bozuk parayla kağıt parayı ayıran akıllı cüzdan
bozuk parayla kağıt parayı ayıran akıllı cüzdan

Cüzdanda kağıt paralarla, bozuk paraların bir arada bulunması küçük çaplı da olsa hayatımızı zorlaştırıyor. Cüzdanın dibinde bozuk para ararken, en sonunda vazgeçip kağıt parayla ödeme yapmayı muhtemelen hepimiz tercih etmişizdir. Sadece 1 lira için 50 lira bozdurmak, aslında cüzdanlarımızın pek de akıllıca tasarlanmamış olmasından kaynaklanıyor. İşte bu durumu bir sorun olarak gören Singapurlu gençler, bozuk parayla kağıt parayı ayırabilen akıllı cüzdanı tasarladılar.

bozuk parayla kağıt parayı ayıran cüzdan tasarımı
bozuk parayla kağıt parayı ayıran cüzdan tasarımı

Kağıt ve bozuk paraları doğrudan cüzdana koyduğunuzda, bozuk paraları bir bölüme, kağıt paraları bir bölüme yerleştiren “Kin” adındaki bu cüzdan tasarımı; cüzdanın dibinde bozuk para aramaya, 1 lira için 50 lira bozdurmaya son veriyor.

Akıllı cüzdanın tasarımcıları, bozuk paralarla kağıt paraları ayırabilmek için sadece cüzdanı sallamanız gerektiğini ve bu sayede paraların ayrı bölümlere kendiliğinden yerleşeceğini belirtiyor. Tasarımcılardan Li Xue, tasarladıkları cüzdanın içerisindeki düzeneğin, bozuk paraların kendi bölümlerine geçtikten sonra kağıt paraların yanına gelmesini engellediğini söylüyor.

 

 

 

Tasarımcılar, “Kin” adındaki bu akıllı cüzdan tasarımının patentini almaya çalıştıkları için oldukça sınırlı bir bilgiyi kamuoyuna duyuruyor.

Cherly, Ai Ling, Li Xue adındaki Singapurlu tasarımcıların bu projesi, ilk olarak Kickstarter‘da başlatılan kampanya ile duyuldu. Ekibin beklediği yatırım miktarı yaklaşık olarak 3.000 dolar iken projenin herkes tarafından beğenilmesi, pazarda yer alabileceğinin düşünülmesi, projenin 192 bin dolar yatırım almasını sağladı.

“Kin” adı verilen bu akıllı cüzdanın, yaklaşık 40 dolara satışa sunulması bekleniyor.

bozuk parayla kağıt parayı ayıran akıllı cüzdan tasarımcıları
bozuk parayla kağıt parayı ayıran akıllı cüzdan tasarımcıları
Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
33

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin