşandığı ve hızlı yemeklerin (fastfood) hayatımıza girdiği yirmi birinci yüzyılın en ciddi hastalıklarından biri obezite… Hal böyle olunca aşırı kilodan rahatsız olan insanların uğrak yeri olan diyetisyenler de çağın en revaçta mesleğini yürütüyor. Ancak kimin gerçekten diyetisyen kimin şarlatan olduğunu anlamakta oldukça zor, zira fazlaca kazanç getirdiği görülen bu mesleğe herkes atılmak istiyor. Bu durumda reçetesiz diyet hapları, üç günde on kilo verdirdiği iddia edilen bitkisel kürler ortaya çıkıyor. Sonuç olarak bir günde kaç kilo verilir? Hangi ilaç ne kadar zayıflatır? En fazla ne kadar zayıflayabilirim? Bir günde 5 kilo nasıl verilir? Günde 1 kilo vermek için ne yapmalı? gibi sorular ortaya çıkıyor. Biz bugün yazımızda, bir günde kaç kilo verilir sorusuna tıbbi kaynaklardan ve uzman doktorlardan edindiğimiz yanıtı vereceğiz.

Her gün yeni bir diyetle karşılaşıyoruz, papağan diyeti, tukan diyeti, tavşan diyeti vesair… Özellikle sosyal medyada müthiş bir diyet ürünü pazarlama furyası var. Fırsatçılar (genellikle) işe yaramaz ya da işe yararken vücudunuza büyük zararlar verebilecek ürünleri bir ünlünün tanıtımıyla milyonlarca insana satabiliyor. Elbette bu diyetlerin bilinçli doktorlar tarafından hazırlananları da mevcut. Diyetin verimli olup olmadığını anlamak için ise haftalık kilo kaybı miktarına göz atabilirsiniz. Ayrıca tanıtımlarında bir günde kaç kilo verebilirim sorusuna verdiği yanıta göre de bir diyetin pazarlama amaçlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Uzmanlar tarafından önerilen diyetlere göre sağlıklı koşullarda bir haftada yarım kilo veya bir kilo kaybedebilirsiniz. Bu aralığın dışındaki haftada üç dört hatta beş kilo vermeyi vaadeden mucize diyetler ya dolandırıcıdır ya da sağlığı yüksek oranda tehdit etmektedir. Çoğu zaman ikisi de…

İsterseniz bu imkansız rakamları basit bir matematik hesabıyla açıklayalım. Üstelik kullanacağımız sayılar sağlıklı biri için en iyi ihtimallere göre olsun. Bildiğiniz gibi her besin vücuda belirli bir miktarda enerji verir. Karbonhidrat ve proteinlerin 1 gramı 4 cal, yağların 1 gramı ise 9 cal enerji vermektedir. 1 kilo kaybetmek için ekstradan 7000 kalori harcamak gereklidir. Her birey kendi vücuduna göre bir günlük belirli bir miktar kaloriye ihtiyaç duyar. Türk kadınında ortalama boy 1.60 erkeğinde ise 1.70’tir ama en iyi koşulları tuttuğumuz için 1.65 boyunda bir kadın seçelim ve 70 kilogram (ki bu da ideal kilonun 12 kilo üzeridir) ağırlığında olsun. Kadının günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2500 kaloridir. Egzersizleri de hesaba katarsak bu miktar 3000 kaloriye çıkabilir. Yine en iyi ihtimalleri düşünerek bu kadının bir de yeteri kadar su içtiğini ve her gün 20 km yürüdüğünü düşünelim. Ki bu durum da ekstra olarak 1200 kalorilik harcama demektir. Yani günlük egzersizini yapan, sağlıklı, günde 20 km yürüyüş yapan bir kadın bir günde 4200 kalori almaya ihtiyaç duyar. Eğer kadının 1 günü 1200 kalori olan bir diyeti varsa (ki bu mümkün değildir çünkü 20 km yürüyen biri hayata tutunabilmek için en az 2000 kalori almalıdır) bu kadın bir günde 4200-1200’den 3000 cal’lik ekstra enerji harcar. 3000×7’den bir haftada harcanan miktar 21000 cal olur. 1 kilo vermek için 7000 cal kaybetmek gerekli ise 21000 cal’de en fazla3 kilo verilir!

Eğer her gün 20 km yürüyüş yapmıyorsanız en fazla 1.8 kilo verebilirsiniz. Öyleyse pazarlamacıların reklamlarına, zaten zayıf olan ünlülerin bir haftada 7 kilo verdim sözlerine bakılırsa yanlış bir şeyler vardır öyle değil mi? Ve işte gerçekler gün yüzüne çıktı 7 kilonun %90’ından fazlası içtiğiniz suyu geri kaybetmekten başka bir şey değil yazık ki.

Peki bu şekilde sağlığınızdan olmadan ne kadar kilo verebilirsiniz? Bir günde kaç kilo verilir? Kısaca bir günlük bir kilo kaybı standardının olmadığı yanıtını verebiliriz. Ancak 1 haftada kaç kilo verilir? sorusuna yanıt olarak yarım kilo ila 1 kilogram civarı diyebiliriz. Bu durumda en fazla haftada 1 kilo vermek mümkündür. Yani bir günde üç kilo verenler ya fırsatçıların tuzağıdır ya da bir çizgifilm kahramanıdır. Hatta kilo verme ile ilgili daha şaşırtıcı bir gerçek öne sürmek gerekirse Dünya Sağlık Örgütü (WHO), en son yayınladıkları raporda diyet sırasında acele edilmeden haftada 250-950 gram kaybını hedeflemeyi öneriyor. Yavaş kilo vermenin daha kalıcı ve sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağladığı söylenmekte. Dolayısıyla sizler de diyet programlarınızı bu hedefle gerçekleştirmelisiniz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, umarız faydalı olmuştur. Sağlıklı günler 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin