devamsızlık hakkı kaç gün
devamsızlık hakkı kaç gün

Devamsızlık Hakkı

2018 yılı devamsızlık hakkı konusunda merak edilenleri cevaplamak amacıyla bu bilgilendirici yazıyı kaleme aldık. Devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusunu soran öğrencilerin ve velilerin faydalanması amacıyla hazırladığımız bu yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği’ne göre; okul öncesi devamsızlık hakkı kaç gün? İlkokul devamsızlık hakkı kaç gün? Ortaokul devamsızlık hakkı kaç gün? Lise devamsızlık hakkı kaç gün? Sorularını, 2018 verilerine göre en net ve en detaylı şekilde cevaplamayı amaçladık.

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün 2018

Devamsızlık hakkı kaç gün 2018 başlığında öncelikle devamsızlık hakkının bir tanımını yapmak gerekirse bu hakkın MEB tarafından öğrencilere tanınan bir hak olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerin okula gelmeme hakkı olarak da tanımlanan devamsızlık hakkı, oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü devamsızlık hakkından daha fazla devamsızlık yapan bir öğrenci sınıfını geçememektedir.

Zorunluk eğitim ve öğretim kapsamında MEB Yönetmeliği ile belirlenmiş devamsızlık hakkı; okul öncesi devamsızlık hakkı, ilkokul devamsızlık hakkı, ortaokul devamsızlık hakkı, lise devamsızlık hakkı şeklinde dört farklı başlığa ayrılmaktadır. Yani devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusuna verilecek cevaplar farklı başlıklar altında incelendiğinde farklı cevapları içermektedir.

Okul Öncesi Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Okul öncesi devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım. Anaokulu devamsızlık hakkı yani okul öncesi devamsızlık hakkı 10 gündür. Belirtilen bu süre aşıldığı anda öğrencinin velisine yazılı uyarı yapılır ve bilgilendirme metni gönderilir. Okul öncesi devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusunun bir diğer cevabı da 20 gündür. Ancak bu süre aşıldığında öğrencinin kaydı silinmek zorundadır. Her iki ihtimalde de öğrencinin velisine bilgilendirme yapılmaktadır.

İlkokul Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

İlkokul devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusunu merak edenler için bu soruya, belirli bir gün sınırının olmadığını belirterek cevap verebiliriz. 1, 2, 3 ve 4. Sınıfları kapsayan ilkokulda devamsızlık hakkı gün olarak belirlenmemiştir. Ancak yine de yapılan aralıksız devamsızlıklar bir prosedüre bağlanmış ve uyarı sistemi geliştirilmiştir.

İlkokulda devamsızlık hakkı her ne kadar gün olarak belirlenmemiş olsa da yine de eğitimin devamlılığını sağlamak için öğrencinin 7 gün aralıksız olarak okula gelmemesi göz önünde bulundurularak evine devamsızlık mektubu ya da devamsızlık uyarısı ya da devamsızlık ihtarı gönderilmektedir.

Devamsızlık mektubu kaç günde gelir? Devamsızlık mektubu eve mi gelir? Sorularına da bu bilgiler dahilinde cevap verecek olursak; devamsızlık mektubunun 7 gün aralıksız okula gelmeme halinde, okul yönetimince eve gönderileceğini söyleyebiliriz.

Ortaokul Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Ortaokul devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusunu merak edenler için 2018 verilerine göre cevap vermek gerekirse, yine ilkokul devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusunda olduğu gibi herhangi bir devamsızlık sınırının olmadığını söyleyebiliriz. Ancak 5, 6, 7 ve 8. Sınıfları kapsayan ortaokulda devamsızlık hakkı konusunda ayrı bir uygulamanın var olduğunu söylememiz gerekmektedir.

Öncelikle ortaokul devamsızlık hakkı her ne kadar resmi olarak gün ile ifade edilmese de 20 günlük bir bant belirlenmiştir. 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrencilerin, sınıflarını geçebilmeleri Şube Öğretmenler Kurulu‘nun onayına bağlanmıştır. Eğer öğrenci 20 günden fazla devamsızlık yapıp Şube Öğretmenler Kurulu’nun onayını alamazsa, sınıfını maalesef ki geçemeyecektir.

Ortaokul devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusuna bu nedenle, onaya bağlı 20 gün diye cevap verirsek daha doğru olacaktır. Belirtilen bu günden daha fazla devamsızlığı olan öğrenciler, kuruldan onay alamazlarsa, sınıf tekrarı yapacaklardır. Bu nedenle ortaokul devamsızlık hakkı konusunda çok dikkatli olunmalı ve okul aksatılmamalıdır.

Lise Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lise devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusu okul öncesi, ilkokul ve ortaokul devamsızlık hakkıyla ilgili sorulan sorulardan çok daha önemli bir noktada durmaktadır. Çünkü lise öğrencisine artık bir üniversite adayı olarak bakılmakta ve disiplin konusunda asla taviz verilmemektedir.

Öncelikle burada lise özürsüz devamsızlık hakkı ve lise özürlü devamsızlık hakkı ayrımının yapılması gerekmektedir. Lisede özürsüz devamsızlık hakkı kaç gündür? Sorusuna verilecek cevabımız 10 gün olacaktır. Ancak lisede özürlü devamsızlık hakkı kaç gündür? Sorusuna verilecek cevabımız 35 gün olacaktır.

Lise devamsızlık hakkı özürlü ve özürsüz olarak toplam 45 gündür. Bu günden daha fazla devamsızlık yapan öğrenciler, ekstra belli prosedürler yapılmazsa sınıf tekrarı yapacaktır. Özürlü ve özürsüz devamsızlık hakkı raporlu ve raporsuz devamsızlık hakkı olarak da bilinmektedir.

Eğer bir lise öğrencisi okula gitmediği günü özürlü devamsızlık olarak saydırmak istiyorsa, velisinden özür belgesi almalı ve bunu okul yönetimine sunmalıdır. Veliden alınacak özür belgesinin geçerliliği, yapılan devamsızlık günü dahil olmak üzere 5 gündür. Bu sürenin uzatılması okul idaresinin takdirine bırakılmıştır.

Açık Öğretim Lisesi Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Açık öğretim lisesi devamsızlık hakkı kaç gün? Sorusu da çoğu kişi tarafından sorulmaktadır. Açık öğretim devamsızlık hakkı, sadece yüz yüze yapılan eğitimlerde uygulanmakta ve 0.25 yani 1/4 oran olarak belirlenmektedir. Eğer yüz yüze yapılan dersleri toplam ders saatinin 1/4 oranından daha fazla kaçırırsanız, o dersi tekrar almak ya da sınıf tekrarı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Açık öğretim düz lise devamsızlık hakkı ise gün olarak belirlenmemiştir.

Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Nakil olunca devamsızlık hakkı kaç gündür? Sorusu öğrencilerin genel olarak endişe içerisinde sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ancak bu noktada MEB tarafından 5 günlük bir ekstra süre tanınmıştır. Yani bir öğrenci okulunu değiştirip başka bir okula nakil olursa, korkmasına gerek yoktu çünkü +5 gün devamsızlık hakkı kaydına tanımlanmaktadır.

TEOG’da Devamsızlık Önemli Midir?

TEOG’da devamsızlık önemli midir? Sorusunun cevabı “Evet, belli bir ölçüde etkili ve önemlidir” şeklinde olacaktır. Her ne kadar devamsızlığın direkt olarak TEOG puanına etkisi olmasa da aynı puana sahip iki kişiden daha az devamsızlık yapan sıralamada daha üstte olmaktadır.

Yarım Gün Devamsızlık Ne Demektir?

Yarım gün devamsızlık, okuldaki 40 dakikalık 1 dersi kaçırdığınız anda işlemektedir. Yani okuldaki bir günün yarısında olmamanız veya 1 ders saatinde olmamanız aynı sonuçlara çıkmaktadır.

Özürsüz Devamsızlık Ne Demektir?

Özürsüz devamsızlık, herhangi bir veli izni, doktor raporu, sağlık raporu, bilgilendirme veya okul içi görevlendirme olmadan, okul idaresinin izni dışında yapılan devamsızlık olarak tanımlanmaktadır.

Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

Özürlü devamsızlık, veli izni, okul yönetimi izni, okul içi görevlendirme izni, okul idaresi izni, sağlık raporu ile okul idaresinin izni dahilinde yapılan devamsızlık olarak tanımlanmaktadır.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, oldukça kapsamlı ve faydalı bir sistemdir. Velinin öğrenci hakkında her türlü bilgiye erişmesi için kurulan ve aynı zamanda öğrencinin de notlarını, devamsızlığını, okuduğu kitapları, aldığı belgeleri öğrenmesini sağlayan bu sistem aynı zamanda E-Okul devamsızlık sorgulama için de kullanılmaktadır.

E-Okul devamsızlık sorgulama nasıl yapılır? Sorusuna da kısaca cevap verecek olursak; öncelikle E-Okul sistemine TC Kimlik Numarası, Okul Numarası ve Fotoğraf Seçimi ile girilmesi gerekmektedir. Ardından da “Devamsızlık Bilgisi” kısmına girilmeli ve devamsızlık hakkı konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

E-Okul Devamsızlık Kısaltmaları ve Anlamları

E-Okul devamsızlık kısaltmaları hakkında bilgi almak isteyenler aşağıdaki çizelgeye bakabilirler.

s: Sevkli
i: İzinli
öy: Öğleden sonra yarım gün yok
sy: Sabah yarım gün yok
g: Okula geç gelmiş
d: Özürsüz devamsızlık yapmış

Helal!
Helal! Bayıldım! Haha! Vay be! Üzüldüm! Kızdım
13

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin