büyüyünce ne olacaksın
büyüyünce ne olacaksın

Neden çalışıyorsunuz? Neden çalıştığınızı üç madde ile yazın desem cevabınız ne olurdu? Bu soruları bir kez bile olsa düşünmüş olmalısınız. Hepimizin aklında muhakkak bu sorulara verilecek bir cevap bulunuyordur. Şimdi gelin bu konuyla ilişkili yapılan araştırmalar, bazı örnekler ile bu hususun üzerinde duralım ve tekrar düşünelim.

Amerika bazlı bir şirketin yaptığı kapsamlı bir araştırma sonucuna göre insanlara neden çalıştığı üç madde ile sorulduğunda ortalama sıralama şu şekilde oluyor:

  • Para kazanmak
  • Sosyal statü elde etmek
  • Fayda sağlamak
para için kariyer
para için kariyer

Araştırmada dikkat çeken noktalardan birisi ise para kazanma cevabının hemen herkes tarafından dile getirilmesi oluyor. Bu araştırma ile bağlantılı olarak bir başka araştırmada aynı şirket insanlara en çok saygı duydukları meslekleri sorduğunda ise verilen cevaplar:

  • Öğretmenlik
  • Doktorluk
  • İtfaiyecilik oluyor.

Söz konusu bu üç mesleğe baktığımızda büyük paralar kazanmadıklarını kolayca görebiliyoruz. Kazandıkları paralar ortalama veya ortalama üstü. İlk araştırmada tüm insanlar para kazanmayı ön plana çıkarırken, ortalama maaşa sahip bu meslekler neden bu araştırmada ilk sıraları alıyor?  Yine bu mesleklere baktığımızda ortak noktanın insanlara yardım etmek, toplumsal fayda olduğunu kolayca fark ediyoruz.

toplumsal fayda
toplumsal fayda

İlk araştırmada para kazanma olgusunun çok gerisinde kalan fayda sağlama, söz konusu saygı olunca ilk sıraları alıyor. Harvard Üniversitesi’nde 268 öğrencinin yetişkinlik hayatlarının incelenmesiyle yapılan bir çalışma, iyi yaşlanmanın -yani 70li yaşlarda dahi fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığın korunmasının ve hayattan alınan doyumun sürdürülmesinin- en önemli belirleyicisinin ne kolesterol seviyesi, ne koşu bandındaki dayanıklılık ne de zenginlik olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmaya göre en önemli faktör insanlarla olan yakın ilişkileriniz ve çevreye olan katkınız. 7 yılı aşkın bir sürede toplanan verilere dayanan bu çalışma, şu basit cümleyle özetleniyor: “Hayatınızdaki en önemli şey, diğer insanlarla olan ilişkileriniz ve onlara kattıklarınız”

parayla saadet
parayla saadet

Üstün Ezeri tanıyor musunuz? Üstün Ezer bir doktor. 80li yılların başında göreve başlayan Ezer döneminde Lösemi sebebiyle olan çocuk ölümlerinin çok fazla olduğunu fark ediyor. Bir avuç idealist arkadaşı ille bir araya gelen Ezer her ay maaşlarından ayırdıkları paralar ile hasta çocuklara yardım etmeye başlıyor. Gün geçtikçe bu bir avuç insan artarak 1998 senesinde LÖSEV’i kuruyor. Evet doktor Üstün Ezer LÖSEV’in kurucu başkanı. LÖSEV şu anda binlerce çocuğa yaşam umudu oluyor. Üstün Ezer’e özel hastanelerde çalışıp çok daha fazla para kazanma imkanı varken bu yolda olmanın ne hissettirdiği sorulduğunda ise Ezer: “Yüzlerce trilyon parayı iyileştirdiğimiz bir çocuğa ve ailesinin hayır duasına değişmem” cevabını veriyor..

üstün ezer
üstün ezer

Yirminci yüzyılın ikinci çeyreğinde Sivasın Sivrialan köyünde henüz hiç meyve ağacı yoktur. Köyde sadece boş araziler ve evler bulunmaktadır. Köyde yaşayan görme engelli bir vatandaş Sivrialan köyünde bir ilki yapıyor ve köye meyve ağacı dikiyordu. Kurduğu bahçede elmadan kayısıya, kirazdan cevize kadar envai çeşit meyve ağacı ve çiçek bulunuyordu. Başta anlam veremeyen ve kendisiyle dalga geçen köylüler gördükleri bu güzellik karşısında kayıtsız kalmıyor ve ağaç dikmeye başlıyordu. köyü hiçbir zaman bu yeşilliği bu güzelliği göremeyecek olan birisi sayesinde yeşile kavuşuyordu. Sivrialan köyü günümüzde de yeşil ile iç içe durumda. Peki bir soralım. Sizce o güne kadar yaşayan köylüler mi kördü yoksa ilk ağacı diken mi? Bu arada unutmadan o ilk ağacı diken kişiyi hepimiz yakinen tanıyoruz. Kendisi Veysel Şatıroğlu. Halk arasında bilinen ismiyle Aşık Veysel!

aşık veysel
aşık veysel

Para kazanılır, sosyal statü elde edilir. İnsanlar paraya saygı duyar, kişiliğe değil. İnsanlar iyi fikirleri sevmez, iyi görünüşü severler. Peki yine size soruyorum. Parası sebebiyle saygı duyulan iyi görünüşlü birisi olmak mı, iyi fikirleriyle kişiliği sevilen birisi mi olmak istersiniz?

Umarım, bir gün herkes ünlü ve zengin olur. Hayal ettiği her şeye kavuşur ve böylece asıl cevabın bu olmadığını anlar.

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
2962

8 YORUMLAR

  1. para kazanmak, sosyal statü elde etmek, fayda sağlamak; bunlardan yalnızca paraya sahip olmak, kalan ikisini de talep üzerine kolayca getirebilir. Yalnız fayda sağlayanlardan ancak faydalanabilmekteyiz, bu yüzden insanlar parası olana değil, fayda sağlayana saygı duyarlar.

  2. Özellikle liselerde anlatılması gereken bir konu bu konu. Muhammed Emin Arıcıya ders niteliğinde bir yazı yazdığı için teşekkür ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin