Ivan IV
Ivan IV

Bugün size Rus Çarlığının kurucusu, başarılı bir yönetici ve bir cani olan IV. İvan’ın, bilinen adıyla Korkunç İvan’ın hikayesinden bahsedeceğim.

Dünya tarihi bir çok başarılı hükümdara, bir çok psikopata tanık oldu fakat Korkunç İvan ise hepsini unutturacak cinsten bir adamdı. IV. İvan, gerçek adıyla İvan Vasiliyeviç 25 Ağustos 1530 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. Kendisi katı bir hristiyan, son Moskova Knezi ve İlk Rusya Çarıdır. Daha 3 yaşındayken Moskova Knezi (Moskova Knezliği Rusya’nın eski yönetim biçimidir.) oldu. Dışarıdan bakıldığında gözü kara bir lider gibi görünse de içten içe bir canavardı.

Tahta geçtikten sonra içinde bulunduğu coğrafyayı bir bir kontrolü altına alan IV. İvan, kendini bütün Rusya’nın hükümdarı ilan edip Rus Çarlığını kurdu. Bu açıdan bakıldığında güçsüz Rus Knezliğini bir imparatorluğa dönüştürmüştür.

korkunç ivan
korkunç ivan

1560 yılında eşi Anastasya’yı kaybettikten sonra içinde baskılanmış olan dürtüler açığa çıkmaya başladı. 1564 senesinde Moskova’yı terk etti. Bu yolculuğu çok gizemli bir yolculuk ve bu konuyla alakalı elimizde pek bir doküman yok. IV. İvan tarihin en gizemli kişilerinden biri oluşunu da buna ve arkasında hiçbir yazılı doküman bırakmamasına borçludur. Şu an bilgi topladığımız kaynakların çoğu 2. ağızdan yazılan kaynaklardır. 2 ay sonra yoğun ısrar üzerine Moskova’ya dönmüş ve artık kendisine “korkunç” lakabını verecek icraatlara başlamıştı. Aslında asıl lakabı Gronzy (Hem korku hem de hayranlık uyandıran, müthiş) İvan’dır ancak İngilizceye Ivan The Terrible olarak çevrilmiştir. Hakimiyetinin temellerini iyice güçlendiren IV. İvan, 1582 senesinde kendisini sinirlendirdiği için 13 kiloluk demir bir barla kafasına vurarak kendi oğlunu öldürdü. 15 Mart 1584 tarihinde satranç oynarken zehirlenerek hayata gözlerini yumdu.

korkunç ivan isminin sırrı
korkunç ivan isminin sırrı

Peki IV. İvan’a Korkunç Lakabını Veren Şey Neydi?

Bunun için minik bir liste hazırlamak gerek. Küçükken boş vaktinin çoğunu bolca kitap okuyarak ve hayvanlara işkence ederek geçirdi. Hobileri arasında işkence ettiği hayvanları camdan atmak vardı. Çarlığın başına geçip güç sahibi olduğunda ise çeşitli gerekçelerle birçok insanı meydanlarda astı. İsyancıları kazığa oturttu, insanları kızgın yağa attı, dillerini kesti. Anlatılana göre huzuruna çıkan elçiler şapkalarını çıkarmadıkları için şapkalarını kafataslarına çiviletmiş. Kısacası insanları öldürmek için birçok insanlık dışı yönteme sahipti. Kendi oğlunu öldürme biçimi de bunun en önemli örneklerinden biri.

Tarihin gördüğü en güçlü ve sadist hükümdarlardan olan IV. İvan ileri seviyede şizofrendi. Etrafındaki herkesten paranoyakça bir şekilde şüpheleniyordu ve bu yüzden çoğunun da canına kıyıyordu. Mental hastalıklarının en temel sebepleri çok küçük yaşta güç sahibi oluşu ve genel tedavilerinde kullanılan cıvaydı.

Rus Çarlığının kurucusu IV. İvanın hikayesi buydu. Bilgilerin çoğunu Isabel De Madariaga’nın Korkunç İvan isimli eserinden derledim. Soru ve düşüncelerinizi yorum olarak yazarsanız çok sevinirim.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
331

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin