cahit külebi - cahit külebi kimdir - cahit külebi hayatı - cahit külebi eserleri - edebiyat - yazar - şair - biyografi
cahit külebi

Cahit Külebi Kimdir?

Cahit Külebi’nin asıl adı Mahmut Cahit‘tir. Cahit Külebi, 1917 yılında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. Edebiyat ile yakından ilgilenmiş ve öğretmenlikte yapmıştır. İlk şiirlerini ise lise yıllarında yazmaya başlamıştır. İlk şiirlerini Nazım Cahit ismi ile yayınlamıştır. Reşat Nuri, Halide Edip Adıvar gibi şairleri yakından takip etmiştir. Edebiyat alanındaki başarısı ile Gazi Lisesi, Ankara Devlet Konservatuarı ve Ankara Lisesi gibi kurumlarda çalışmıştır. Yangın isimli şiiri büyük ses getirmiş ve Cahit Külebi‘ye 1985 yılında Yedi tepe Şiir Ödülü‘nü kazandırmıştır. Yeşeren otlar ve Keçiler adlı eserleri ile de Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü‘nü almıştır. Cahit Külebi gerek hayatı gerek ise Edebi kişiliği ile Türk Edebiyatındaki önemli kişiler arasındadır.

Cahit Külebi Hayatı ve Eserleri

Cahit Külebi kimdir denildiğinde akla ilk Atatürk Kurtuluş Savaşında eseri gelir. Cahit Külebi eserlerinde genelde sade, yalın ve kendine özgü bir dil kullanmıştır. Hece ölçüsü ile yazdığı şiirleri olsa da serbest şiirler yazmıştır. Şiirlerinde ki ana tema, doğa ve insandır. Memleket şiirlerini de çok sık yazmıştır ve Memleket şairi olarak ta anılır. Memleket şiirlerinin yanında aşk ve destan şiirleri de yazan Cahit Külebi kendisinden sonraki şairlere de ilham kaynağı olmuştur. Cahit Külebi edebiyatta serbest nazım kullanan nadir şairlerden biridir ve bu özelliği onu diğer şairlerden ayırır.

cahit külebi kimdir - cahit külebi - cahit - külebi - bilgi - biyografi - edebiyat - şair - yazar
cahit külebi kimdir

Cahit Külebi hayatı ve eserleri bakımından zengin bir kişiliğe sahiptir. Herhangi bir akıma ya da gruba dâhil olmamıştır. Sokak, Varlık ve Gençlik gibi dergilerde eserleri yayınlanmıştır. Cahit Külebi hayatı ve eserleri; Atatürk Kurtuluş Savaşında, Zerdali Ağacı, Adamın Biri, Bir Biliriz Bizim İşlerimiz ve Kamyonlar Kavun Taşır en önemli eserleridir. Şiir kitaplarının yanında Cahit Külebi çeviri, hatıra ve düz yazı türlerinde de eserler ortaya koymuştur. Hatıra türündeki en önemli eseri İçi Sevda Dolu Yolculuk adlı eseridir. Düz yazı türündeki eserleri ise Ecenin Günlüğü ve Şiir Her Zaman adlı eserlerdir. Cahit Külebi kimdir sorusunun en güzel cevabı edebiyatın vazgeçilmezidir.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
231

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin