çocuklarda ishal - çocuklarda ishal nasıl geçer - çocuklarda ishal kaç günde geçer - çocuklarda ishal çözümü - çocuklarda ishal kaç gün sürer
çocuklarda ishal

Çocuklarda İshal; çocukların her zamankinden daha sulu ve daha sık olarak dışkı yapmasıdır. Çoğu zaman kusma ile birlikte olur. Kusma ise midede bulunan içeriklerin ağız yoluyla geri gelmesidir. Çocuğunuzda ishal ve kusma varsa sakın korkmayın. Kusma midenin temizlendiğine İshal ise bağırsak sisteminin yıkanıp temizlendiğini göstermektedir. Sindirim kanalına girmiş olan vücut tarafından algılanamayan mikroplar bedenden kusma ve ishal olarak dışarı atılırlar.

Çocuğunuzda kusma ve ishal varsa sakin olun ve paniğe kapılmayın!

Ve aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. İshal olan kişide kaybedilen etken madde ilk etapta su ve tuzdur. Yapılacak ilk kural sulu besinlerin bol bol verilmesidir. “İshalde kesinlikle su verilmez” şeklinde bir inanış vardır. Bu kesinlikle DOĞRU DEĞİLDİR.

Çocuğunuz eğer anne sütü alıyorsa, sütünüzü daha sık aralıklarla vermeye çalışın. İnek sütü veya keçi sütü alıyorsa da sütü 24 saat boyunca yarısı su, yarısı süt olacak şeklinde sulandırıp verin. Sonraki 24 saatte 2 ölçü süt, 1 ölçü su olarak. 3. günde ise inek sütünü artık sulandırmadan verebilirsiniz. Çocuğunuza sıvı gıdaları sunun. İçmesi için kesinlikle zorlamayın. Eğer zorlarsanız kusması daha fazla artacaktır.

İshalde verilecek sulu besinler nelerdir?

Kaynamış ve ılıtılmış su, ıhlamur, orta şekerli açık çay, limonata, ada çayı, pirinç suyu, nane-limon ve tuzlu ayran içirilebilir.

MEYVELER: Elma püresi, mandalina suyu, şeftali suyu, muz, elma suyu, muz suyu, portakal ve mandalina suyu.

SEBZELER: Havuç, pirinç lapası, baklagiller, patates püresi, haşlanmış patates ve tahıl yemekleri iyice pişirildikten sonra çocuklara verilmelidir.

Bu dönemde protein kaynaklı olarak beslenilmelidir.

Yağsız et, tavuk eti, peynir, köfte ve az tuzlu yoğurt ishalde çocuklara rahatlıkla verilebilecek besinlerdir.

İshalde bu yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir:

Asitli içecekler, Hazır meyve suları, yağlı gıdalar, yemekler, kızartmalar, baharatlı yiyecekler, boyalı şekerler, çikolatalar, incir, erik, kavun, kayısı, üzüm, kiraz, karpuz kesinlikle verilmemelidir.

çocuklarda ishal - çocuklarda ishal nasıl geçer - çocuklarda ishal kaç günde geçer - çocuklarda ishal çözümü - çocuklarda ishal kaç gün sürer
çocuklarda ishal çözümü

İshalden korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Çocuklarınıza yemeğe oturmadan önce ve yemekten hemen sonra mutlaka ellerini sabunla yıkamasını sağlamalıyız. Tuvaletten çıktıktan sonra çocuklarımıza ellerini yıkamaları gerektiğini söylemeliyiz.

Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce muhakkak ellerinizi yıkayınız. Bebeğinize çeşme suyu veriyorsanız mutlaka 10 dakika kaynatınız ki klorlar ölsün. Özellikle emzik, biberon, kaşık, tabak gibi eşyalarını en az haftada İki kez bir tencerede ortalama 10 dk kaynatmalısınız. Yedirdiğiniz sebzeleri meyveleri bol suyla mutlaka yıkayınız. Mamalarını hazırladıktan sonra en kısa sürede vermelisiniz. Bekledikçe bakteri oluşturmaktadırlar.

İshal ve kusmada ne zaman doktora başvurmalısınız?

Dışkı sayısı 8’i aştı ve kusması aralıksız sürüyorsa, bebeğiniz beslenmede güçlük çekip ağzından hiç bir şey almıyorsa, bitkin yatıyorsa ve ateşi de 24 saatten beri devam ediyorsa mutlaka zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin