pamukkale travertenleri - pamukkale travertenleri hakkında bilgi - pamukkale travertenleri hakkında kısa bilgi - pamukkale travertenleri nerede - pamukkale travertenleri giriş ücreti - pamukkale travertenleri denizli - pamukkale travertenleri gezi rehberi
pamukkale travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, kalsiyum hidrokarbonat içerikli sıcak suların bölgede bulunan kayaların üzerine akmasının ardından kayaların çökmesiyle oluşmuştur. Suların yüzeye çıkmasıyla birlikte oksijenle temas etmesinin ardından sudaki karbonmonoksit ve karbondioksit havaya uçar. Çöken kalsiyum karbonatların birikmesi ve sertleşmesinin sonucunda travertenler oluşur. Termal suların içindeki mineraller ise beyaz bir renk oluşturarak bu büyüleyici görüntünün meydana gelmesini sağlıyor.

Denizli gezilecek yerler açısından birçok seçeneğe sahip olsa da, en çok ziyaretçi alan bölge hiç şüphesiz ki travertenler.

Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgi

Hem yerli hem de yabancı turistlerin Türkiye’deki gözde adreslerinden biri olan Pamukkale Travertenleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Travertenler üzerinde irili ufaklı su kaynakları ve havuzlar da bulunuyor. Dilerseniz buralara girerek şifalı olduğu bilinen ve sıcaklıkları 35-100 derece arasında değişen sulardan faydalanabilirsiniz. Şifalı suların deri hastalıklarından romatizmaya ve birçok rahatsızlığa yararlı olduğu bilinmektedir.

pamukkale travertenleri hakkında bilgi - pamukkale travertenleri hakkında kısa bilgi - pamukkale travertenleri nerede - pamukkale travertenleri giriş ücreti - pamukkale travertenleri gezilecek yerler - pamukkale travertenleri gezi rehberi
pamukkale travertenleri hakkında bilgi

Yirmi yıl kadar önce travertenlerin etrafında yapılan imar çalışmasıyla birlikte o beyaz görüntü yavaş yavaş kararmaya başlamıştı. Ancak daha sonra alınan önlemlerle birlikte bu imar faaliyetlerinin durdurulmasının yanı sıra, travertenlere ayakkabılarla girmek de yasaklanmıştır. Yine travertenleri korumak adına yapılan düzenlemelerle birlikte, travertenlerin teras kısımlarına girmek yasaklandı. Birkaç terasa giriş açık olsa da, dilediğiniz yere girme özgürlüğü ortadan kalktı.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri‘inin arka tarafında yer alan antik bir Frigya kentidir. Burası da Pamukkale Travertenleri gibi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi‘ne eklenmiştir. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalar sonucunda M.Ö. 2. yüzyılda Bergama Krallığı döneminde kurulduğu tahmin edilmiştir.

hierapolis antik kenti pamukkale - pamukkale travertenleri - pamukkale travertenleri hierapolis antik kenti - denizli hierapolis antik kenti - pamukkale gezi rehberi
hierapolis antik kenti pamukkale

Hierapolis, depremlerden zarar gördüğü için kendine özgü özelliklerini kaybetmiştir. Ancak Roma Dönemi’nden kalan bazı yapılar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Filipus bu şehirde öldürüldüğünden önemli bir din merkeziydi fakat Anadolu Selçukluları’nın hakimiyetine girdikten sonra dini önemini kaybetmiştir.

Antik Havuz

Hierapolis kentinde yer alan Antik Havuz, Kleopatra Havuzu olarak da bilinmektedir.

M.S. 7. yüzyılda meydana gelen bir depremin ardından şehrin ortasında bir çukur oluşmuştur. Şehirde yer alan sütunlar bu çukura düşmüştür ve termal sular da çukurun içine dolmuştur. Bu şekilde oluşan Kleopatra Havuzu‘nun geçmişten beri, cilt problemlerinden dolaşım sorunlarına ve romatizmaya kadar birçok hastalığa şifalı geldiği söylenmektedir.

antik havuz pamukkale - antik havuz pamukkale denizli - pamukkale antik havuz - denizli antik havuz - pamukkale gezi rehberi - antik havuz pamukkale nerede - antik havuz pamukkale giriş ücreti
antik havuz pamukkale

Giderken yanınızda ayakkabılarınızı ve ıslak mayolarınızı koymak için birer poşet, havuza girmek isterseniz bir havlu bulundurmalısınız. Ören yerinde bulunan cafelerde bir şey yiyip içmek istemiyorsanız da yanınızda su ve yemek götürebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri, Denizli ilinin Pamukkale ilçesinde yer almaktadır. Pamukkale, Denizli şehir merkezinden yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Özel araç kullanacak olanlar şehir merkezindeki Develi güzergahı üzerinde ilerledikten 20 km sonra Pamukkale Travertenleri‘ne ulaşabilir. Toplu taşıma kullanacak olanlar ise, yine şehir merkezinden kalkan minibüslerle yaklaşık 25 dakika içerisinde travertenlere varabilir.

pamukkale travertenleri nerede - pamukkale travertenleri hangi ilimizde - pamukkale travertenleri denizli de mi - pamukkale travertenleri nasıl gidilir - pamukkale travertenleri gezi rehberi
pamukkale travertenleri nerede

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Haftanın her günü ziyaretlere açık olmakla birlikte müze kısmı Pazartesi günleri kapalı. Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti; Nisan -Ekim ayları arasında saat 08:00- 21.00 aralığında, Kasım – Mart aylarında ise 08:00- 17.00 saatlerinde ziyaretçiler için kapılarını açıyor. Peki Pamukkale Travertenleri giriş ücreti ne kadardır?

pamukkale travertenleri giriş ücreti - pamukkale travertenleri giriş ücreti ne kadar - pamukkale travertenleri giriş ücreti 2018 - pamukkale travertenleri giriş ücreti denizli - pamukkale travertenleri giriş ücreti denizli ne kadar - pamukkale travertenleri gezi rehberi
pamukkale travertenleri giriş ücreti

Travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz‘un içinde bulunduğu komplekse. Bu komplekse giriş 35 TL iken, Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Antik Havuz‘a girecek olanların ise ekstra olarak 32 TL daha ödemesi gerekiyor.

Travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz‘un içinde bulunduğu komplekse. Bu komplekse giriş 35 TL iken, Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Antik Havuz‘a girecek olanların ise ekstra olarak 32 TL daha ödemesi gerekiyor.

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
271

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin