sınıf - kara tahta - sınıf eşyaları - dersi dinlememek - sınıf ortamı - üniversite okumak
sınıf

Evet arkadaşlar, başlığı yanlış okumadınız. Bu yazımda dersi nasıl dinlemeyeceğinizden veya dersten uzaklaşmanızı sağlayacak şeylerden bahsedeceğim. Her döneme “Bu dönem dersleri çok iyi dinleyeceğim.” Düşüncesiyle başlayan arkadaşlar yazıyı okuyup ne yapmamaları gerektiğini görebilirler. İyi eğlenceler…

1) En İyi Arkadaşınızın Yanına Oturun.

 

Bir adet yakın arkadaş sizi dersi dinlemekten alıkoyabilecek en güzel faktördür. Hele en ufak bir bakışınızdan, yarım bir gülüşünüzden bir sürü anlam çıkarabilecek bir arkadaşsa tadından yenmiyor.

2) Uyuyun.

 

Dersin en bal hali uykuyla geçenidir maalesef. Uyumanın sizi dersi dinlemekten nasıl uzaklaştırdığını açıklamama gerek yok sanırım, direk başka bir aleme geçiş yapıyorsunuz çünkü. İki gözünüzü kapatıyorsunuz hocaymış, dersmiş hiçbir şey kalmıyor ortalıkta. Uyandığınızda uyuduğunuzu gören arkadaşlarınıza “Ders ne kadar hızlı geçti ya.” Konulu espriler yapmayı sakın unutmayın 😉

3) Derse Geç Kalın.

 

Derse geç kalınca ilk bir “Derse girsem mi girmesem mi?” tereddütü yaşarsınız, derse girmeye karar verince hocanın imalı bakışlarını göze alarak kapıyı çalarsınız. Hocanız bu konuda pek hassas değilse sessizce yerinize oturabilirsiniz. Buraya kadar tamam ama dersin ilk kısmını kaçırmış olursunuz. Bir süre “Bunlar neyden bahsediyor acaba?” diye düşünürsünüz ama biraz şanslıysanız konuyu bir yerinden yakalayabilirsiniz.

4) Etrafı İnceleyin.

 

Öncelikle bu maddeyi hayata geçirecekseniz mümkünse pencere kenarına oturmanızı tavsiye ederim çünkü bulutlar, gökyüzü, binalar ve etrafta görünen ne varsa inceleyebileceğiniz temel şeyler. Dışarıyı izlemeye fırsatınız yoksa üzülmeyin, sınıfta olan şeyleri incelersiniz siz de. Duvarların rengi olsun, çöp kutusu olsun gelen geçen olsun. Abarttım tamam..

5) Derse Önyargıyla Yaklaşın.

 

Dersin gereksiz olduğuna veya dersi zaten bildiğinize kendinizi inandırın. Felsefik veya tartışmaya açık konulardan bahsediliyorsa kendi görüşünüzün en doğru olduğunu düşünün böylece hocanızın size katacağı farklı fikirleri elinizin tersiyle itin. Ders bittiğinde derste ne konuşulduğunu bile unutmuş olun. Ufkunuz biraz bile genişlemesin, aman!

6) Telefonunuzla Vakit Geçirin.

 

Öğrencilerin başvurduğu en yaygın yöntemlerden biridir. Bazen dersi dinlemek istediğinizde bile telefonunuzun bildirimleri peşinizi bırakmıyor maalesef. Yalnız şunu da belirteyim, hocalar her şeyin farkındalar. En beklemediğiniz anda size “Madem telefonla uğraşıyorsun, şunun (dersin konusuyla ilgili herhangi bir şey) oranı/yüzdesi neymiş bak bakalım.” Diyebilirler. Cevabı söyleyip mahcup bir ifadeyle telefonu bırakmak zorunda kalırsınız.

7) Çizim Yapın.

 

Profesyonel olmasına gerek yok çizdiğiniz şeylerin hatta karalamaktan, çiziktirmekten bahsettiğimi bile söyleyebilirim. İçinizden ne geliyorsa, nasıl geliyorsa… Çizim yapmak sizi her zaman dersten uzaklaştıracak diye bir kaide yok. Bazı insanlar çizim yaparken dikkatini daha iyi verebiliyor karşısındakine, zihni açık tutuyor çünkü.

8) Arka Sıralara Oturun.

 

Arka sıraya oturmak demek, hocayı daha az duymak, tahtayı daha zor görebilmek demek. İtiraf edelim bazen hocayı duymadığımızdan veya tahtada yazılanları görmek için kırk takla attıktan sonra kırk birinci taklada “Ehh yeter ulan!” deyip dersi takip etmeyi bıraktığımız çok olmuştur. Ayrıca yukarıda bahsedilen maddeleri uygularken hocanın dikkatini daha az çekmek için arka sıralar birebirdir.

Yazardan ufacık bir sır “Ders en çabuk ve en keyifli dersi dinleyince geçiyor.”

 

Bu yazıyı yazabilecek kadar deneyimli olmama bir miktar üzüldüğümü itiraf etmeliyim gönül dostları. Gerçi her ne kadar dersten uzaklaştıran şeylerden bahsetsem de araya dersi daha iyi dinlemenizi sağlayacak ipuçları serpiştirdim bence. Yazıyı eğlence amaçlı veya belki yaptığınız maddeler varsa bundan sonra daha az yaparak dersi iyi dinlemek adına okuyun. Kimsenin dinlediği dersi artık dinlememesine sebep olmak istemem. Bu arada babam bu yazıya denk gelirse beni tanımıyorsunuz. 😀

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
724

6 YORUMLAR

  1. Sınav sonuçlarım kötü gelirse hesabı anneme sen vereceksin Amine hanım.😏😂 Şaka bir yana yazıyı çok beğendim♥️

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin