biyolojik saat - biyolojik saat nedir - biyolojik ritim - biyolojik saat - biyolojik saat nedir - biyolojik saat nasıl çalışır - biyolojik saat nasıl hesaplanır
biyolojik saat

Hayatınızı düzensiz ve programsız mı yaşıyorsunuz? Vize ve finallerden yüksek almak istiyor fakat hangi saatin sizin için uygun olduğuna karar mı veremiyorsunuz? Doktorunuzun verdiği ilacı en etkili hangi saatte kullanacağınızdan emin değil misiniz? Spor yaparken maksimum verim alabilmek için ne zaman spor yapmanız gerektiğini bilmiyor ve merak mı ediyorsunuz? Eğer bu ve benzeri tarzdaki soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız “Yaşam Kalitenizi Artırmanın En Doğal Yolu : Biyolojik Saat!” yazımız tam size göre 🙂

Biyolojik saat nedir?

Biyolojik saat, canlıların yaratılış biçimi ile ilgili hormonların, vücut sistemlerinin (Kas, Sindirim, Sinir vs.) ve vücut metabolizmasının en uygun saatler arasında verimlilik gösterdiği zaman göstergesine denir. İnsanoğlu biyolojik saat ile uyum sağladığı takdirde yaşamını düzenleyebilir. Biyolojik saate en uygun olarak uyuma saatleri örneği verilebilir. İnsanoğlunun vücut sistemi,  gündüz çalışmak ve gece de dinlenmek üzere programlanmıştır. Örneğin, öğrenciler ve çalışanlar erken saatlerde uyuyup erken saatlerde kalkarlar. Çünkü öğrenciler okula, çalışanlar iş yerlerine gitme mecburiyetleri vardır.

biyolojik ritim - biyolojik saat - biyolojik saat nedir - biyolojik saat nasıl çalışır - biyolojik saat nasıl hesaplanır
biyolojik ritim

Günümüz şartlarında, biyolojik saate uyum sağlamak bir hayli zorlaşmıştır. Çünkü gelişen teknoloji ile beraber insanların biyolojik saatleri değişmektedir ve insanlar biyolojik saat ile uyum sağlayamazlar. Örneğin; karakol nöbeti tutan askerlerimiz, gece en az 2 saat nöbet tuttuğunu farz edersek o askerlerimiz uyuması gereken saatlerde nöbet ile vazifeli olduğu için uyuyamayacak ve ertesi gün çalışması gereken gündüz saatlerinde, gece nöbet ile vazifeli oldukları için dinlenmek durumunda kalacaklardır. Diğer bir örnek uluslararası yolculuk yapan insanlarımız… Onlar, yolculukları esnasında zaman diliminin değişmesinden dolayı biyolojik saatlerinde kayma yaşanacak ve bu duruma alışabilmeleri için belirli bir süreci tamamlamaları gerekir.

Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre canlılarda birden fazla biyolojik saat olduğu ortaya koyulmuştur. Uykusuzluk, uçak yolculukları, gece yatmama gibi dengeyi bozan unsurların, biyolojik saat tarafından düzeltilememesinin nedeni budur. Çünkü biyolojik saatler birbirleriyle uyumu sağlayamamaktadır. Yine bu araştırmaya göre, canlıların beyinlerinde bulunan binlerce hücre biyolojik saati oluşturmaktadır ve 24 saatlik ritimler ile düzeni sağlamaktadır. İnsan vücudu neredeyse her iş için biyolojik saatler kullanır. Bu durum biyolojik saatin bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez gösteriyor. Bizim yapmamız gereken ise biyolojik saatimize azami önem göstererek uyum sağlamak. Başlarda alışma aşamasında biraz zorlanabiliriz fakat alıştıktan sonra her şey daha rahat ve düzenli olacaktır. Çünkü biyolojik saat zaten vücudun en etkin çalıştığı zamana göre ayarlanmıştır.

biyolojik saat nedir - biyolojik ritim - biyolojik saat - biyolojik saat nedir - biyolojik saat nasıl çalışır - biyolojik saat nasıl hesaplanır
biyolojik saat nedir

06.00: Salgılanan kortizon hormonuyla metabolizma canlanır ve canlı uyanır.

07.00: Bu saatlerde vücut tam gücünde olmadığından spor yapılmamalıdır. Sindirim organları bu saatte iyi çalıştığı için, güzel bir kahvaltı yapmak en doğru şeydir.

08.00: Bu saatte içilen sigara normale göre daha fazla zarar verir.

09.00: Vücudun dinç olduğu saatler. İğne veya röntgen için en uygun zaman.

10.00: Verimlilik en üst düzeyde, organizma harekete hazırdır. Vücut en yüksek ısısına ulaşmıştır, kısa süre bellek ise yaratıcı ve dinamiktir. Ancak 10.00-12.00 arası enfarktüse sık rastlanır.

11.00: Vücudumuzun tam formunda olduğu saattir. Kalp ve dolaşım o kadar zindedir ki muayenelerde kalpte bir bozukluk varsa gözden kaçırılabilir. Ayrıca bu saatte zihnimiz hızlı çalışır ve özellikle hesap işleri zorlanmadan yapılabilir.

12.00: Dikkat azalır, uyku basar. Vücudun dinlenme ihtiyacı kendini gösterir. Midedeki asit fazlalaşır, beyindeki kan azalır. İstatistiklere göre, öğle uykusu uyuyabilen kişilerde enfarktüse % 30 daha az rastlandığı görülür.

13.00: Vücudun formdan düştüğü saattir. Verimlilik gün ortalamasının yüzde 20 altındadır. Bütün organlar en alt düzeyde çalışırken safra, öğleyin yenilen yemekleri hazmettirmek için iş başındadır.

14.00: Tansiyon ve hormon düzeyi düştüğünden bitkinlik hissedilir. Dişçi fobisi olanlar bu saatte randevu almalıdır. Çünkü bu saatte acı daha az hissedilir.

15.00: Enerji geri gelmiştir, bellek tam formundadır. Sabaha göre az olmakla birlikte beden, ikinci verimliliğe yaklaşır.

16.00 : Spor için en iyi saat. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumdadır. Mide asidini önleyici ilaçların etkisi bu saatte daha verimlidir.

17.00: Organların faaliyeti üst düzeydedir. Bedenin kuvveti artar. Böbrekler, mesane çok çalışır. Bu saatlerde midedeki asit miktarı fazlalaşır. Mide ülseri olanlar dikkat, 17.00ye doğru mide kanaması geçirilmesi riski artar.

18.00: Akşam yemeği için en iyi saattir. Pankreas bu saatte özellikle aktiftir. Karaciğer alkole karşı her zamankinden daha dayanıklıdır.

19.00: Tansiyon ve nabız tembelleşir. Bu nedenle, tansiyonu düşüren ilaçlar konusunda dikkatli olunmalıdır. Sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçların tesir derecesi de fazladır.

20.00: Karaciğerdeki yağ düzeyi düşer ve kullanılmış kan kalbe tekrar her zamankinden fazla akar. Alerjisi olanlar ve astımlıların ilaçlarını almaları için en iyi zamandır. Bu saatte antibiyotiklerin etkisi de artar.

21.00: Sindirim organlarının günlük görevi sona erer. Yemek aktivitelerine dikkat, yenen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır.

22.00: Bu saatte akyuvarların çok aktif olduğu zamandır. Ayrıca, sayıca azaltılması gereken ilaçlar için çok uygundur. Bu ilaçlar yanlış zamanda alındığı zaman enfeksiyon tehlikesi artar. Sigara içenler de son sigaralarını içmelidir çünkü vücut nikotin ve benzeri zehirleri daha zor atar.

23.00: Tam dinlenme saatidir. Organizma tüm gün aktif bir şekilde faaliyette olan stres hormonu salgılamasını durdurur. Sakinleşmek ve gevşemek için en uygun anlar başlar. Tansiyon ve vücudun ısısı düşer.

24.00: Uyuduğumuz sırada deri hücreleri durmaksızın çalışır. ilk rüya safhası bu zamanda başlar.

01.00: Vücut kendini uykuya programlar. Verimliliğimiz en alt düzeye düşüp, dikkat azaldığından bu saatte çalışanların hata yapma olasılığı, iş ve trafik kazaları artar.

02.00: Görme duyusu ve refleksler zayıflar. Bu nedenle trafik kazalarının çoğu bu saatte olur. Vücut soğuğa karşı aşırı hassastır.

03.00: Melatonin hormonunun salgılanması tembelleşir, kararsız yapar. Bedensel ve ruhsal olarak karanlık bir safhadır. Melankolik hissedişte artış görülür ve intihar vakalarına çokça rastlanır.

04.00: Stres hormonundan enerji kazanılır. Enfarktüslerin görülme oranı 04.00 – 06.00 arasında özellikle fazlalaşır. Çünkü tansiyon oldukça fazla yükselir, kalp damarları çabuk gerilir.

05.00: Bu saatte vücuttaki erkeklik hormonu çok fazla salgılanır. Stres hormonu gündüz değerinin 6 katına çıkar. Hareketlilik artar ve kaybolan enerji geri gelir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
53
Antalya Bilim Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme (İngilizce) üzerinde çap yapıp Anadolu Üniversitesi'nde de Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü okumaktayım. İlgi alanımın yanı sıra tarih ve sosyoloji ile ilgili kitap okuyarak araştırma yapıyorum.Soru, eleştiri ve önerileriniz için: furkanokyay@xyazar.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin