bolu gölcük tabiat parkı - ülkemizdeki milli parklar - bolu gölcük tabiat parkı mangal - bolu gölcük tabiat parkı piknik alanı - bolu gölcük tabiat parkı giriş ücreti - bolu gölcük tabiat parkı konaklama - bolu gölcük tabiat parkı kamp - bolu gölcük tabiat parkı ulaşım
bolu gölcük tabiat parkı

Cennet vatanımızın Karadeniz Bölgesi‘nde yer alan Bolu kenti, M.Ö. 1200’lü yıllara dayanan köklü bir tarihe sahiptir. Önce Hitit medeniyetini, ardından Büyük İskender’i, Pers Devleti’ni ve en son Osmanlı’yı topraklarında misafir eden Bolu kenti, yıllar geçtikçe bu birikimli kültürün ürünlerinden yepyeni ve bambaşka bir kimlik kazanmıştır. Bolu Gölcük Tabiat Parkı da bu göz alıcı şehrin sembollerinden biri olup, kentin hem doğal hem tarihi miraslarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Hakkında

Bolu Gölcük Tabiat Parkı gerek doğal güzellikleri, gerek sessiz sakin ve dinlendiriciliği, gerekse ulaşımının kolaylığı ile bir hafta sonu kaçamağı için biçilmiş kaftan. Bolu Gölcük kahvaltı seçenekleri için ya da gezerken bir şeyler atıştırmak için tabiat parkının sağ tarafında kalan tesiste çeşitli yiyecek ve içeceklere ulaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz tesis oldukça temiz, çalışanları güler yüzlü ve naziktir. Park çevresinde tekel, bakkal ya da market olmadığından ihtiyaçlarınızı yola çıkmadan yanınıza almanız gerekebilir.

Tesise yakın bir bölgede araçla Bolu Gölcük Gölü‘nün etrafını gezebilmeniz için golf arabaları ve akülü araçlar mevcuttur. Golf araçlarını kiralayarak ailenizle ya da arkadaş grubunuzla göl çevresinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Akülü araçlar biraz daha küçük olup daha çok çift gezileri için uygundur.

Bolu Gölcük Gölü deniz seviyesinden 1207 metre yüksekte olup, genişliği 1300 metre civarındadır. Bu da gölün etrafını yaya olarak 30 dakikada dolaşabilirsiniz demek oluyor. Göl etrafında sıklıkla mola vererek muhteşem doğa harikalarının fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki özel bazı durumların dışında Bolu Abant Gölü’nde olduğu gibi göl çevresini araçla gezmek yasaktır. Bu da göl ve çevresinin temiz, sessiz ve sakin olmasındaki önemli etkenlerdendir. Böylece hafta sonu kaçamağınız bölünmeden tadını çıkarabilirsiniz.

Bahar aylarında nilüferler göl yüzeyini pembe ve mor renklere boyar. Kurbağalar, kuşlar ve sincaplar da bu görsel şöleni güzelleştirmek için sesleriyle eşlik eder.

Üç yıl önce Bolu Abant Gölü ve Bolu Gölcük Gölü içinde ve çevresinde yetişen nilüfer çiçekleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürü, biyoçeşitliliğin korunması için çevredeki nilüferleri kopartmak isteyen tatilcilerin devriyelerce uyarıldığından bahsetti. Nilüferleri koparmanın cezası ise 38.751 tl.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Bir Kişi: 4 TL

Motor: 8 TL

Otomobil: 12 TL

Küçük Minibüs: 36 TL

Büyük Minibüs: 60 TL

Çadırla Kamp: 25 TL

Film Çekimi: 100 TL

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Konaklama

Gölcük Tabiat Parkı’nda konaklama için park içerisinde yer alan ve göle 1 dakika yürüme mesafesinde olan bungalovları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte çadırınızla gelip kamp yapma imkanınız da mevcut.

Gölcük Kır Evleri Tesisi İletişim Numarası: 0507 941 98 41

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Mangal Yapılır Mı? 

Parkta güzel bir restoran olmakla birlikte kendi yemeğini yapmak isteyenler için restoranın karşısında mangal ve mesire alanları mevcut.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Yapay bir göl olan Bolu Gölcük Gölü, ilin 13 kilometre aşağısında sarıçam ve göknarlar ile çevrili çamlık bir arazide konumlanır. Özel aracınızla geliyorsanız Bolu’dan tabiat parkına uzanan düzgün asfalt yolu kullanabilirsiniz. Park girişinde aracınızı bırakabileceğiniz bir otopark da mevcuttur.

Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler içinse şehre otobüsle geldikten sonra göle giden ilçe minibüsleri ve taksiler mevcuttur. Taksi ile gelirken sıkı bir pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızın da sonuna geldik 🙂 Cennet Vatanımızın Birbirinden Güzel Milli Parkları yazımızda ülkemizdeki diğer milli parklar hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
91

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin