çan eğrisi nedir nelere kadirdir
çan eğrisi nedir nelere kadirdir

Çan eğrisi bildiğimiz üzere sınav sonucunda herkesin aldığı notların ortalamasının alınması ve harf notumuzun bu ortalamaya göre belirlenmesidir. Bu sistem zor derslerde veya geçme notu çan olmasa daha yüksek olacak derslerde öğrencilerin işine yarayabilse de genel olarak bizlere kök söktürmektedir.

 

Müthiş bir rekabet ortamının içinde buluveririz kendimizi. Herkes hırs üzerine temeli atılmış bir çalışma göstermeye başlar.

 

Notlar mücevhermişçesine saklanır, Whatsapp’tan not fotoğrafı istenirse sayfalar en bulanık şekilde çekilir ki okumaya çalışan kişi hafif bir körlük geçirsin, çalışamasın ve ortalama biraz daha düşsün.

Sınavdan önceki gün hocayla en ufak bir muhabbetinize şahit olan ama normalde sabahı selamı olmayan kişiler yanımıza gelip “Sınav soruları hakkında bilgi mi aldınız?” diyerek bizi şaşırtabilir.

 

Yine aynı kişiler sınavdan sonra “Nasıl geçti?” sorularıyla ve “Ben hiçbir şey yapamadım.” safsatalarıyla darlarlar da darlarlar.

Sınav haftasında ders çalışmak dışında yaptığımız herhangi bir etkinlik -kitap okumak bile- bunu yapacak vakti var diye düşünmelerine sebep olur. (Çıldırmamak elde değil gönül dostları.)

Kendilerinin de Çan sistemine karşı olduklarını göstermek için bizleri “Çanım istemiyor , bu sınavların Çanı cehenneme, Çanım çıktı çalışmaktan” esprilerine maruz bırakırlar. Ne Çan sıkıcı bir durum oysa..

 

Asık suratlarıyla modumuzu düşürmeye çalışırlar..

Peki ne yapmalı ne etmeli bu gidişe nasıl dur denilmeli?
Ben ve iki arkadaşımın bu konuda nacizane çalışmalarımız var.

harry potter
harry potter

* Öncelikle Yalın’ın “Ilk adımı sen at!.” Önerisinden ilham aldık. Ders gruplarında “Not var mı?” Demeden önce “Arkadaşlar ben bu dersten şöyle şöyle notlar aldım faydalanmak isteyen varsa buyursun.” Dedik. Elhamdülillah geri dönüşlerde güzel oldu.

* Pasif bir direniş olsa da hayali kamuflaj boyalarımızı göz altlarımıza sürüp kendimize ‘Çanhaters’ lakabı taktık ve Whatsapp durumlarımıza da yazdık. Maksat sisteme karşı mücadeleci ruhumuzu diri tutmak.

*Faydasız ve karamsar okul gruplarından itinayla kaçındık.

 

*Hoca seçimlerinde popüler hocalardan yani hırslı öğrencilerle dolu sınıflardan uzak durduk.

*Biriken makaleleri paylaştırıp önemli kısımları birbirimizle paylaşma, ses kaydı alma yollarına gittik.

*Somurtkan insanların yanımıza oturabilmesi için güler yüzlü olma şartı bile koyduk. Arkadaşımın deyişiyle “Aura savaşçıları” olduk.

 

*”Sınav nasıldı?”sorularına iyi geçse bile cevap vermeme direnişi gösterdik.

 

Böyle böyle daha mutlu daha umutlu olduk. Zaman zaman “Siz niye bu kadar mutlusunuz ya?” sorularıyla bile karşılaştık 🙂

harry potter
harry potter

Yazımı çan başlığı altında yazmış olsam bile normal okul hayatınızda da faydalanabilirsiniz diye düşünüyor ve başarılar diliyorum efendim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
8032

6 YORUMLAR

  1. Biriniz de kalkıp demiyor ki “Amine ilk adımı sen at Yalın’ın şarkısı değil, sen dondurma reklamında çalıyor diye öyle zannetmissin” bugün yanlışlıkla öğrendim. :/

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin