bosna gezi rehberi - bosna gezilecek yerler - sarajevo - bosna sarajevo - bosna nerede - bosna nasıl gidilir - gezi notları -günlükler
bosna gezi rehberi

Üniversite hayatına başladığım andan itibaren sürekli olarak Bosna ile ilgili sözler duyardım, Alija İzzetbegoviç‘i duyardım mesela, Srebrenitsa’yı duyardım, katledilen binlerce Boşnağı duyardım. Duyduklarım sadece anlık olarak hafızama girer ve çıkardı. Bosna ile aramda yüzyıllar kadar uzaklık hissederdim. Ta ki bu yaz oralara gidene kadar.

sarejova - bosna - bosna sarejova
sarajevo

Temmuz ayı ortalarında bir arkadaşım ile Bosna’da bulunan arkadaşımızın yanına gitmeye karar verdik. Sabiha Gökçen havaalınından Sarajevo uçak ile 1.5 saat tutuyormuş. Trabzon ile aynı mesafede bulunuyor. Bu aralarında ki ilk benzerlik idi.

sarejova - bosna - bosna sarejova - gezi - ülkeler
sarajevo – bosna

Bosna’yı tepeden izlemek harika bir duyguydu. Yeşil ovalarının arasından akan ince uzun dereleri, derelerin kenarında kalan geniş vadileri ile mükemmel bir manzara oluşturuyordu. Havaalanı ise fazla büyük sayılmazdı. Arkadaşımız ile eşi bizi karşıladı, eve geçip eşyaları bıraktık ve ardından Başçarşı’ya indik.

başçarşı sarajevo
başçarşı sarajevo

Avrupa’nın ortasında büyük ve kasvetli binalara karşı klasik Osmanlı mimarisi ile bezenmiş bu yer beni fazlaca etkiledi. Tam meydanda olan Bosna Sebili, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Bosna fethinden sonra yaptırdığı 30 çeşmeden biri olup, günümüze kadar pek çok badire atlatarak tek başına hayatta kalabilmiş.

bosna sebili - bosna - sarajevo
bosna sebili

Çarşı içinde ise bakır kahve takımlarından dolap süslerine kadar pek çok turistik eşyanın satıldığı eski tarz dükkanlar mevcuttur. Yemek yeme yerleri  bu dükkanlar ile yan yanadır. Eti çok seviyorsanız Baçşarşı tam size göre. Bol bol köfte yahut etli, ıspanaklı, peynirli, patatesli gibi çeşit çeşit böreklerden yiyebilirsiniz. Üstelik karnınızı doyurmak için 15-20 tl yeterli.

bosna çarşısı - sarajevo - bosna hersek - gezi - gezi rehberi - bosna gezi rehberi
bosna çarşısı

Peki Bosna’da olmaz ise olmaz nedir? Bu sorunun cevabı hiç şüphesiz kişiye özel tepside sunulan ve Osmanlı kültürü olan kahvedir. Adım başı kahve içme mekanları görebilirsiniz. Biz Karadenizlilerin çay tüketimi eşittir Bosna halkının kahve tüketimi. Daha ne olsun.

bosna'da kahve
bosna’da kahve

Başçarşı dediğimiz zaman 17 yıl Bosna sancak beyliği yapmış olan Gazi Hüsrev Bey camii ve türbesi akla gelir. Kanuni Sultan Süleyman devrinde görev yapmış, babası Boşnak annesi Türk olup, annesi tarafından Sultan II.Bayezid’in torunudur. İsa Bey’den sonra Saraybosna’nın ikinci büyük kurucusu olarak kabul edilir. Asırlarca eğitim veren bir külliye ve 1531 yılında Mimar Sinan’a bir cami inşa ettirtmiştir.

gazi hüsrev bey camii
gazi hüsrev bey camii

Gazi Hüsrev Bey 18 Haziran 1541 yılında vefat edince defni, kendi yaptırdığı cami avlusuna defnedilmiş ve üzerine de bir türbe yapılmıştır. Hüsrev Bey bütün maddi varlığını Bosna için harcamış, ülkeyi mamur kılmıştır. Allah ondan razı ola.

gazi hüsrev bey cami - bosna - bosna hersek - gezilecek yerler
gazi hüsrev bey cami

Gazi Hüsrev Bey caminin karşısında annesi Selçuk Hatun adına yapılan külliye için hazırlatılan vakfiyeye göre, caminin inşasından sonra külliye yapılmıştır. Kapı üstünde bulunan kitabe gösteriyor ki 1537-1538 yılında inşaat tamamlanmış. Burada 1960  Avusturya ıstılasına  kadar yüksek dereceli İslami ilimler eğitimi verilmeye devam etmiştir. Üstü kurşun örtülü olduğu için Kurşunluca olarak isimlendirilir.

hüsrev bey külliyesi - bosna - hüsrev bey külliyesi bosna - hüsrev bey külliyesi bosna hersek - bosna hersek
hüsrev bey külliyesi

Külliye içerisinde bir Sıbyan Mektebi, bir kütüphane, bir imâret bir de Halvetî tekkesi yapıldığı bilinmektedir ancak bu yapılar günümüze kadar gelmemiştir. İçinde yapı olarak bir hamam, 10 kadar mezarın bulunduğu hazîre alanı mevcuttur. Külliyenin etrafında çoğu sonradan yapılmış hanlar ve tam ortada kalan saat kulesi bu yapı ile beraber anılmaktadır.

bosna saat kulesi - bosna saat kulesi gezi rehberi - bosna saat kulesi nerede - bosna hersek
bosna saat kulesi

Tüm bunlar benim 1 günlük Sarajevo gezintimin notlarıydı. Daha ilk günden beni kendine hayran bırakan bu şehir, 1 hafta boyunca adım adım kalbime işlenecekti. Kalbe işlenenlerin devamı haftaya.

Bu gezinin ikinci bölümü için buraya tıklayın 🙂

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
47

8 YORUMLAR

  1. Hayran hayran okudum tüm yazınızı. Sanki oralardaymışım gibi hissettim. Bosna benim için her zaman ayrıydı, her zaman da ayrı kalacak. Ancak sizden okuduğum Bosna, beni aldı oralara götürdü. Çok daha farklı hissettim. Oralara gittiğim zamanları anımsadım. Teşekkürler

  2. Harikasın dostum inşallah daha nice Islâm beldelerine birlikte gitmek nasip ola kalemine kuvvet emeğine sağlık olsun

    • Yanımda böyle arkadaşlarım olduğu sürece inşaallah gittiği yere kadar diyorum.Duana ortak oluyorum canım.

  3. Yazınızı okudum ve çok beğendim.Anlatımınız çok sıcak ve samimi.Bir an kendimi oraya gitmiş gibi hissettim.Fotoğraflara bayıldım ayrıca..Gitmek ve oralarda bi kahve içmek istedim resmen…teşekürler…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin