chialı omlet - chialı tarifler - chia - chia tohumu - chialı besinler - yemek tarifleri - kahvaltılık tarifleri
chialı omlet

Chialı Omlet

Hafif tarifler genellikle ilkbahar başlangıcı ya da yaz başlangıcı gibi verilmeye başlansa da aslında yılın 4 mevsiminde hafif şeyler özellikle de az kalorili chialı tarifler sağlığımızı korumak adına doğru bir tercih olacaktır. Özellikle çalışanlar ve sabahları 4×4’lük bir kahvaltı yapacak kadar vakit bulamayanlar, chialı omlet tarifini vazgeçilmezleri arasına ekleyebilirler. Üstelik chia bütün marketlerden kolayca temin edilebildiği için ekstra bir arayışa da girmeyeceklerdir. Omlet tarifimize geçmeden önce malzemelerimizi verelim. Ardından chialı omlet tarifi için detaylara geçelim.

Gerekli Malzemeler: 

  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir yumurta
  • Bir kibrit kutusu beyaz peynir (dileyenler peynir yerine çok az tuz kullanabilirler)
  • Bir tatlı kaşığı chia

Mutfak Gereçleri:

  • Yumurta çırpmak ve Chia tohumlarını şişirmek için bir cam kâse
  • Peynir ezmek ve malzemeyi çırpmak için bir çatal
  • Bir omlet tavası
  • Bir yemek kaşığı
  • Omlet çevirmek için tahta ıspatula

Chialı Omlet Tarifi

Chialı omlet tarifi için öncelikle geceden Chia tohumlarını bir kâse içinde bir yemek kaşığı su ile ıslatıp karıştırarak şişmeye bırakmak gerekmektedir. Dolapta bir gün bekleyen şişmiş chia birikintisi ertesi sabah üzerine bir kibrit kutusu peynir eklenerek kâse içinde ezilir. Peynir ve chia biraz karıştırılarak alt üst edilir. Üzerine bir yumurta kırılır. Bütün malzeme çatalla iyice çırpılır. Yumurtanın akı ve beyazı iyice birbirine geçip chia ve peynir ile karıştığında omlet harcı hazır demektir. Şimdi sıra omlet pişirme aşamasında…

Chialı Omlet Tarifi 2. Adım:

Chialı omlet tarifi pişirme aşaması için öncelikle kuru bir omlet tavası alıyoruz. Tavamızı ocağa alıp altını yakarak kısık ateşe ayarlıyoruz. Hemen ardından bir yemek kaşığı zeytinyağımızı da tavaya döküyoruz. Bir dakika kadar yağın kızmasını bekledikten sonra omlet tarifi için hazırladığımız harcımızı geniş omlet tavası içine döküyoruz. İçine peynir ilave ettiğimiz omlet tarifimizde biz ekstra tuz kullanmayı tercih etmedik. Üstelik fazla tuz kullanımının vücutta su tuttuğunu ve hafif bir tarif yapmayı amaçladığımızı göz önünde bulundurursak tuz yerine peynir kullanmak da daha doğru bir tercih oldu. Tarifimize devam edecek olursak… Omlet pişerken iki tarafının da iyice pişmesi ve tam bir omlet kıvamı alması için ıspatula ile ters yüz ediyoruz. Her iki yüzü de pişen omlet artık servis edilmeye hazır!

Chialı Omleti Servis İçin Alternatifler

Chialı omletin servis aşamasında omlet yanında bir bardak ballı süt tercih edilebilir. Yanına kesilmiş domates, salatalık ve birkaç tane zeytin ile harika bir kahvaltı hazırlamak çok da zor değil! Süt sevmeyenler omlet yanında şekersiz çay, ballı ya da sade ıhlamur, taze sıkılmış portakal suyu gibi farklı seçenekleri de değerlendirebilirler. Tarifimizin detayları bundan ibaret!

Afiyet olsun!  

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
3

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin