cumalıkızık bursa - cumalıkızık - cumalıkızık bursa nerede - cumalıkızık bursa gezi rehberi
cumalıkızık bursa

Cumalıkızık Bursa

Cumalıkızık, Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden birisidir. 2002-2005 yılları arasında yayınlanan  Kınalı Kar dizisiyle adını daha çok duyuran köy, Osmanlı döneminden beri asimile olmadığı için 2014 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Bursa gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir fakat Cumalıkızık köyü bir Türk Köyü olma özelliğini hala koruduğundan birçok ziyaretçinin uğramadan dönmediği bir yerdir.

Cumalıkızık Nerede?

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer alan Cumalıkızık Köyü İstanbul’a yaklaşık 170  km, İzmir’e 350 km, Ankara’ya 380 km uzaklıktadır. Köyün Bursa şehir merkeziyle arasındaki mesafe ise yaklaşık 10 km civarındadır.

Cumalıkızık Nasıl Gidilir? 

Cumalıkızık ulaşımı oldukça kolaydır. IDO ve BUDO’nun feribot ve deniz otobüsü seferleri sayesinde ulaşım daha hızlı bir hal almıştır. Özel araçla Avrupa yakasından gelecek olanlar IDO’nun Yenikapı-Bursa veya Yenikapı-Yalova seferlerini tercih edebilirler. Anadolu yakasından gelecek kişiler için ise Pendik- Yalova hattı bulunmaktadır. Feribottan veya deniz otobüsünden indikten sonra Yalova’dan 82 km, Mudanya’dan ise 38 km uzaklıktadır.

Özel araç kullanmayacak ziyaretçiler de, deniz otobüsü tercih edebilir ve indikten sonra Bursa merkez yönündeki otobüsleri kullanabilir. Ayrıca şehirlerarası otobüs seferleriyle de Bursa’ya gelmek seçenekler arasında.

tarihi cumalıkızık köyü - tarihi cumalıkızık köyü bursa - cumalıkızık - cumalıkızık gezi rehberi
tarihi cumalıkızık köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü Hakkında 

Otantik havasıyla görenleri kısa vadede etkisi altına alan Cumalıkızık Köyü, özellikle İstanbul’da yaşayanlar için haftasonu kaçamağı adresi. Bursa gezilecek yerler denildiğinde Ulu Camii ve Yeşil Türbe’den sonra akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir. 1300’lü yıllarda Kızıklar tarafından kurulan köyün tarihi havası sayesinde Osmanlı’nın yaşadığı zamanı adeta siz de yaşıyorsunuz.

Köy meydanına girdiğiniz ilk anda etrafta tarhana, böğürtlen, ekmek, reçel ve hediyelik eşya gibi birçok şey satan köylü halk dikkat çekiyor. Evlerinin önünde tezgah açmış olan yaşlıca insanlar el emeği yiyeceklerinden para kazanıyorlar.

Özellikle köy kahvaltısı için tercih edilen Cumalıkızık Köyü, haftasonu sabah saatlerinde kalabalık olmakta. Reçel, bal, kaymak, siyah ve yeşil zeytin, birkaç çeşit peynir, domates, salatalık, sigara böreği, yaprak sarması, tereyağı vb. gibi çeşitlere sahip kahvaltıları 20-25 TL gibi rakamlara yemek mümkün. Birçok yer, sınırsız çay ve ekmek servisiyle tamamen midenize hitap ediyor.

Cumalıkızık Köyü’nün otantik havasını dillere destan taş evleri oluşturuyor. Moloz taş, kerpiç ve ağaçtan yapılan evlerin çok yüksek olmaması ve cıvıl cıvıl renkleri insanın içini açıyor. Dar sokaklardan geçerken kendinizi hem doğanın huzurlu havasına hem de tarihi güzelliklere kaptırıyorsunuz.

Köyde bir de UNESCO Derneği Proje Uygulama Evi bulunmakta. Yaklaşık 250 yıldır burada bulunan Küpeli Ev isimli yapı, ismini evin her yerinde bulunan küpe çiçeğinden almış. Ev, civardan toplanan ve Bursa’ya özgü eşyalarla döşenmiş. Burada, yıllar önce köylü halkın kullandığı eşyaları görebilir, girişte Türk kahvesi içebilirsiniz. Köyde ziyaretçilerin gezmesine müsaade edilen tek ev olduğu söylenen Küpeli Ev’in giriş ücreti ise 3 TL.

Oldukça ilginç bir rivayeti olan Cin Aralığı da Cumalıkızık’ta görülmesi gereken yerler arasında. Çıkmaz bir sokağın sonunda bulunan bu geçit yalnızca tek bir kişinin sığabileceği genişlikte olduğundan, ilk bakışta yalnızca taş bir duvar olduğu sanılıyor. Cin Aralığı’nın rivayetine göre, Kurtuluş Savaşı sırasında köy Yunan askerleri tarafından basılır. Askerler herkesi köydeki camiye toplayarak herkesi öldüreceklerini söylerler. Bunun üzerine köy halkı bu dar aralıktan kaçarak askerlerin elinden kurtulur. Köylülerin nereye kaybolduklarını anlayamayan Yunanlıların bu insanları cinler mi kaçırdı hayreti üzerine bu dar geçidin adı Cin Aralığı olmuştur.

cumalıkızık köyü nerede - cumalıkızık köyü nerede nasıl gidilir - cumalıkızık köyü bursa
cumalıkızık köyü nerede

Kınalı Kar dizisiyle ünlenen köyde, dizinin çekildiği konakları ziyaret etmek de mümkün. Köyde birçok evin üzerinde Kınalı Kar Konağı yazılarını görebilirsiniz. Tamamı ziyarete açık olmasa da bazıları hem konaklama hem de restoran olarak kullanılmakta.

Etnografya Müzesi’ni ziyaret ederek 18-20. yüzyıllar arasında köylü halkın kullanmış olduğu eşyaları görebilirsiniz. Ayrıca Cumalıkızık Camii ve hamamı da gezilecek yerler arasındadır.

Cumalıkızık Bursa Hakkında Bilgi – Belgesel

Cumalıkızık Bursa Gezi Rehberi Video

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin