bir kadının yaşamından 24 saat
bir kadının yaşamından 24 saat

Elli yıl yaşadık. Yüz yıl yaşadık. Anılar biriktirdik. İyisiyle kötüsüyle günler gecirdik. Buna ömür dedik. Peki öyle mi gercekten?

Ömür sadece nefes alışın başlayıp bittiği süreden mi ibarettir? Anılar, yaşanılan bir olay, bu olayın gerçekleştiği zaman bütün bir ömrün akibetini, yaşanma şeklini etkilemez mi?

Kesindir. Etkiler. Acı bir olay yaşadığımızda nefes almak zor gelir, göğüs kafesimize taşlar oturmuş gibi hissederiz. Yapacağımız ani bir hareket, düşünmeden vereceğimiz bir karar nefes alışa bağlandığımız, adına ömür dediğimiz şeyi bitirebilir.

Ya da tersi durumda yani güzel bir olay yaşadığımızda, o zaman, tabi tabir etme biçimi özneldir ama, yaşamın sanki yeniden başladığını hissederiz. Sanki damağımızda yer alan ama kurumuş “hayattan tad alma” duygusuna su vermiş onu yeniden hayata döndürmüş gibi oluruz.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat. Stefan Zweig‘in kaleme aldığı bu kitapta aslında bu bahsettiklerimize, sorduğumuz sorulara bir olay örgüsüyle tekrar bakmış olacağız.

Acı dedik, mutluluklar dedik. Bu ikisini de içinde barındıran şey nedir diye sorsak kapı yine aşka çıkacaktır.

Bir insan için bütün yaşamınızı bir kenara itiyorsunuz, o ise kayıtsızca elinin tersiyle kovduğu bir sinekten daha fazla değer vermiyor size.

Aşık olacağını aklının en ücra köşesinden bile geçirmeyip sadece bir hayatı kurtarma gayretinde olan ama o aklın ücra köşelerinden değil bizzat kalpten geçen aşık bir kadın, asla karşılığı olmayan hep platonik devam edecek kumar aşkına saplanmış bir genç. Yıllar sonra kadın tarafından tüm çıplaklığıyla anlatılacak itiraflar.

Değerli olan her zaman gerçeğin yarısı değil, tamamıdır. 

Kitabı bitirince o kadının size aslında şunu söylemek istediğini anlayacaksınız: Aşkta kaybeden kumarda da kaybediyor. Çünkü her aşk aslında bir kumardır. Ve ömür sadece yirmi dört saattir.

Stefan Zweig – Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
42
Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Edebiyatın her türlüsüne ilgiliyim. Öykü, şiir ve aforizma türünde yazı çalışmaları yapıyorum. Sıfır Yayınları'nın başlattığı Proje Kitap projesinde öykülerimle yer aldım. Kitap Hayali Hayati Kahraman adıyla raflarda şu an. Soru, görüş ve önerileriniz için: omerguneri@xyazar.com

2 YORUMLAR

  1. Zweig’in her kitabı güzel her kitabı. Satranç mesela. Mükemmel bir etkiye sahip okuyanda ve bir kadının yaşamından yirmi dört saatte keza aynı şekilde süper. Zweig gibi bir yazar bu dünyaya geldiği için şanslı olmalıyız :))

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin