bitcoin
bitcoin

Yaşam tarzımız, kullandığımız telefonlar, içinde bulunduğumuz dünya değişiyor, yetmediği gibi değişimin de değiştiğine, ivmelenerek hızlandığına şahit oluyoruz. Böyle bir hareketlilikte hayatın tam da içinde olan paranın değişmemesi ne kadar mümkün? İşte kimi zaman bir haber sitesinde, kimi zaman bir sohbetin içinde duyduğunuz bitcoin, bu değişimin tam da ortasında.

Peki ama nedir bitcoin? Bu yazıda kısaca ne olduğuna giriş yapıp daha sonra meselenin derinliklerine inmek niyetindeyim. Bitcoin bir para birimi, basılı değil. Merkezi yok, hiçbir devletin veya hükümetin kontrolünde değil. Bu parayı yerin altından çıkarmıyorlar. Değişen teknolojiyle doğrudan alakalı bir madencilik sistemi var. Belki ileride konu ediniriz bunu. İnsanlığa hediye edeni ise Satoshi Nakamoto. Kim olduğu ya da oldukları bilinmiyor. Belki de biliniyordur ama biz bilmiyoruzdur. Bildiğimiz şey ise şu an dünya zenginleri listesinde olduğu.

Esasen bitcoinle bitmiyor olay. Bitcoin bu kripto para piyasasının lideri yalnızca. Kripto para mı? Yeni bir terim. Crypto ve currency kelimelerinin birleşimi. Şifreli para anlamında. Hangi kripto paraları biliyoruz peki? Başlıcaları Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash… Ha bir de Bitcoin Cash, Bitcoin Gold gibi fork sonrası ortaya çıkanları var ki belki bu da bir başka yazının konusu olabilir.

Bu kripto paraların değerini ne belirliyor peki? Arz talep ilişkisi. İnsanların para birimine duydukları güven. Güveniyorsan değerlidir, güvenmiyorsan değersizdir. İyi de bitcoine insanlar neden güvensinler? Dolara neden güveniyorlarsa ondan. Ama doların arkasında ABD var, Bitcoinin arkasında ne var? ABD’nin de arkasında olan güç var: Teknoloji, bilişim, değişim.

Evet. Bitcoin’in arkasında büyük bir güç var. Ne gizli bir örgüt, ne de bir aile. O güç Blockchain teknolojisi.  Blockchain, mevcut sistemde bankaların yaptığı işi üstleniyor. Parayı bir taraftan alıp diğer tarafa aktarmak ve bu işlemin kaydını tutmak. Bu devasa şifreleme ağıyla birlikte paranın güvenliği çok daha kolay sağlanıyor, bu güvenliğin sebebi ise sistemin merkezi olmaması ve olası bir hırsızlık için tüm cihazlara saldırı girişiminde bulunulması gerekmektedir. Bunun teknik olarak imkansız olduğu da söylenmekte. Elbette bitcoinlerinizi sistemden kaynaklanmayan yollarla çaldırabilir veya kaybedebilirsiniz. Bunun için şifrenizi ve kodlarınızı iyi muhafaza etmeli, gerekirse donanım cüzdanlardan almalısınız. Bakın, bir başka yazının daha konusu!

Peki üç aşağı beş yukarı bitcoin ve blockchain hakkında fikir edindiysek şimdi bunu nasıl kullanacağız? Öncelikle şu anda Türkiye’de bitcoin ödemesini kabul eden işletme sayısının çok olmaması sizi aldatmasın. Dünyanın pek çok şehrinde bitcoin ATM’leri hizmet vermekte, işletmeler bitcoini ve diğer kripto paralardan başlıcalarını kabul etmekte. Örneğin bir kahve içiyorsunuz. 10 TL ödeyeceksiniz, bunun için 0.00035 BTC (Bitcoinin kısaltılmış hali) ödemeniz yeterlidir, sıfırlar biraz karışık mı geldi? Siz bunun hesabını yapmak zorunda değilsiniz. Bitcoinin değeri şu ana kadar geldiği seyirde ilerlemeye devam ederse o 0’lar daha da artacağa benziyor. Zira bu yazıyı yazdığım an itibariyle Bitcoin’in değeri tam olarak 29.799 TL / 7734 dolar. TL cinsinden değeri BTCTürk’ten, Dolar cinsinden değeri ise Poloniex’ten aldım. Bunlar da ne? Kripto para borsaları.

O halde Bitcoin’in değerinden, grafiklerinden, tahminlerinden ve kripto para borsasından sonraki yazıda bahsedelim. YTD 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
7
Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim. Siyaset bilimi ve hukuk üzerine okumalar yapar; devlet, birey ve özgürlük hakkında düşünürüm. Sinemayla, fotoğrafla ve edebiyatla amatör olarak ilgilenmekle birlikte hayatı ciddiye alır, sözün gücünü önemserim. Düşündüklerimi yazmak, yazdıklarımı paylaşmak için buradayım. Soru, eleştiri ve önerileriniz için: burakhancaliskan@xyazar.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin