çanakkale şehitliği gezi rehberi
çanakkale şehitliği gezi rehberi

Çanakkale Şehitliği Ziyareti

Çanakkale, tarihin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferi’ne tanıklık eden  ülkece tek yürek olduğumuz, vatan bilincini tekrar ve tekrar kazandığımız  ve binlerce şehit verdiğimiz çok önemli ve manalı bir bölgedir. Türk, Yabancı ayrımı olmadan binlerce şehidin yattığı bu topraklara  her yıl çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Özel günler ve milli bayramlarda gidilecek ilk duraklardan biri olan Çanakkale Şehitliği ziyaretçilerine minnettarlığı, teşekkürü ve şükür etmeyi hatırlatan eşsiz bir mekandır.

çanakkale şehitliği
çanakkale şehitliği

Dünya tarihinin en centilmen savaşları olarak geçen Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı bu yerde her yere baktığınızda o yıllardan kalmış savaş kalıntıları görebilmektesiniz. Çanakkale Şehitliği zamanın zorluklarını, askerlerin gözlerini bile kırpmadan vatanları için ölüme koştukları anı ve o tarifsiz duyguyu hissedebileceğiniz eşi benzeri olmayan bir mekandır. Seferberlik, sefalet, yokluk,acı , özlem, açlık… Çanakkale Savaşları sırasında çekilen zorluklardan sadece bazılarıdır. Tüm bu çabaların sonucunda ise kazanılan bir zafer olduğu için Çanakkale Zaferi’nin sadece Türkler için değil bütün dünya için anlamı büyüktür. Ayrıca topyekun bir savaş olması, çocuklardan yaşlılara, erkeklerden kadınlara herkesin elinden geleni yapıp vatanı için savaşması, karşı cephedeki düşman birliklerini bile şaşırtmıştır. Her açıdan Türkler için unutulmaz bir zafer olan Çanakkale Zaferi her yıl adına yakışır bir şekilde anılmakta ve görkemli törenler gerçekleştirilmektedir.

Çanakkale Şehitliği’nde Çok Ziyaret Edilen Anıtlar

Çanakkale Şehitliği’nde kahramanlıkların simgesi olan, hikayeleri ile ünlü birçok anıt vardır, bunlardan biri büyük bir kahramanlık ve insanüstü bir güç gösteren “Onbaşı Seyit Anıtı”‘dır. Onbaşı Seyit tarifsiz bir vatan sevgisi ile 275 kiloluk bir mermiyi sırtlayarak topa yerleştirmiş ve ateşlemiştir. Daha sonra Seyit Onbaşı’yı anmak için mermer bir kaide üzerine Seyit Onbaşı’nın  275 kiloluk mermiyi taşıdığı anı canlandıran  bronz bir heykel yapılmıştır.

çanakkale şehitlik
çanakkale şehitlik

Çanakkale Şehitliği’nin en önemli simgesi olan “Çanakkale Şehitler Anıtı” en çok ziyaret edilen anıtlardan biridir. “Çanakkale Şehitler Anıtı”  Gelibolu Yarımadası’nın ucunda deniz kenarına dikilmiştir. Anıtın çevresinde savaştan bazı görseller kabartma olarak ziyaretçilere sunulmuştur. Anıtın tam ortasında durup yukarı doğru bakıldığında ay yıldızlı muhteşem ve devasa bir Türk Bayrağı görülebilmektedir.

Bir diğer anıt “Piyade Alayı Şehitliği “dır. Stratejik olarak çok önemli olan Anzak Koyu ile Conk Bayırı arasındaki alanda yapılan savaş sonucunda her iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir. 57. Alay düşmanı püskürtmeyi başarmış fakat şehit düşmüşlerdir. Onların adına dikilen bu anıtın üzerinde “Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği” yazmaktadır.

Diğer bir anıt “Conkbayırı Yazıları”dır. Bu bölgede Anzaklara karşı mücadele eden askerler kurşunu bitince  “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler, başka komutanlar kaim olabilir!” emri ile süngüleri takıp savaşmaya devam etmişlerdir.

Başka bir anıt ise “Atatürk’ün Saatinin Parçalandığı Yeri Simgeleyen Anıt “tır.  Conkbayırı’nda çatışma sırasında bir şarapnel parçası Atatürk’ün göğsüne gelir ve göğsündeki saate çarpınca  saat parçalanarak Atatürk’ü ölümden kurtarır. Burada yer alan anıtta Atatürk’ün ağzından bu olayın anlatımı yer almaktadır.

Çanakkale’de dağınık alanlarda bunların dışında birçok anıt ve şehitlik de bulunmaktadır.

çanakkale turu
çanakkale turu

Çanakkale Şehitliği Nerede?

Çanakkale Şehitliği adresi: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü Çamburnu Mevkii, Eceabat / Çanakkale

Çanakkale Şehitliği Nasıl Gidilir?

Çanakkale Şehitlikleri Gelibolu Yarımadası’nda birçok yerde bulunmaktadır. Tarihi Milli Park’a ulaşım ise; Edirne ve İstanbul’dan Tekirdağ ve Gelibolu yolu ile; Ankara, Bursa ve İzmir’den ise Çanakkale’den Kilitbahir ve Eceabat’a düzenlenen feribot seferleri ile ulaşmak mümkündür. Bölgeye en yakın havaalanı Çanakkale’ de bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitlikleri Kaç Şehitlik Var?

Çanakkale Şehitlikleri’ni  bulundukları bölgelere göre ayırırsak:

Anadolu yakası Şehitlikleri’nin sayısı: 7

Gelibolu Şehitlikleri- Anafartalar Şehitlikleri’nin  sayısı: 8

Eceabat Şehitlikleri’nin  sayısı: 11 (ayrıyetten 34 yerde İngiliz, Fransız, Yeni Zelanda, Avustralya anıtları bulunmaktadır.)

Kilit bahir Şehitlikleri’nin sayısı: 18

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
1

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin