bodrum gezilecek yerler
bodrum gezilecek yerler

Ebedi mavilikler ülkesi‘ demiş İyonyalı ozan Homeros burası için. Sahilleri, muhteşem denizi ve eğlencesi ile yaz aylarında gündemde olan Bodrum aslında tarihi bir şöleni de içerisinde bulunduruyor. Geniş bir coğrafyaya yayılmış olan şehir her sokağında görkemli tarihini saklıyor, bu sebeple şehir aslında kültürel miras konumunda diyebiliriz. Bodrum gezilecek yerler konusunda en zengin olan şehirlerimizden. Kendine özgü olan mimarisiyle, kiliseleriyle ve sıcakkanlı olan yerli insanıyla bu eşsiz şehir sizleri bekliyor. İşte Bodrum’da gezilecek yerler:

1- Bodrum Kalesi

bodrum kalesi - bodrum gezilecek yerler
bodrum kalesi – bodrum gezilecek yerler

1402 senesinde inşa edilmiş olan bu kale, Ortaçağ’dan günümüze kadar korunmuş olan en iyi kaledir. Kaledeki kulelerden muhteşem Ege Denizi’ni izlerken kendinizi ayrı bir dünyada hissedebilirsiniz. Ayrıca bu kale içerisinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bulunmaktadır.

2- Zeki Müren Sanat Müzesi

zeki müren sanat müzesi - bodrum gezilecek yerler listesi
zeki müren sanat müzesi – bodrum gezilecek yerler listesi

Sanat güneşi olarak bildiğimiz ve sanata olan eşsiz katkıları ile ‘devlet sanatçısı‘ ünvanını alan Zeki Müren, hayatının son senelerini Bodrum’da bulunan evinde geçirdi. Sanatçı 1996 senesinde hayatını kaybetti ve bu ev Zeki Müren Sanat Müzesi‘ne dönüştürüldü. 2 katlı olan bu evin içerisinde sanatçıya ait olan kostümleri, takıları, plakları, makyaj malzemelerini, ödülleri ve daha pek çok şeyi görebilirsiniz.

3- Yalıkavak

yalıkavak - bodrum gezilecek yerler tavsiye
yalıkavak – bodrum gezilecek yerler tavsiye

Popüler bir sahil kasabası olan Yalıkavak, güneşin, sahilin ve denizin tadını çıkarmak için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri. Ayrıca Dünya’nın en büyük marinalarından olan Palmarina‘yı da doya doya gezebilirsiniz.

4- Göltürkbükü

göltürkbükü - bodrum'da gezilecek yerler
göltürkbükü – bodrum’da gezilecek yerler

Bodrum gezilecek yerler denilince akıllara hemen Göltürkbükü geliyor. Yaz aylarında ünlü kişilerin sık sık akınına uğramakta olan bu belde, Gölköy ve Türkbükü mahallelerinden oluşmakta. Burada yeşil ile mavinin uyumuna aşık olacaksınız.

5- Akyarlar

akyarlar - bodrum gezilecek yerler
akyarlar – bodrum gezilecek yerler

Akyarlar, turkuaz renginde olan denizi, muhteşem plajı ve Rumlardan bizlere miras kalmış olan tarihi taş evleri ile Bodrum’un en gözde ve sakin yerlerinden birisidir. Rüzgar sörfü ile ünlü olan Akyarlar‘da sahilde güzel bir yemek yerken Yunan adası olan Kos’un manzarasını da izleyebilirsiniz.

6- Bodrum Antik Tiyatrosu

bodrum antik tiyatrosu - bodrum gezilecek yerler listesi
bodrum antik tiyatrosu – bodrum gezilecek yerler listesi

Bu tiyatro, M.Ö. 4. yüzyılda inşa eidlmiştir ve Anadolu topraklarında var olan en eski tiyatrolardan birisidir. 13.000 seyirci kapasitesine sahip olan bu tiyatro Bodrum’u ve harika Bodrum Kalesi’ni tepeden görmektedir. Bodrum’a gittiğinizde konser programlarını iyi inceleyin. Çünkü konserlerin çoğu bu antik tiyatroda yapılmaktadır.

Ayrıca Bitez’e gidip ünlü Bitez dondurmasını yiyebilir, Tavşan Adası’nda ve Iasos Antik Kenti’nde tarihi görüp hissedebilir ve birbirinden eğlenceli olan gece kulüplerinde bol bol eğlenebilirsiniz. Bodrum gezilecek yerler bakımından oldukça geniş bir yelpazeye ve tarihi bakımından da büyük görkeme sahip bir şehrimiz. Bodrum‘a mutlaka gitmeli ve hem eğlencenin, hem denizin, hem de güzel tarihin tadını çıkarmalısınız. İyi tatiller!

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
111

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin